Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Torek,
29. 1. 2013,
14.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 1. 2013, 14.13

9 let

Avtomobil v povprečju kupujemo šest mesecev

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenski internetni uporabniki se za menjavo avtomobila odločajo večinoma po več kot petih letih, je med drugim pokazala prva slovenska raziskava o procesu nakupne odločitve.

Slovenski internetni uporabniki se za menjavo avtomobila odločajo večinoma po več kot petih letih, je med drugim pokazala prva slovenska raziskava o procesu nakupne odločitve. Raziskavo so opravili oktobra in novembra lani prek spletnih in mobilnih kanalov, s čimer sta izvajalca, družbi Iprom in Valicon, dosegla 90 odstotkov slovenskih uporabnikov interneta. Omejila sta se le na tiste anketirance, ki so nakup v eni od devetih kategorij, od avtomobila do zabavne elektronike, opravili v zadnjih dveh letih, ker se ti najbolj spomnijo poteka svojega nakupa in svojih subjektivnih ocen. Splet je glavni vir informacij pred nakupom Čeprav so rezultati v posameznih skupinah za bralce zagotovo najbolj zanimivi, je bil namen raziskave, za katero njeni izvajalci pravijo, da je prva te vrste v Sloveniji, ugotoviti, kaj potencialnega kupca najbolj prepriča, saj to omogoča bolj učinkovito trženje in oglaševanje. Pri nakupu so namreč ugotovili 62 točk stika potencialnega kupca z izdelkom in vse gotovo niso enako učinkovite pri vodenju do nakupa. Spreminjajo se tudi navade kupcev in oglaševalci jim morajo slediti: 53 odstotkov kupcev je pred nakupom avtomobila poizvedovalo in raziskovalo v spletu, krepko več kot v drugih medijih, ki so bili vir informacij za le 18 odstotkov vprašanih. Osebne izkušnje in priporočila so bile vir za 29 odstotkov kupcev.

Številke dovolj zgovorno povedo, kako pomemben je nastop oglaševalcev v spletnih medijih in družabnih omrežjih, saj tako dosežejo največ potencialnih kupcev, kadar iščejo informacije, pomembne za nakup. Pomen spletnih medijev kot vir informacij se je nedvomno izkazal tudi v preostalih kategorijah, ki so jih proučevali.

Dober prodajalec dela čudeže Po rezultatih raziskave so za slovensko internetno populacijo najpomembnejši dejavniki pri iskanju avtomobila cena, poraba goriva, vozne lastnosti avtomobila in njegov videz. Pri samem nakupovanju pa je še vedno najbolj prepričljiv prodajalec na prodajnem mestu, ki je odločilen v kar 83 odstotkih nakupov. Ti se v 76 odstotkih primerov sklenejo na prodajnem mestu – pri novih avtomobilih je ta delež 93, pri rabljenih pa 65 odstotkov.

Na drugem mestu močno zaostajajo, a vendarle niso zanemarljivi, spletni mali oglasi, prek katerih so vprašani sklenili približno vsak osmi nakup avtomobila.

Tri petine prodanih avtomobilov v Sloveniji je rabljenih Raziskava je tako med drugim pokazala, da polovica vprašanih zamenja svoj avtomobil najprej po petih letih, desetina pa v dveh letih ali prej. Prevladujejo rabljeni avtomobili, te je kupilo skoraj tri petine vprašanih, 29 odstotkov pa za svoj zadnji nakup ni namenilo več kot 5 tisoč evrov. Te vrednosti pa se nekoliko spremenijo, če posebej pogledamo nove ali rabljene avtomobile: pri rabljenih avtomobilih je 78 odstotkov nakupov imelo ceno pod 10 tisoč evrov, pri novih avtomobilih pa je bila malo več kot polovica nakupov vredna nad 10, a pod 20 tisoč evrov.

Med kupci novih avtomobilov so najpogostejši tisti, ki so se odločili za znamko Volkswagen, sledijo pa Opel, Citroën, BMW, Renault in Škoda. Zaporedje je nekoliko drugačno pri rabljenih avtomobilih, kjer so vprašani kupci največkrat izbrali Renault, potem pa znamke Volkswagen, Ford, Citroën, Fiat in BMW.

Nekateri v enem dnevu, nekateri pa niti v enem letu ne Tako pri novih kot pri rabljenih prevladujejo nakupi, ki so bili načrtovani zaradi potrebe, le tretjina se je za nakup odločila zaradi ugodne ponudbe ali uresničevanja želje brez izražene potrebe. Povprečen čas do nakupa je 175 dni, to je skoraj šest mesecev. Skoraj četrtini vprašanih niti šest mesecev ni bilo dovolj, saj so potrebovali do enega leta, nadaljnja dobra desetina pa si je za nakup avtomobila vzela več kot eno leto časa. Po drugi strani pa se je 3 odstotka vprašanih za nakup odločilo v enem dnevu, nadaljnjih sedem pa v manj kot enem tednu.

Ne spreglejte