Več kot dve tretjini aplikacij v Applovi spletni trgovini App Store ima zanemarljivo število prenosov, kažejo rezultati nedavne raziskave podjetja Adeven, ki spremlja internetni promet.
Na vrhu seznamov priljubljenosti plačljivih aplikacij za Applov operacijski sistem iOS prepričljivo kraljujejo jezni ptiči (Angry Birds), ki so svojim ustvarjalcem gotovo zajetno okrepili bančne račune. Obenem pa je na drugem koncu lestvice gneča aplikacij, ki jih komajda kdo prenese in katerih avtorji kljub prizadevanjem ostajajo neopaženi. Med njimi so najbrž tudi nekatere zelo dobre in takšne, ki so namenjene ozkemu krogu uporabnikov in zato ne merijo na množične prenose.
Kdo je tu zombi?
Podjetje Adeven ugotavlja, da je od 888.856 aplikacij, kolikor so jih prešteli, kar 579.001 taka, ki ustreza opisu zombija. Tako so namreč poimenovali aplikacije, ki se niso niti enkrat pojavile v Applovih številnih lestvicah z več sto tisoč mogočimi uvrstitvami, kjer za vsako državno različico spletne trgovine vsakodnevno spremljajo število prenosov po več merilih, med njimi sta tudi kategorija aplikacije in cena. Take aplikacije ne morejo preživeti, saj zanemarljivo število prenosov – četudi bi jih bilo sto na dan – ne omogoča njihovega nadaljnjega razvoja, so še dodali.
Nemško podjetje Adeven je svoje rezultate objavilo kmalu za tem, ko je podjetje Pew Research Center's Internet & American Life Project s svojo raziskavo ugotovilo, da večina že prenesenih aplikacij na pametnih telefonih sameva. Dobri dve tretjini, natančneje 68 odstotkov, anketirancev redno (vsaj tedensko) uporablja komaj pet aplikacij ali manj; to pomeni, da navdušenje, ki prevzame uporabnike pred prenosom aplikacije, uplahne kar kmalu po njeni namestitvi.
Apple raje pove svoje številke
Apple pa je ob peti obletnici odprtja svoje trgovine App Store postregel z drugačnimi podatki: 90 odstotkov aplikacij ima vsaj en prenos na mesec. Prvi Applov mož Tim Cook je na nedavni konferenci za razvijalce veliko raje poudarjal, da je skupno število prenosov v trgovini doseglo 50 milijard in da so razvijalcem do zdaj izplačali okoli osem milijard evrov – trikrat več kot njegovi trije veliki tekmeci skupaj (Apple zase obdrži 30 odstotkov od prodajne cene). S tem sicer zgornjih navedb niso zanikali, saj se podatki medsebojno ne izključujejo.
V drugih spletnih trgovinah aplikacij najbrž ni drugače
Ob tem je treba upoštevati, da bi analiza drugih spletnih tržnic zagotovo dala primerljive rezultate in da zato zgornje ugotovitve niso ekskluzivna značilnost Applove trgovine, ki je po svojem zagonu pred petimi leti kot prva tovrstna oblika uporabe tehnologije pokazala pot tudi Googlu, Microsoftu in Blackberryju pri ustvarjanju njihovih spletnih trgovin z aplikacijami.