Petek, 19. 9. 2014, 12.45
8 let, 9 mesecev
Sodne strojepiske zaradi dojenja tudi tokrat ni bilo na sodišče
In tako je bilo tudi danes, natančno dve leti po vloženi obtožnici. Zatožna klop je ostala prazna, kot je pojasnila sodnica Polona Herman, pa je njen zagovornik Gorazd Fišer sodišču pred dvema dnevoma poslal prošnjo za preložitev predobravnavnega naroka.
V njej je navajal, da je zdaj 29-letna Tjaša Dervišević po rizični nosečnosti junija letos rodila hčer, prihod na sodišče pa bi bil zanjo hud stres, ki bi lahko povzročil izgubo mleka. Poleg tega obdolžena zdaj živi v Kopru in bi bil to zanjo velik logistični zalogaj.
Obrambo je pozvala k predložitvi dokaznih predlogov, a ker na sodišču ni bilo njenega zagovornika, temveč ga je nadomeščala sodelavka, ta dokaznih predlogov ni mogla podati. Pojasnila je, da je pooblastilo podpisala danes zjutraj in da s spisom ni seznanjena. Sojenje se bo tako začelo novembra.
Obtožnica Derviševićevi neuradno očita koristoljubje, saj naj bi v zameno za informacije zahtevala denar, namesto denarja pa naj bi ji dali nekaj podobnega kokainu. Kot sodna zapisnikarica na sodišču je imela dostop do tajnih podatkov in sodnih spisov, dogajanje pa je umeščeno med avgust 2009 in april 2010. O preiskovalnih ukrepih naj bi osumljence, ki so se ukvarjali z mamili, obvestila med oktobrom 2009 in februarjem 2010.
Njene informacije naj bi policistom otežile sledenje, saj so se osumljenci znebili telefonov, nehali so komunicirati. Za izdajo tajnih podatkov je zagrožena kazen do tri leta zapora, ker ji tožilstvo očita tudi koristoljubje, ji grozi do pet let zapora.
Pozneje je sojenje članom kokainske naveze vseeno steklo in se končalo z obsodbami, saj so 12 članov na prvostopenjskem sodišču obsodili na zaporne kazni do treh let in pol. Če bi lahko kriminalisti akcijo neovirano izpeljali do konca, bi bile te verjetno daljše. Obramba je namreč dosegla, da so iz obtožbe črtali kaznivo dejanje kriminalnega združevanja.