Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Ponedeljek,
10. 10. 2011,
12.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 10. 2011, 12.09

8 let, 8 mesecev

Svet F1 je vstopil v Vettlovo ero …

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Letošnje prvenstvo F1 je končano. Končano? Ja, saj je bilo odločeno že prej, le da tega niče ni hotel povedati na glas. Letos sta pač rdeča nit, pardon, modra nit prvenstva Vettel ter RB7 in pika.

Vettel in Red bull sta konkurentom pustila le drobtine …

Ja, res je namreč, da nas do uradnega konca sezone svetovnega prvenstva formule 1 letnice 2011 sicer čakajo še štirje dirkaški konci tedna in štiri velike nagrade, a dejstvo je, da sta Vettel in njegov aerodinamični biser dirkalniki RB7 preostali karavani in navijačem drugih moštev zdaj pustila le še drobtine. Drobtine, dobesedno. Saj veste, da v formuli 1 tisti hip, ko je naslov svetovnega prvaka oddan, drugo več ne šteje. Junak je le eden, vsi drugi pa so poraženci in s tega vidika je tudi sezona 2011 končana. Matematična igra številk je na lestvici voznikov ob predpostavki petih zaporednih ničel Vettla sicer pred Suzuko Jensonu Buttonu še dopuščala nekakšne teoretične oziroma v letošnjem primeru naravnost znanstvenofantastične možnosti za osvojitev naslova, a ob fantastičnem izplenu – na 15 dirkah je namreč osvojil kar 9 zmag, 14 stopničk, 12 najboljših štartnih položajev – zdaj že uradno najmlajšega dvakratnega svetovnega prvaka je bilo vsakomur jasno, da je bilo prvenstvo odločeno že pred VN Japonske. Samo točko, dame in gospodje, je potreboval nemški mladenič, ki je že lani postal mož, in vsi smo že pred Suzuko vedeli, da jo bo do konca sezone dobil, pa četudi bi mu v bolid Renault vgradil dizelski ali pa električni motor.

Vettlov "restart" oziroma vnovični zagon

V lanski sezoni je ob svojem nespornem dirkaškem talentu Sebastian Vettel na stezah vseskozi kazal tudi znake mladostniške zaletavosti, ki so ga stale kar nekaj točk, slabe volje in dirkaškega ugleda. Svojemu šefu Christianu Hornerju je največ sivih las naredil na lanski VN Turčije, ko je v žaru borbe spodnesel celo moštvenega kolega Webbra in resno ogrozil razplet sicer sanjsko sklenjene sezone. A dirkaški triler lanske zadnje dirke, na kateri je Vettel verjetno prvič zares uvidel, da je za naslov vendarle treba uporabljati tudi glavo ter upoštevati nasvete iz garaže in da samo "konji" ter pogum ne bi bili dovolj. Čustveni izlivi v radijski povezavi z moštvom so bili nedvomno dokaz za to, da je čudežni deček formule 1 dojel položaj in se zavedal svojih napak. Res je tudi, da so v kratki zimi inženirji v Milton Keynesu pod vodstvom tehničnega guruja Adriana Neweyja naredili dirkalnik RB7, ki je roko na srce Vettlu močno pomagal vnovič osvojiti naslov prvaka. A kljub temu je treba povedati, da se je že na prvi dirki letošnje sezone v Albert Parku videlo, da je Kleiner Schumi dokončno odrasel. V kokpit se je usedel Sebastian Vettel verzije 2.0, če se izrazim v računalniškem jeziku, in zimski "restart" mladeničeve glave je pokazal kvantni preskok v odločitvah in reakcijah na stezi. Mladostniški nemir in zaletavost je zamenjala germanska "Ordnung und Disziplin". Uradno najmlajši dvakratni svetovni prvak je glede na prikazano v letošnji sezoni, ko je napako praktično storil le na VN Kanade, zares potrdil, da se je po obdobju kraljevanja Mihchela Shcumacherja, ki se je končalo po sezoni 2004, očitno spet začela nemška era, era Sebastiana Vettla.

Red Bull Racing je fenomen

Svojevrsten fenomen pa je seveda tudi moštvo Red Bull Racing. Avstrijski poslovnež Dietrich Mateschitz pač zna. V formulo je vstopil z namenom in drznimi načrti. Denarja je sicer tudi on porabil veliko, a je zanj v primerjavi z še večjimi vložki nekaterih tovarniških moštev dobil oziroma kupil tisto, kar si je v svojih načrtih zamislil. V moštvu ne garajo samo mehaniki in inženirji ter oba dirkača, Red bull je namreč postal pravi globalni ambasador formule 1. Tehniki denar prinaša tudi izvrstno načrtovan in povsem brezhiben marketing ekipe, ki je to uspešno počel že v obdobju, ko "leteča bika" še nista osvajala prvih štartnih mest in zmagovala na velikih nagradah. Kar oglejte si nekaj njihovih promocijskih videov, ki so na voljo na spletu. Narejeno z občutkom, dramatičnostjo, narejeno, da pritegne … Zdaj pa so tu še rezultati in skoraj z gotovostjo si upam trditi, da bodo morala tudi tovarniška moštva malce stopiti iz togosti svojih industrijskih uprav, če bodo v prihodnosti želela parirati ekipi, ki je v zelo kratkem času dobila velika krila.

Ne spreglejte