Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 5. 2011,
7.15

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 5. 2011, 7.15

8 let, 8 mesecev

O predlogih za izločitev dokazov bo senat odločil do četrtka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Za danes se je prva glavna obravnava v zadevi Balkanski bojevnik končala. Sodni senat si bo do četrtka vzel čas za premislek glede predloga obrambe za izločitev domnevno nezakonitih dokazov.

Državna tožilka Blanka Žgajnar je zavrnila predlog obrambe, ki je predlagala izločitev nezakonito pridobljenih dokazov v primeru Balkanski bojevnik s kratko obrazložitvijo, da je o vseh teh predlogih že marca odločilo ljubljansko višje sodišče in da so torej vsi dokazi pridobljeni zakonito. Sodni senat bo o predlogu odločil do četrtka, ko bodo tudi prebrali obtožnico. Obsedno stanje Tako obsednega stanja na ljubljanskem okrožnem sodišču novinarji ne pomnimo, čakajoča vrsta ljudi, ki je imela opraviti na sodišču, pa se je zaradi poostrenih varnostnih ukrepov vila tudi zunaj sodnih vrat. Nekaj po osmi uri sta okolico sodišča najprej pregledala kriminalista s psom, na terenu so bili tudi zamaskirani specialci. Največja sodna dvorana na sodišču je od prevelikega števila kar pokala po šivih. Kako tudi ne; na zatožni klopi se je znašlo kar 17 obdolžencev, ki naj bi se neupravičeno ukvarjali s proizvodnjo in prometom s prepovedanimi drogami, obtožnica pa jim očita tudi hudodelsko združevanje. Tako v dvorani kot pred njo je bilo okoli 20 odvetnikov, šest porotnikov, dva sodnika in tudi več kot 20 pravosodnih policistov, ki so jim na pomoč priskočili tudi varnostniki s sodišča.

Izločanje dokazov Sojenje se dejansko še ni začelo, saj smo od 9. do 12. ure poslušali odvetnike, ki so pred branjem obtožnice nanizali razloge, zakaj bi moral sodnik iz sodnega spisa izločiti po mnenju obrambe nezakonito pridobljene dokaze. Tako je Marko Bošnjak iz odvetniške družbe Čeferin debelo uro nizal razloge, zakaj so prisluhi Draganu Tošiću, domnevnemu vodji hudodelske združbe, pridobljeni v Srbiji in Italiji, sporni. Pridobljeni dokazi naj bi bili v nasprotju tudi s človekovimi pravicami, saj naj bi prisluškovanje v Srbiji srbskemu osumljencu Željku Vujanoviću, pri čemer so ujeli tudi Tošića, izvajala srbska varnostnoobveščevalna služba (BIA – Bezbedno informativna agencija), ki pa za svoje delo ni imela odredbe sodišča. Po Bošnjakovem mnenju tudi ni povsem jasno, ali je prisluškovala torej srbska BIA ali ameriška DEA.

Naj navedemo, da je za prisluškovanje BIE dovolj le podpis direktorja te agencije in odredba sodišča ni potrebna, če BIA izvaja le prisluškovanje v smislu, kdo se pogovarja, koliko časa, kje, za samo vsebino prisluškovanega pa tudi agencija potrebuje odredbo sodišča, je poročal srbski Blic.

Nezakoniti tudi italijanski prisluhi "Nezakoniti so tudi vsi prisluhi italijanskih varnostnih organov, saj ni niti ene sodne odredbe, po šestih mesecih pa od njih nismo pridobili nobenih dokazov, zato predlagamo sodišču, da samo opravi poizvedbe," je razlagal Bošnjak. Še pred samim branjem dokaznih predlogov je Tošičev drugi zagovornik Luka Zajc sodišču sicer pojasnil, da izrecno ne zahteva, da senat o izločitvi dokazov odloči takoj, predlagal pa je izločitev vseh dokazov razen obtožnice, saj so vsi policijski in tožilski izsledki nastali na podlagi tujih varnostnih organov, ki pa ne dosegajo standardov, ki veljajo v Sloveniji.

Izločitev vsega razen obtožnice Kar nekaj odvetnikov preostale šestnajsterice obdolženih se je z mnenjem Čeferinovih odvetnikov strinjalo, Gorazd Fišer, zagovornik obdolženega Boštjana Kopčiča, pa je šel še dlje: "Predlagam izločitev vseh dokazov razen izreka obtožnice in morebiti kakšnega dela razlage obtožnice."

Zanimivo je tudi, da je zagovornik obdolžene Zdenke Kondič pojasnil, da njegova stranka pred sodiščem pred izvajanjem dokazov ne more razkriti svojega glasu, kar naj bi bilo pomembno ob poslušanju prisluhov.

Kokain v barvnih gumijastih balončkih Obtožnica sedemnajsterici (eden od osumljencev, Darko Tošič, naj bi bil še na begu) očita neupravičeno proizvodnjo in promet s prepovedanimi drogami ter hudodelsko združevanje. Drogo naj bi tihotapili iz Južne Amerike v Evropo kot del združbe balkanskega narkokralja Darka Šarića, konec lanskega maja pa so kriminalisti slovenski del mednarodne mreže polovili.

Dobri dve toni in pol kokaina naj bi tihotapili na plovilih in čezoceanskih ladjah najprej do Italije, kjer naj bi ga skladiščili v pristaniščih. Nato naj bi drogo vsaj v letih 2008 in 2009 množično prodajali kriminalnim združbam v Milanu in okolici. Celo več, nad trgom naj bi prevzeli monopol, drogo – imenovali so jo "loptice" – pa naj bi tudi prav posebno pakirali, in sicer v barvne gumijaste balončke.

Na zatožni klopi so poleg Tošića še brata Mirzet in Miralem Lucević, Boštjan Kopčič, Dragan Beljkaš, Anes Selman, Peter Khermayer, Sandra Udrih, Đemajli Manđuka, Robert Šabić, Jakob Remškar, Valter Abramovič, Tadej Poljak, Marko Bublič, Dejan Zupan, Suzana Remškar in Zdenka Kondič.

Ne spreglejte