Ponedeljek, 20. 9. 2010, 13.44
8 let, 8 mesecev
Brezovar: Primera nista podobna
"Odgovorov na postavljena vprašanja v zadevi Markač ne boste dobili do konca kazenskega postopka," je bil po tednu dni čakanja in urgenci kratek glavni inšpektor za delo Borut Brezovar, ko smo ga pozvali, naj pojasni, zakaj v Sloveniji veljajo različna merila za ukrepanje in ravnanje inšpekcije za različne ljudi.
Naj spomnimo, da je Brezovar v Žurnalu24 glede primera zlorabe varovanca CSD Šiška med drugim povedal: "… z vsakim sumom kaznivega dejanja morajo biti seznanjeni organi pregona." Direktor CSD Šiška je na podlagi odločbe inšpekcije, ki je ugotovila sum kaznivega dejanja, delavcu odvzel vsa pooblastila, maja pa so mu iz krivdnih razlogov prekinili delovno razmerje. Na drugi strani pa utemeljen sum − čeprav je tudi Brezovar seznanjen, da teče predkazenski postopek zaradi suma ponarejanja listin in je tudi Kosova protikorupcijska komisija potrdila, da obstaja sum storitve teh kaznivih dejanj − v primeru Markač ni bil dovolj, da bi ukrepali. Še več, takrat so z ministrstva za delo odgovorili: "Zakon o socialnem varstvu MDDSZ ne daje nobene pravne podlage za uvedbo kakšnega internega nadzora nad delom socialne inšpekcije. Menimo tudi, da utemeljen sum storitve kaznivega dejanja ni zadostna podlaga za odvzem javnih pooblastil strokovne delavke."
"Primera, ki ju povezujete, po mojem prepričanju nista podobna, zato je bilo tudi ravnanje različno. Suma storitve kaznivega dejanja v primeru Markač inšpektor socialne inšpekcije ni opazil. Raziskovanje kaznivih dejanj je naloga policije in pravosodnih organov, ne inšpekcije," Brezovar pričakovano odgovarja na vprašanje, ali je seznanil organe pregona, ko je od socialnih delavk in socialnega inšpektorja izvedel za sum kaznivega dejanja.