TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 12. 2009,
14.19

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 12. 2009, 14.19

8 let, 9 mesecev

Novela energetskega zakona poenostavlja delovanje malih elektrarn

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vlada je na sprejela predlog novele energetskega zakona, ki je po besedah ministra Mateja Lahovnika izredno pomembna, ker se z njo poenostavlja procedura za obratovanje malih elektrarn na objektih.

Spodbuja se tudi varčevanje z elektriko v javnih stavbah. Občanom za manjše elektrarne z močjo do 50 kilovatov ne bo treba več registrirati dejavnosti proizvajanja elektrike v obliki samostojnega podjetnika kot doslej, je po seji vlade povedal Lahovnik. Poleg tega morajo občine v svojih aktih obvezno dajati prednost pri oskrbi s toploto obnovljivim virom energije in energetsko učinkovitejšim rešitvam. Obeta se bum izgradnje fotovoltaičnih elektrarn Povpraševanje po izgradnji objektov, ki zagotavljajo obnovljive vire energije, je v Sloveniji zelo veliko, je povedal Lahovnik. Za leto 2010 je napovedal "pravi bum izgradnje novih fotovoltaičnih elektrarn". V Sloveniji bomo prihodnje leto v obnovljive vire energije vložili približno 70 milijonov evrov, je povedal.

Možnost komercialnih omrežij oskrbe s toploto

Poleg javnega se z novelo zakona uvaja tudi možnost komercialnih omrežij oskrbe s toploto za manjše skupine stavb, kjer skupni toplotni odjem ne presega enega megavata na uro.

Kot novost je Lahovnik izpostavil uvedbo t.i. učinkovitostne dividende za kolektive in posameznike pri varčevanju z energijo v javnem sektorju. To pomeni, da bodo v javnih zavodih, kjer bodo varčevali z električno energijo, upravičeni zadržati določen del prihranka. "Na ta način želimo spodbuditi tudi varčevanje z električno energijo v javnih stavbah," je dejal.

Uvaja se energetsko knjigovodstvo Podlaga za to dividendo bo energetsko knjigovodstvo, ki se uvaja z novelo zakona. Takšno knjigovodstvo bo treba voditi v vseh stavbah z več kot 500 kvadratnimi metri površin, je povedal minister.

Podobno kot za plin se z novelo energetskega zakona tudi za elektriko določa vrstni red odklopov v primeru krize. "Popolnoma jasno je, da so npr. zdravstveni domovi, bolnišnice, šole, zadnji, ki pridejo na vrsto," je dejal Lahovnik.

Z novelo zakona se znižuje tudi po Lahovnikovih besedah pretirana zahteva po toplotnem izkoristku pri sosežigu lesne biomase, s čimer se omogoča nadaljnje obratovanje nekaterih kogeneracij na lesno biomaso tudi po 31. decembru 2009. Poleg tega se odpravlja še vrsta nejasnosti pri umeščanju energetskih objektov v prostor ter urejanju lastniških in služnostih razmerij pri že obstoječi energetski infrastrukturi.

Ne spreglejte