Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 4. 2012,
15.52

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 4. 2012, 15.52

8 let, 8 mesecev

Natalija Markač: Družina ni pustila na cedilu nas, temveč deklico

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Natalijo Markač so policisti aretirali na parkirišču Veleja parka v Velenju, ko je po nakupih odpeljala svojo mamo in teto, vse skupaj pa je opazovala tudi njena mlajša hči.

"Aretacije smo pričakovali že jeseni lani," pravi Markačeva, ki je zaradi očitkov, da je od očeta koroške deklice in njegove družine prejemala denar na roko, zelo razočarana. A kot trdi v našem kratkem pogovoru, v boju zoper klientelizem se ne bodo vdali. Primer koroške deklice se je končal klavrno; deklica je pri materi in dedku, v okolju, kjer naj bi se zgodila spolna zloraba; in oče je zdaj tisti, ki ima stike pod nadzorom. Videti je, da je bil vaš dveletni boj, da bi se dokončno razjasnilo sum morebitne spolne zlorabe, zaman? Ne bi se strinjala, da se je primer koroške deklice končal. O koncu tega primera bo možno govoriti šele takrat, ko bo opravljena neodvisna revizija celotnega postopka (torej vključno z dodelitvenim postopkom iz leta 2008), kar je stranka SDS že predlagala na nujni seji DZ na to temo. Govorim seveda o formalnem koncu. Vem, da preiskave zaradi suma, da ste v Svetovalnici Akcija! sodelovali pri skrivanju deklice, ne morete komentirati, poleg tega policija vaše delovanje ocenjuje kot delo organizirane kriminalne združbe. Pa vendar … ste pričakovali, da bodo vaša prizadevanja v boju zoper korupcijo šla tako daleč, da ste zdaj osumljeni kaznivih dejanj? Najprej bo treba odgovoriti na vprašanje, ali je šlo za zaščito deklice na podlagi konvencijskih določil in ali je bila takšna pravna podlaga podana oziroma upravičena, šele nato bo možno delati zaključke o tem, ali so pri ravnanju določenih posameznikov, vpetih v to zgodbo, prisotni elementi kaznivih dejanj ali ne. Policija seveda išče priložnost, kjer bi kriminalizirala tiste, ki smo kriminalna dejanja policije od leta 2009 dalje razgrinjali v javnosti. Boj zoper korupcijo seveda ni preprost in verjemite, da si pri tem delu nakoplješ veliko sovražnikov. Sami imate zelo bolečo izkušnjo s sistemsko korupcijo, ki vam je kar za sedem let vzela dva otroka, napisali ste tudi knjigo. Lahko potegnete glavne vzporednice med vašim primerom in primerom koroške deklice? Če bi želela odgovoriti na to vprašanje, bi potrebovala precej več prostora. Na kratko lahko povem, da sta zgodbi pravzaprav povezani veliko bolj, kot se mogoče zunanjemu opazovalcu zdi. Osebe, ki nastopajo v primeru koroške deklice, so prav tiste osebe, ki so nastopale v moji zadevi. Govorim seveda o CSD Ravne (Irena Pudgar, Sonja Tiršek), ODT SG (Silva Cepec, Ivo Šume, Jelka Štumberger-Mlakar), PU SG/CE (Jože Bračko, Tatjana Mušič, Anja Mrkalj-Kastelic), izvedenka (Jožica Barborič), sodišče SG (Anica Večko-Dimic), socialna inšpekcija (Peter Stefanoski) in še bi lahko naštevala.

Njihovo delovanje se v desetih letih ni spremenilo niti malo. Čeprav so vsi omenjeni že v preteklosti bili osumljeni koruptivnih in uradno pregonljivih kaznivih dejanj, s svojimi početji nadaljujejo neobremenjeno, kar kaže ali na popolno odpoved nadzornih in pritožbenih institucij ali pa na močno politično zaščito. Ta odgovor bo nekoč morala podati KPK.

Ali menite, da vas je družina, ki ste ji dve leti pomagali v tem boju z mlini na veter, pustila na cedilu?

Ne bi rekla, da je družina na cedilu pustila nas. Dejstvo je, da nismo pomagali njim, ampak deklici, in če koga, potem so pustili na cedilu njo. Tukaj imam v mislih predvsem njenega očeta, ker se po mojih informacijah družina ne strinja s tem, kar trenutno počne Boštjan K. Razočaranje in žalost pa seveda občutim.

Ali je kdo od družine koroške deklice po tistem, ko so vas in očeta izpustili iz pripora, stopil v stik z vami?

Z družino nisem imela stikov, sem pa prek posrednikov prejela sporočila članov družine, kjer se je dalo razbrati, da se distancirajo od Boštjanovega početja in da jih dogajanje v zadnjem času zelo boli.

Drago Kos je že večkrat javno povedal, tudi v intervjuju za naš portal, da je vam in pozneje tudi v primeru koroške deklice pomagal po svojih močeh. Zakaj je po vašem mnenju Munčeva izjava, da naj bi bil Kos koordinator, tako razburila slovensko javnost?

Mislim, da se je javnost odzvala tako, kakor ste mediji zadevo predstavili. Dejstvo je, da sodelovanje med mano in gospodom Kosom poteka neprekinjeno že šest let, kar je Drago Kos tudi javno potrdil. Njegova vloga v zadevi koroške deklice zagotovo ni bila takšna, kot se jo je poskušalo v medijih prodati. Različna strokovna znanja uporabljamo pri našem delu in njegovo je pač eno od teh. Skupni imenovalec našega sodelovanja pa je razkrivanje sistemskih korupcij v RS in s tem bomo nadaljevali tudi v prihodnje.

Kako naprej? Podobno kot doslej. Po tej poti hodimo že več kot deset let in bomo tudi nadaljevali. Mogoče bomo samo malo spremenili metode dela, koncepti bodo ostali. Veste, država je tudi naša in čas je, da se ljudje zbudijo in rečejo korupciji in klientelizmu odločen NE!

Ne spreglejte