Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
5. 6. 2014,
9.12

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2014, 9.12

8 let, 10 mesecev

Kitajska ob 25. obletnici pokola na Trgu nebeškega miru blokirala Google

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Že nekaj dni pred 4. junijem 2014, 25. obletnico krvavih protestov na trgu Tiananmen (Trgu nebeškega miru) v Pekingu, je kitajska vlada v celoti blokirala Googlove storitve. Namen? Cenzura, seveda.

Z blokado Googlovih storitev je kitajska vlada, ki si pred tragičnimi dogodki na pekinškem Trgu nebeškega miru na začetku junija 1989 – takrat je vojska zoper prodemokratične in večinoma študentske protestnike, ki so s kampiranjem na trgu več tednov izražali nestrinjanje z vladajočim političnim režimom, uporabila orožje – še vedno zatiska oči, poskusila v kali zatreti kakršnokoli razpravljanje o eni največjih črnih pik v zgodovini sodobne Kitajske.

Peking: Pri nas je vse v redu, težava je pri Googlu Medtem ko te dni do Googla ne mora dostopati približno 90 odstotkov kitajskih uporabnikov interneta, se tamkajšnja vlada spreneveda in za "tehnične težave" krivi Google . Ameriško podjetje se s tem seveda ne strinja. "Takšne obtožbe so seveda nesmiselne, saj pipice Kitajski nismo zaprli kar malo za šalo. Res pa je, da se je njihova aktivna uporaba naših storitev zelo strmo spustila nekje po 30. maju," pravi predstavnik Googla.

Ni se zgodilo ne prvič ne zadnjič S spletom povezani Kitajci so bili od Googla odrezani že ob 23. in 24. obletnici pokola na Trgu nebeškega miru, a še nikoli tako dolgo kot letos. Za nameček je vlada onemogočila tudi dostop do lokaliziranih različic Googla, kot so avstralska, hongkonška in novozelandska. Kitajska cenzura se je sicer zelo učinkovito potrudila, da so bile poleg številnih blogerskih objav na temo tiananmenskih protestov izbrisane tudi pritožbe glede nedelovanja Googlovih storitev in vse vsebine s ključnimi izrazi "6-4-89" in "35. maj".

Skrbi zaradi Facebooka, Twitterja ali YouTuba ni bilo, saj so te spletne strani na Kitajskem blokirane že lep čas, se je pa moderiranje in odstranjevanje objav dotaknilo tudi družbenega omrežja LinkedIn.

Cenzura tudi na ulicah Javno govorjenje o demonstracijah na Tiananmenu, na katerih je morda umrlo več tisoč protestnikov – točnega števila tako ali tako ne bomo izvedeli nikoli –, je na Kitajskem nepriporočljivo, saj se tisti, ki z jezikom opletajo preveč, hitro znajdejo za rešetkami. Kitajske oblasti so v tednih pred 25. obletnico pokola namreč že aretirale več deset preglasnih prodemokratičnih posameznikov.

Ne spreglejte