Sreda, 22. 2. 2017, 18.05
7 let, 1 mesec
Ali veste, kdo je lastnik domen TrumpMustGo.com in NoMoreTrump.com?
Namig: isti lastnik ima tudi domene DonaldTrumpSucks.com in VoteAgainstTrump.com – skupaj več kot 3.600 različnih domen, kjer se tako ali drugače pojavlja ime zdajšnjega ameriškega predsednika.
Verjetno ni presenečenje, da so v naboru več kot 3.600 (večinoma sicer nedelujočih, a rezerviranih) spletnih domen, katerih lastniki so podjetja zdajšnjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, tudi takšne, kot so TrumpEmpire.com, TrumpOrganization.com ali TrumpBuilding.com.
Toda Trump je zakupil tudi nepričakovane domene, kot so TrumpNetworkSucks.com, TrumpNetworkMarketingFraud.com in TrumpScam.com, ugotavlja ameriška medijska hiša CNN.
Začelo se je z marketingom …
Donald Trump je svojo prvo domeno, DonaldTrump.com, kupil že davnega leta 1997, a se je njegovo domensko zbirateljstvo morda celo nekoliko vizionarsko okrepilo, ko je leta 2009 ustanovil Trump Network, marketinško podjetje, ki je s prodajo vitaminov in podobnih dodatkov obljubljalo "odpornost proti recesiji". Delovalo je tako, da je udeležencem obljubljalo dobiček, če najdejo nove udeležence, ki bi še naprej iskali nove. Ob tem ne gre spregledati, da je Trump domeno TrumpNetwork.com registriral že leta 2007.
Donald Trump je svojo prvo domeno, DonaldTrump.com, kupil že davnega leta 1997.
Trump si je takrat hitro priskrbel domene, kot so TrumpMultiLevelMarketing.com, TrumpNetworkFraud.com, TrumpPyramidScheme.com in TrumpNetworkPonziScheme.com, preden bi lahko padle v roke tistih, ki bi tam lahko objavili njemu nenaklonjene vsebine. Sredi vala obtožb o prevari je Trump leta 2012 to podjetje prodal, poroča Business Insider.
… nadaljevalo z univerzo
Od leta 2005 do leta 2011 je po vseh ZDA in Portoriku delovala Trumpova podjetniška univerza. Trump University s sedežem v New Yorku je izvajala tečaje predvsem s področja trgovanja z nepremičninami in ustvarjanjem premoženja. Z namenom preprečevanja blatenja imena Trump University je njegovo poslovno carstvo preventivno kupilo kar 157 domen z imeni, ki bi jih lahko izkoristili nasprotniki te univerze, za katero je Trump trdil, da ima 98-odstotno podporo (ugibajte, kdo je lastnik domene 98PercentApproval.com).
Po zaprtju univerze je vendarle ostalo nekaj odprtih tožb za prevaro, ki jih je, kot poroča CNN, Donald Trump zaprl s poravnavami v skupni višini 25 milijonov dolarjev (24 milijonov evrov) – in to natanko dva dneva, preden je prisegel kot predsednik ZDA.
Od vseh več kot 3.600 Trumpovih spletnih domen je dejavnih le nekje okrog 50, ki so namenjene njegovem poslovanju. Nadaljnjih približno 400 domen preusmerja na eno od teh domen, preostalih več kot tri tisoč Trumpovih domen pa nima vsebine.
Varovanje identitete ali pričakovani strah?
Varovanje ugleda s preventivnim nakupom domen ni nič nenavadnega, to počnejo mnogi, ki se zavedajo, da je registracija domene veliko cenejša kot poznejši nakup od kakšnega domenskega skvoterja, ki je bil hitrejši.
Toda CNN v svojem prispevku citira strokovnjake za javno nastopanje, ki menijo, da tako množičen nakup "negativnih" domen opravljajo samo tisti, ki z gotovostjo pričakujejo, da bodo njihovo ime blatili. Trumpova korporacija je v pisnem odgovoru za CNN pojasnila, da so to resna prizadevanja za varovanje korporativne identitete in intelektualne lastnine, ki ju domenski skvoterji s svojimi dejanji resno ogrožajo.
Domene bi že zgodaj razkrile politične ambicije
Natančnejša analiza Trumpovih nakupov spletnih domen bi napovedala marsikaj o njegovem poslovanju, pričakovanjih in načrtih. Tako je bila med zgodnjimi nakupi domena ImBeingSuedByTheDonald.com (TožiMeDonald), leta 2012 pa bi lahko videli njegove politične ambicije, saj je registriral zanj morebitno sovražne domene VoteAgainstTrump.com (GlasujProtiTrumpu), TrumpMustGo.com (TrumpMoraOditi) in NoMoreTrump.com (NičVečTrump).
V času predsedniške kampanje si je Trump priskrbel še 93 spletnih domen. Ena od teh je bila tudi TrumpEmpire.com (TrumpovImperij), ki si jo je prvotno lastil mehiški gradbeni inženir in domenski skvoter Luis Jorge O'Brien Covarrubias iz Guadalajare. Covarrubias je to domeno aprila 2015 kupil za slabih deset evrov v upanju, da jo bo lahko drago prodal, a mu ni uspelo. Ko je že obupal nad možnostjo zaslužka, je ni podaljšal, junija lani pa jo je Trump spravil pod svoje okrilje.
V času predsedniške kampanje si je Trump priskrbel še 93 spletnih domen, skupaj jih ima več kot 3.600.
Samo dva meseca pred napovedjo svoje druge predsedniške kandidature junija 2015 je Trump pridobil domeni MakeAmericaGreatAgain.vote and MakeAmericaGreatAgain.us.
Večina domen nedejavna
Od vseh teh Trumpovih domen je dejavnih le nekje okrog 50, ki so namenjene njegovemu poslovanju. Nadaljnjih približno 400 domen preusmerja na eno od teh domen, preostalih več kot tri tisoč Trumpovih domen pa nima vsebine.
Zelo redke, ugotavlja CNN, sicer kažejo na nenavadne vsebine: TrumpOnTheBeachOnline.net kaže na stran podjetja, ki v ameriški prestolnici Washington oddaja avtobus za zabave.