Sreda, 5. 10. 2011, 9.24
8 let, 8 mesecev
Nadaljevanje sojenja Boštjanu Šobi
Pred zaslišanjem je sodnica Dejana Fekonja odredila branje izjav oziroma izpovedb prič. Prvo pričo so povabili ob 10.30, do takrat pa je sodišče prebiralo izpovedi nekaterih prič iz preiskave in sojenja v zadevi Boris Šuštar in soobdolženi. Listinskih dokazov je za okoli deset velikih škatel, ki zasedajo kar nekaj prostora v sicer majhni dvorani številka 28.
Med prebiranjem listin je sodnica Boštjanu Šobi tako kot na prejšnji obravnavi, ko mu je naložila branje izvedenskega mnenja, naložila domačo nalogo: da ne izgubljajo časa z branjem, mora Šoba v priporu prebrati vse tri sodbe, torej na prvi stopnji, višjo in vrhovno, s sojenja Šuštarju in preostalim. Pred zaslišanjem prve priče je odredila odmor.
Kot je znano, so Šobo poleti kanadski pravosodni organi, kjer je bil na podlagi tiralice v priporu približno tri leta, izročili slovenskim varnostnim organom. Šoba je namreč bil soobdolžen v zadevi Šuštar, a je med sojenjem odšel na službeno pot, s katere se ni vrnil šest let.
Šoba je obtožen zlorabe uradnega položaja ali pravic, zaradi absolutnega zastaranja pa je tožilstvo umaknilo obtožbo o kaznivem dejanju napeljevanja k zlorabi položaja in ponareditvi listin.
Roškarič, direktor podjetja Trgoprevoz, je pojasnil, da je podjetje leta 2000 na razpisu dobilo 21 milijonov nekdanjih tolarjev in priznal, da je bil v zvezi z razpisom v stiku z več ljudmi z ministrstva. Ob tem ni izključil možnosti, da je stike navezal tudi z Borisom Šuštarjem, prvoobtoženim v tej zadevi, izpostavil pa je, da se s Šobo o razpisu ni pogovarjal.
Povedal pa je, da Šobo pozna. Podjetje GSP, ki ga je vodil Šoba, je za Trgoprevoz pripravil idejni koncept prenosa tehnologije podjetja v BiH. Tožilstvo je sicer obtoženim v preteklih procesih pa tudi sedaj Šobi očitalo, da so podjetja, ki so pristala na vračilo dela sredstev z razpisa, denar nakazovala prav podjetju GSP, ki je izdajalo fiktivne račune za nikoli opravljene storitve. Prek tega podjetja naj bi se denar nato vračal Šuštarju.
Roškarič je ugotavljal, da se to verjetno nanaša na interes države, da pomaga njegovemu podjetju, saj so delovali na mednarodnem tržišču in so tudi drugim slovenskim podjetjem pomagali pri preboju v tujino. "Mogoče so videli, da obstaja perspektiva," je ocenil.
Boljte Brusova je prebrala tudi pogovor med Šuštarjem in Šobo, v katerem je Šoba povedal: "Ne vem, kaj je naredil ta blesavi Roškarič. A nima milijona, da bi dal, recimo?". Roškarič je dejal, da mu Šoba nikdar ni omenjal, da bi moral Šuštarju dajati denar.
S podjetjem GSP je sodelovalo tudi koroško podjetje Kalkoprem. Direktor Iztok Vaukan se na današnjem zaslišanju veliko stvari ni spomnil, je pa razložil, da je GSP pripravil tržno raziskavo za prodajo tračnih žag na ameriškem tržišču. Dodal je še, da ne ve, ali mu je Šoba kdaj rekel, da ima njegovo podjetje možnost pridobitve sredstev z razpisa ministrstva.
Sojenje Šobi se nadaljuje prihodnji ponedeljek, ko naj bi kot priča predvidoma nastopil Boris Šuštar.