Na dogajanje v zvezi s koroško deklico in še nekaterimi težavami, ki se pojavljajo na področju obravnave spolnega nasilja nad otroki, se je odzvala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
Ministrica je namreč na podlagi poročila, ki ga je dobila od Direktorata za policijo in druge varnostne naloge, in na podlagi ugotovitev notranjega nadzora v skladu s svojimi pristojnostmi izdala usmeritve obvezna navodila policiji glede obravnave primerov nasilja v družini, katerih žrtve so otroci ali mladoletne osebe. "Glede na to, da je ministrica v letu 2011 za prednostno nalogo določila preprečevanje in osveščanje o spolnem nasilju nad otroki, kar je sicer tema, o kateri v družbi zelo neradi govorimo, in glede na nekatere odprte primere, ki so bili deležni kritične presoje javnosti, je ministrica izdala usmeritve," je zapisala Petra Škofic z MNZ. Poročilo policije o uresničevanju usmeritev ministrica pričakuje maja.
Spoštljivo do žrtev
Policija se mora organizirati na državni in regionalni ravni tako, da bo "zagotovljena takojšnja, koordinirana, strokovna in kontinuirana obravnava kaznivih dejanj, katerih žrtve so otroci ali mladoletne osebe". V zahtevnejših primerih je treba zagotoviti strokovno in učinkovito koordinacijo dela uprave kriminalistične policije, vključno s permanentnim nadzorom nad izvedenimi aktivnostmi in ukrepi. Pri izvajanju ukrepov mora policija ravnati dostojno in spoštljivo do žrtev nasilja.
Ministrica je policiji tudi naložila, naj okrepi sodelovanje s pristojnimi centri za socialno delo, v primeru neustrezne odzivnosti pristojnih centrov za socialno delo pri obravnavi zahtevnejših primerov nasilja v družini mora prek nadrejenih zagotoviti aktivnejšo vlogo za usklajeno obravnavno posameznega primera. Policija mora zagotoviti, da se v vseh primerih nudenja pomoči pristojnim organom (asistenca), ko je vnaprej znano, ali se pričakuje prisotnost otrok na kraju, vse postopke izvede humano, taktično primerno in na način, da bodo otrokove koristi najmanj prizadete.