Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 9. 2013,
11.43

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 9. 2013, 11.43

8 let, 9 mesecev

Izvedenec še enkrat oktobra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Čeprav je bilo na sojenju Edvardu Ovnu in drugim zaradi domnevne zlorabe položaja pričakovati končne govore, se to ni zgodilo. Izvedenec namreč ni odgovoril na zastavljena vprašanja.

Danes smo na sodišču slišali že četrto izvedensko mnenje glede tržne vrednosti konkretnih parcel za leto 2003, ki pa tudi tokrat ni zadovoljilo sodnega senata. Kot je pojasnila sodnica Lea Habjanič, "se že od aprila ukvarjamo z izvedenskimi mnenji".

Nepopolno mnenje Ker so si bila mnenja izvedencev nasprotujoča, je sodnica pred sodnimi počitnicami naročila izdelavo mnenja pri Združenju škodnih izvedencev in cenilcev Slovenije za gradbeno stroko. Na prostor za priče je tako stopil izvedenec Jožef Murko, sicer član komisije za revidiranje, ki je že uvodoma povedal, da bi potreboval več časa, saj je dobro polovico spisa preučil, drugo polovico pa le prebral.

Pojasnil je razliko med tržno in pošteno vrednostjo in dodal, da se večje parcele praviloma prodajajo za nižje zneske, kot če bi bila parcela razdeljena. Strinjal se je z mnenjem izvedenca Veseliča, ki pri končni oceni vrednosti ni upošteval DDV.

Na vprašanja sodnice, ali se je kdo zanimal za to mnenje, je pritrdil, sodnica pa mu je naročila, naj do 15. oktobra mnenje z odgovori na konkretna vprašanja dopolni štiričlanska komisija, saj je tokrat mnenje izdelal sam.

Sklad naj bi bil oškodovan za dva milijona evrov Naj spomnimo, da poteka sojenje Edvardu Ovnu, nekdanjemu direktorju Stanovanjskega sklada RS, ki je obtožen zlorabe položaja ali pravic pri preprodaji zemljišč, in Zdravku Strmčniku, nekdanjemu direktorju družbe Etaline Inženiring, ki je obtožen pomoči pri tem dejanju. Zgodba o domnevnem oškodovanju države pri nakupu 24.183 kvadratnih metrov velikega zemljišča leta 2002 tako počasi dobiva epilog.

Leta 2006 je bila opravljena notranja revizija ministrstva za okolje in prostor, ki je pokazala, da je stanovanjski sklad v preteklosti posloval nepravilno, negospodarno, poraba sredstev je bila nenamenska, ravnanje vodstva v nekaterih primerih pa celo škodljivo. Kot so takrat revizijsko poročilo povzeli mediji, so se za sporne izkazale povezave ravno s podjetjem Etaline Inženiring.

Sklad je pod vodstvom Ovna leta 2002 sklenil pogodbo z omenjenim podjetjem. Potem ko je to od kmetov kupilo zemljišče v Vižmarjah, ga je dva meseca pozneje prodalo skladu, pri čemer je sklad zanj plačal 100 odstotkov več, kot je tik pred tem podjetje Etaline Inženiring odštelo prejšnjim lastnikom. Sklad je bil s tem poslom menda oškodovan za dva milijona evrov.

Ne spreglejte