Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
25. 2. 2011,
12.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 2. 2011, 12.50

8 let, 8 mesecev

Kriminalna združba utajila za dobrih pol milijona evrov davkov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Koprski kriminalisti so že junija lani zaradi oškodovanja proračuna ovadili 10 fizičnih in eno pravno osebo, v nadaljevanju preiskave pa so ovadili še dve osebi.

Koprski kriminalisti so že junija 2010 tožilstvu ovadili hudodelsko združbo, ki je preprodajala vozila z namenom, da ustvarijo nelojalno konkurenco na trgu vozil in služijo dobičke na račun državnega proračuna, saj so v letu 2007 prodajali vozila, za katera niso plačali predpisanih davkov in taks. Preiskava iz Kopra v Ljubljano Tako so konec junija lani ovadili 10 fizičnih oseb in eno pravno osebo zaradi storitve sedmih kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti, 45 dejanj ponarejanja listin in zaradi hudodelskega združevanja. Koprsko tožilstvo je pozneje to kazensko ovadbo zaradi krajevne pristojnosti odstopilo v obravnavo ljubljanskim kolegom. Ovaden je bil namreč direktor gospodarske družbe iz Ljubljane, ta ljubljanska družba in še 9 oseb, ki so sodelovale z direktorjem oziroma so mu pri izvrševanju kaznivih dejanj nudile pomoč. Osumljeni direktorjevi pomagači so bili tako z ljubljanskega kot obalnega območja.

Glede na ovadbo iz junija 2010 so osumljenci leta 2007 oškodovali državni proračun za skoraj 400 tisoč evrov, ker pri nabavi in prodaji vozil niso plačevali davka na motorna vozila in davka na dodano vrednost (DDV) ter okoljskih dajatev tako, da so ponarejali dokumentacijo in fiktivno prikazovali, da poslujejo preko slamnate oziroma »missing trader« družbe iz Ljubljane.

Glavni je bil 38-letni Ljubljančan S kazensko ovadbo pa se delo koprskih kriminalistov ni končalo. Konec leta 2010 so na ljubljansko okrožno sodišče podali še drugo kazensko ovadbo, v kateri so poleg dveh že ovadenih moških v prvi kazenski ovadbi ovadili še dve osebi, in sicer 38-letnega Ljubljančana in leto dni mlajšega moškega, ki prebiva na Obali. Vsi štirje so delovali v sostorilstvu, pri izvrševanju kaznivih dejanj pa jim je nudilo pomoč še 9 pomočnikov. Kriminalisti so 13 storilcev ovadili zaradi utemeljenega suma, da so v letu 2007 storili 7 kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti in 33 kaznivih dejanj ponarejanja listin.

Zlorabljal je slamnato družbo Osemintridesetletni osumljenec je z namenom storitve več kaznivih dejanj v sostorilstvu in pomoči drugih oseb zlorabljal isto ljubljansko »missing trader« družbo kot storilci iz prve kazenske ovadbe. Ta družba je bila dejansko nedelujoči pravni subjekt, saj ni imela zaposlenih, poslovnih prostorov in sredstev, da bi lahko poslovala oziroma opravljala kakršnekoli storitve. Formalni direktor in ustanovitelj te družbe je bila oseba z območja Črne gore, njen dejanski ustanovitelj in »upravljavec« pa je bil v prvi kazenski ovadbi ovadeni direktor in lastnik gospodarske družbe iz Ljubljane, katere dejavnost je bila prav prodaja vozil.

Avtomobili iz EU Z zlorabo ljubljanske »missing trader« družbe je 38-letnik na območje Slovenije iz držav članic EU pripeljal najmanj 57 motornih vozil srednjega cenovnega razreda, predvsem italijanskih proizvajalcev (FIAT, ALFA ROMEO). Za vsa vozila je osumljeni ob homologaciji v gospodarski družbi na Obali predložil ponarejena potrdila o plačilu davka na motorna vozila oziroma za vozila, ki so bila nova in jih je lažno izkazoval kot promet ljubljanske »missing trader« družbe, ni opravil predpisane samoobdavčitve in se tako izognil plačilu davka. Na tak način je 38-letnik skupaj s pomagači oškodoval državni proračun za leto 2007 za skoraj 400 tisoč evrov, prav tako pa za vsa ta vozila ni poravnal predpisane okoljske dajatve v skupni višini najmanj štiri tisoč evrov.

Prodaja na sejmih in prek spletnih strani Po pridobitvi potrdila o skladnosti oziroma homologacije so se vozila v večini prodajala na avtomobilskem sejmu in prek spletne strani. Slovenski kupci so ta vozila v pretežni meri plačevali v gotovini in ob prevzemu prejeli račun, katerega izdajatelj je bila »zlorabljena missing trader« družba iz Ljubljane. Del vozil je bil prodan končnim kupcem tudi prek različnih komisionarjev v Sloveniji. Vozila, ki so bila prodana končnim kupcem prek komisionarjev, so bila po večini prej registrirana. Registrirali so jih tako imenovani slamnati kupci oziroma 9 osumljencev, ki so pri storitvi kaznivih dejanj nudili pomoč ostalim štirim sostorilcem.

Podpis za prometno dovoljenje Slamnati kupci teh vozil v resnici niso imeli nikoli v posesti, prav tako jih niso plačali. Na njihova imena so bili le izstavljeni računi ljubljanske »missing trader« družbe, na podlagi katerih so vozila registrirali in jih še istega dne tudi odjavili iz prometa. Tako so za vozila pridobili veljavno prometno dovoljenje Republike Slovenije in se ob nadaljnji prodaji izognili predložitvi računa »missing trader« družbe. S tem so prikrili »missing trader« družbo in dejanskega profiterja, 38-letnega Ljubljančana.

Dohodka ni prikazoval Ugotovljeno je bilo, da so bili vsi izdani računi ljubljanske »missing trader« družbe ponarejeni. Ponarejal jih je prav 38-letnik, ki je ponaredil tudi 31 računov različnih gospodarskih družb iz Nemčije, ki se ukvarjajo s prodajo vozil, ter še 3 druge listine. Na takšen način se je 38-letni storilec, v sostorilstvu in pomoči preostalih osumljenih, v letu 2007 izognil še plačilu DDV v skupni višini skoraj 140 tisoč evrov. Z zlorabo »missing trader« družbe je 38-letni osumljenec v letu 2007 skrival svojo dejavnost prodaje vozil, ki jo je opravljal na črno. Dohodka, ki ga je ustvaril s tovrstno prodajo vozil, ni nikjer prikazal, zato se je izognil tudi plačilu dohodnine za leto 2007 v višini skoraj 40 tisoč evrov.

Za več kot pol milijona evrov škode S storitvijo kaznivih dejanj, opisanih v drugi kazenski ovadbi, je 14 ovadenih oseb v letu 2007 zaradi neplačevanja davkov in okoljskih taks oškodovalo proračun za skupno okoli 220 tisoč evrov. V obeh kazenskih ovadbah pa so osumljenci, ki so se ukvarjali s prepredajo vozil in pri tem zlorabljali isto »missing družbo« iz Ljubljane, v letu 2007 oškodovali proračun za več kot 0,6 milijona evrov, kolikor so znašale vse neplačane okoljske dajatve in neplačani davki.

Ne spreglejte