Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
22. 3. 2011,
14.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 22. 3. 2011, 14.01

8 let, 8 mesecev

O duhovnikovih "grehih" še višje sodišče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na mariborskem višjem sodišču danes poteka pritožbena seja, na kateri bo skušal koroški duhovnik Anton Kmet prepričati sodnnike, da ni spolno nadlegoval dveh deklic, mlajših od 15 let.

Pred mariborskega višjega sodnika Aleksandra Karakaša je danes stopil duhovnik Anton Kmet, ki bo sodnika skušal prepričati, da ni kriv spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let. Osemintridesetletnega duhovnika so namreč na slovenjgraškem okrožnem sodišču 21. oktobra lani obsodili na deset mesecev zapora zaradi spolnega napada na dve deklici, a se je na kazen pritožil. Ne sme se približati deklicama Naj spomnimo, da so konec maja 2007 zaradi suma spolnega napada na deklici po večerni maši aretirali Antona Kmeta, ki je svoje poslanstvo opravljal v župnijah Brezno in Remšnik na Koroškem. Naslednjega dne so ga sicer izpustili na prostost, a mu hkrati izrekli prepoved približevanja deklicama. Takrat so se med Radeljčani razširile tudi govorice, da naj bi prav Anton Kmet kar dva meseca skrival prijatelja, zdaj že pokojnega morilca Silva Pluta, Zorana Mezgo, obtoženega pretepa, dvakratnega posilstva in kraje. Danes torej za zaprtimi vrati mariborskega višjega sodišča poteka pritožbena seja, odločitev sodišča pa je običajno znana v mesecu dni. Tretja alineja 183. člena Kazenskega zakonika določa, da se »učitelj, vzgojitelj, skrbnik, posvojitelj, roditelj, duhovnik, zdravnik ali druga oseba, ki z zlorabo svojega položaja spolno občuje ali stori kakšno drugo spolno dejanje z osebo, ki še ni stara 15 let in mu je zaupana v učenje, vzgojo, varstvo in oskrbo, kaznuje z zaporom od enega do desetih let zapora«.

Župnik Jošt umrl med sojenjem V Sloveniji je največ prahu dvignila afera, v katero je bil vpleten nekdanji artiški župnik Karli Jošt, ki pa je, kot se je izrazil njegov odvetnik po tistem, ko je tik pred koncem sojenja v priporu v mariborskem domu duhovnikov umrl, »odletel na krilih nedolžnosti«. Njegove "grehe" je leta 2005 razkrila takrat 24-letna Vesna Škorc, ki ga ni mogla tožiti, ker je primer že zastaral.

A vsul se je plaz, saj je krška policija prejela kar 16 ovadb zoper Jošta. In kljub župnikovi smrti primer še vedno ni zaključen, saj je ena od njegovih žrtev, ki naj bi jo župnik prvič posilil pri sedmih letih, zloraba pa naj bi trajala dobrih pet let, prek odvetniške družbe Čeferin vložila odškodninsko tožbo zoper rimskokatoliško Rimskokatoliško cerkev. Dekle terja 140 tisoč evrov odškodnine, o upravičenosti do odškodnine pa razsojajo na mariborskem sodišču.

Frantar je po obtožbi najprej pobegnil v Afriko Sledilo je prijetje zaloškega župnika Francija Frantarja, ki so ga na ljubljanskem okrožnem sodišču spoznali za krivega spolne zlorabe takrat desetletne deklice. Ko je zadeva prišla v javnost, jo je Frantar popihal v Malavi in se po nekaj letih skrivaj vrnil. Ko so to s pomočjo medijev odkrili organi pregona, je zoper njega stekel postopek. Frantar se je nato kljub pravnomočni petletni zaporni kazni zaradi zdravstvenih vzrokov uspešno izogibal odhodu na Dob, nato pa je izvedenec le ocenil, da je sposoben prestati kazen.

Ormoški župnik že na Dobu Novembra 2009 se je za zapahi znašel ormoški župnik Albin Žnidarič, ki ga je ptujsko sodišče zaradi treh napadov na mladoletno osebo obsodilo na pet let in pol zapora. Sodišče mu je izreklo še varnostni ukrep, in sicer, da pet let po prestani kazni med opravljanjem poklica ne bo smel imeti neposrednega stika z mladoletnimi osebami.

O ravnanju duhovnika Štefka še vrhovno sodišče Enak varnostni ukrep je ptujsko okrožno sodišče izreklo tudi župniku iz mariborske nadškofije Slavku Štefku, ko ga je okrožno sodišče spoznalo krivega otipavanja štirih deklet in mu izreklo pogojno obsodbo 17 mesecev zapora za obdobje petih let. No, sodba je padla na višjem sodišču v Mariboru, ki je konec decembra odločilo, da je Štefko oproščen vseh obtožb. Kot so zapisali v tiskovnem uradu Mariborske nadškofije, so na »temelju oprostilne sodbe odpadli tudi vsi razlogi za prepoved opravljanja verouka ali drugih verskih programov ob prisotnosti otrok oziroma mladoletnih oseb«. Ali je odločitev cerkve, da ga vrne med otroke, ustrezna, bo morda pokazala prihodnost. Tožilec Milan Birsa je namreč vložil zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče.

Ne spreglejte