Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
26. 6. 2012,
14.04

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 6. 2012, 14.04

9 let, 2 meseca

Facebook: lahko so brali sporočila uporabnikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Razkritje Katerine Losse, ene od prvih zaposlenih pri Facebooku, buri duhove. V svoji knjigi, ki je izšla danes, razkriva zlorabe zasebnosti uporabnikov.

Facebook v prvih letih delovanja zagotovo ni spadal v kategorijo omrežij, kjer bi se podatki varovali, tako kot bi se morali. Kot trdi Katerine Loose v knjigi The Boys Kings: A Journey Into the Heart of the Social Network, so imeli na začetku skoraj vsi zaposleni dostop do prav vsakega računa uporabnika. To pomeni, da so lahko prebirali vaša zasebna sporočila in pregledovali vaše račune.

Številni zaposleni so imeli na začetku delovanja Facebooka podatke o uporabniškem imenu osebe, katere profil so želeli pregledati, in geslu. Tako so imeli dostop do vseh podatkov o uporabniku.

Vaši podatki na štirih lokacijah Da njene trditve niso napihnjene, kaže primer poročila Facebooka, ki ga je lani prejel avstrijski študent prava Max Schrems, iz katerega je razvidno, da bi – teoretično gledano – zaposleni pri Facebooku lahko prebirali sporočila, ki jih pošiljate prijateljem. Vsa sporočila so varno shranjena na štirih lokacijah: v San Franciscu, New Yorku, Londonu in Santa Clari, skozi leta razvoja pa se je dostop zaposlenih do sporočil omejil.

Zlata jama s fotografijami zlorabljala zaupanje Seveda pa to niso edine težave, s katerimi se spopada Facebook – od številnih kršenj starostne omejitve, zasebnosti pa vse do zadnje težave, na katero je naletel, in sicer na upor uporabnikov zaradi uporabe fotografij uporabnikov v oglaševalske namene brez njihove privolitve.

Spomnimo, lani je Facebook, ki sicer velja za največjo zlato jamo s fotografijami na svetu, napovedal uporabo fotografij v oglasih, ki se bodo predvajali na profilnih straneh prijateljev uporabnikov. Kot rešitev je bila ponujena domnevna sprememba nastavitev.

Prav v teh dneh pa se je v zvezi s tem sprožil val obtožb uporabnikov Facebooka glede nedovoljene uporabe uporabniških klikov Všeč mi je v oglaševalske namene. V oglasu so se pojavili ime, fotografija in sporočilo, da je omenjeni proizvod všeč prijatelju, kar pomeni, da je Facebook uporabljal njihove podatke brez plačila.

Spreminjali so nekatere nastavitve Pred leti je neimenovani zaposleni v intervjuju za spletno stran Therumpus razkril skrivnost, kako Facebook "ve", kdo je naš najboljši prijatelj. To lahko preverite tudi sami. Ko v iskalnik na Facebooku vpišete le inicialko imena prijatelja, se vrstni red prijateljev ne bo prikazal po abecedi, temveč glede na pogostost interakcije z njimi. Zaposleni je potrdil tudi navedbe Lossove, da so se na začetku dogajale zlorabe. Eden od primerov je spreminjanje verskega prepričanja in podobnih nastavitev na uporabniških računih s strani zaposlenih.

Morda (so) se zaposleni na Facebooku držijo tega, kar je izrekel njihov vodja, Mark Zuckerberg: "Zasebnost ni več družbena norma. Vse je javno, vse je treba deliti."

Ne spreglejte