Torek, 28. 10. 2014, 14.20
8 let, 8 mesecev
Pravnomočno: Celjski sodnik Škoberne je vzel podkupnino in zlorabil položaj
Kot je znano, so na okrožnem sodišču v Ljubljani konec decembra lani suspendiranega celjskega sodnika Milka Škoberneta spoznali za krivega jemanja podkupnine in zlorabe položaja ter ga zato obsodili na pet let in pol zapora ter plačilo 19.622 evrov kazni.
"Ne glede na to, da višje sodišče ni ugodilo pritožbi tožilstva glede višine kazni, smo s sodbo zelo zadovoljni," je za PlanetSiol.net povedala tožilka Blanka Žgajnar. Višje sodišče je Škobernetu kazen s pet let in pol zapora znižalo za šest mesecev
Tožilka Blanka Žgajnar je v svoji končni besedi ocenila, da je sodniku kaznivo dejanje nedvomno dokazano, da je v zameno za odpravo tiralice Čehajiću prek Ramića in Salobirja prejel podkupnino. Celjskemu sodniku, je menila, je dokazano, da je sestavil nekatere vloge za odpravo pripora, o katerih je nato kot predsednik zunajobravnavnega senata skupaj s še dvema sodnikoma odločal.
Po njeni oceni ni verjetno, da je šlo pri denarju, ki naj bi ga dobil iz podkupnine, za vrnitev dolga. Njegovo ravnanje je ocenila kot skrajno zavrženo dejanje, ki ga je storil kot "funkcionar, ki mu je država v roke položila zaupanje, da bo svoje delo opravljal pošteno", in zanj predlagala najvišjo zagroženo kazen, osem let zapora, 50 tisoč evrov kazni in odvzem podkupnine.
Gre za prvega sodnika v zgodovini Slovenije, ki je pravnomočno obsojen. Zdaj, ko je sodba pravnomočna, bo moralo sodišče sodbo poslati sodnemu svetu, ki je dolžan o tem brez odlašanja obvestiti državni zbor. Ta ga lahko razreši s funkcije sodnika, na sodniško funkcijo pa ne bo mogel več kandidirati.
Odvetnik Milka Škoberneta Tomaž Bromše je za STA napovedal, da bo zoper sodbo višjega sodišča vložil zahtevo za varstvo zakonitosti. Prav tako bo vložil predlog za odložitev izvršitve izpodbijane sodbe.