Matic Tomšič

Sobota,
10. 2. 2018,
8.46

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,89

5

Natisni članek

Natisni članek

vesolje znanost nedeljska znanost

Sobota, 10. 2. 2018, 8.46

6 let, 9 mesecev

Človeštvo takšne fotografije ni posnelo še nikoli

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,89

5

Krstni polet supertežke rakete Falcon Heavy podjetja SpaceX je bil ta teden osrednji vrhunec človeškega raziskovanja vesolja, ni pa bil edini. Ameriška vesoljska agencija Nasa je namreč razkrila, da je plovilo New Horizons (Nova obzorja), ki je leta 2015 obiskalo pritlikavi planet Pluton, posnelo fotografije vesoljskih teles pri rekordni oddaljenosti od Zemlje. 

New Horizons je eden najuspešnejših projektov raziskovanja vesolja v tem tisočletju. Plovilo, ki je šlo na pot že leta 2006, je prvo obiskalo Pluton, posnelo od Zemlje najbolj oddaljeno fotografijo in izvedlo od Zemlje najbolj oddaljeni manever spreminjanja smeri, leta 2019 pa bo postalo še pionir raziskovanja manjših teles v Kuiperjevem pasu, velikanski coni ledenega skalovja, ki obdaja naše Osončje.  | Foto: Reuters New Horizons je eden najuspešnejših projektov raziskovanja vesolja v tem tisočletju. Plovilo, ki je šlo na pot že leta 2006, je prvo obiskalo Pluton, posnelo od Zemlje najbolj oddaljeno fotografijo in izvedlo od Zemlje najbolj oddaljeni manever spreminjanja smeri, leta 2019 pa bo postalo še pionir raziskovanja manjših teles v Kuiperjevem pasu, velikanski coni ledenega skalovja, ki obdaja naše Osončje. Foto: Reuters

Vesoljsko plovilo New Horizons (ali Nova obzorja po slovensko) je od Zemlje trenutno oddaljeno 6,2 milijarde kilometrov, razdaljo od domačega planeta pa vsak dan poveča še za dodatnih 11 milijonov kilometrov. 

New Horizons je že daleč onkraj orbite Neptuna, ki je od Sonca najbolj oddaljen planet v našem Osončju, in trenutno potuje po Kuiperjevem pasu. To je gigantski obroč zaledenelih objektov, ki obdaja Osončje, v njem pa je nekaj zanimivih velikih skal, ki si jih New Horizons v prihodnjih letih želi ogledati od blizu. 

Eno od njih je plovilo New Horizons leta 2015 že obiskalo in sicer Pluton, ki je leta 2006 izgubil status pravega planeta. Znanstveniki so ga namreč uvrstili v kategorijo pritlikavih planetov, med vsemi znanimi pa je Pluton največji in drugi najbolj masiven. Je tudi največje telo v Kuiperjevem pasu. Plutona tako od blizu, kot smo lahko ga na fotografijah leta 2015 (to je ena od njih), najverjetneje ne bomo videli še dolgo.  | Foto: Reuters Eno od njih je plovilo New Horizons leta 2015 že obiskalo in sicer Pluton, ki je leta 2006 izgubil status pravega planeta. Znanstveniki so ga namreč uvrstili v kategorijo pritlikavih planetov, med vsemi znanimi pa je Pluton največji in drugi najbolj masiven. Je tudi največje telo v Kuiperjevem pasu. Plutona tako od blizu, kot smo lahko ga na fotografijah leta 2015 (to je ena od njih), najverjetneje ne bomo videli še dolgo.  Foto: Reuters

Padel je rekord legendarnega Voyagerja 1

5. decembra lani je plovilu New Horizons uspel poseben dosežek. Podrlo je namreč več kot 27 let star rekord legendarne raziskovalne sonde Voyager 1, ki je leta 1990 posnel svetovno znano Bledo modro piko. To je fotografija Zemlje z največje oddaljenosti in tudi od Zemlje najbolj oddaljen primer uporabe fotoaparata na kateremkoli vesoljskem plovilu.

Ko je Voyager 1 posnel to fotografijo, je bil od "modre pike" oddaljen 5,95 milijarde kilometrov. Zemlja je tisti svetel madež v čisto desnem sončnem žarku.  | Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Ko je Voyager 1 posnel to fotografijo, je bil od "modre pike" oddaljen 5,95 milijarde kilometrov. Zemlja je tisti svetel madež v čisto desnem sončnem žarku. Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons

New Horizons sicer ni fotografiral Zemlje - ta rekord ostaja nedotaknjen -, je pa postal od Zemlje najbolj oddaljen fotograf.

Na razdalji okrog 6,12 milijarde kilometrov je plovilo 5. decembra lani fotografiralo dve telesi v Kuiperjevem pasu, 2012 HZ84 (levo na spodnji fotografiji) in 2012 HE85 (desno na spodnji fotografiji). 

2012 HZ84 in 2012 HE85 sicer nista pretirano zanimivi ledeni skali, a plovilo New Horizons ima čas za fotografiranje vsega mogočega, saj bo do svojega naslednjega cilja potovalo še nekaj mesecev.  | Foto: NASA 2012 HZ84 in 2012 HE85 sicer nista pretirano zanimivi ledeni skali, a plovilo New Horizons ima čas za fotografiranje vsega mogočega, saj bo do svojega naslednjega cilja potovalo še nekaj mesecev. Foto: NASA

New Horizons zdaj potuje proti objektu 2014 MU69. Plovilo bo ta zanimiv vesoljski kamen, ki so ga znanstveniki za naslednji cilj misije izbrali zaradi nepravilne oblike in možnosti, da gre celo za binarni sistem, kar pomeni, da eden okrog drugega krožita dve telesi, doseglo predvidoma 1. januarja 2019.

2014 MU69 bo takrat postalo najbolj oddaljeno vesoljsko telo, ki ga je kdajkoli obiskal človek. 


Preberite tudi:

Ogromno ljudi verjame, da svetovna elita laže o našem planetu

Čudno odkritje: česa takega znanstveniki še niso videli

Kolumna Žige Turka: Tesla gre na Mars, nekateri pa v jok