Nedelja, 18. 11. 2012, 10.50
9 let, 2 meseca
Balkanski bojevnik: v torek znano, ali so obtoženi krivi preprodaje kokaina

Večina obtoženih bo razglasitev sodbe pričakala na prostosti, saj je sodišče pred kratkim izločilo slovenske in srbske dokaze ter odpravilo večino priporov. Odločitev sodišča je zato toliko bolj nepredvidljiva.
Omenjena skupina, ki so jo po Petrellijevih besedah sestavljali ljudje iz Črne gore, Srbije, Slovenije, BiH in Kosova, je monopol v Milanu imela, ker je bila čistost njihovega kokaina najboljša, in sicer nad 88 odstotki. Sam je od njih mesečno odkupil med 200 in 250 kilogrami, pri nabavi droge pa je prišel v stik s štirimi člani združbe, je dejal.
Večino droge, okoli 500 ali 600 kilogramov, pa naj bi mu prodal moški iz BiH, je dejal Petrelli. Spomnil je, da so mu med preiskavo pokazali fotoalbum z okoli 20 fotografijami, na katerih je spoznal štiri ljudi, med drugim v Sloveniji obtoženega Anesa Selmana. Prav on naj bi bil ta moški z BiH, trdi priča.
Obramba je že na prvem naroku pred letom in pol zahtevala umik praktično vseh dokazov z izjemo obtožnice, saj da so pridobljeni nezakonito. Sodišče je pred nekaj dnevi delno pritrdilo zahtevi obrambe in iz spisa umaknilo srbske in slovenske dokaze, ostajajo pa dokazi iz Italije in Urugvaja. Do izločitve dokazov je bila priprtih večina obtoženih, sedaj pa le še štirje, ki naj bi delovali v Italiji- Anes Selman, Marko Bublič in Miralem Lucević. Sandra Udrih je v hišnem priporu.
Osemletno zaporno kazen tožilstvo predlaga za Zdenko Kondič in Sandro Udrih, za Boštjana Kopčiča pa šest let. Po pet let in šest mesecev zapora predlaga za Roberta Šabiča in Đemajlija Manđuko, pet let pa za Miralema Lucevića, Valterja Abramoviča in Tadeja Poljaka. Suzano Remškar pa naj se obsodi na dve leti zapora, predlaga tožilstvo.
Sodba bo izrečena le tri dni pred iztekom roka za odpravo priporov, zato se je zadnjih nekaj mesecev tudi ugibalo, ali bo sodišču to uspelo. V petek bosta namreč minili dve leti, odkar je tožilstvo vložilo obtožnico. Zakon o kazenskem postopku pa predvideva, da je treba odpraviti vse morebitne pripore v primeru, da v roku dveh let od vložitve obtožnice ni izrečena obsodilna sodba. Sedaj je tako aktualno le vprašanje, kakšno sodbo bo izreklo sodišče. Vendar pa je že sedaj mogoče napovedati, da bo vsaj ena stran vložila pritožbo - tožilstvo namreč še vedno vztraja, da so bili izločeni dokazi pridobljeni zakonito.