TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
2. 8. 2010,
20.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 8. 2010, 20.24

9 let

Kriminalka, v kateri nastopajo Slovenci

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pri založbi Meander so se to poletje odločili slovenskim bralcem ponuditi kriminalne zgodbe, v katere smo vpleteni tudi Slovenci.

Slovenskemu prevodu romana Mrtveci s Krasa v Trstu živečega pisatelja Veita Heinichena se bo v jeseni, predvidoma septembra, pridružil še Spokoj močnejšega.

Prvi zagrizel v fojbe Henichen je ob italijanskem prevodu svojega drugega romana I morti sul Carso leta 2002 nemalo razburkal tržaško javno mnenje. Prav Heinichen je bil namreč prvi, ki je v fikcijski literaturi zagrizel v fojbe in druge teme, povezane s Trstom in koncem druge svetovne vojne. Ob Proteu Laurentiju, kriminalističnemu inšpektorju mehkega srca in klenega čuta za pravičnost, je namreč glavni protagonist vseh Heinichenovih kriminalnih romanov prav Trst.

In prav v vozle polpretekle zgodovine tega mesta so dregnili Mrtveci s Krasa. V dneh, ko mesto ledeni od mrzle burje in je prekrito s snežno odejo, se namreč zgodita dva na prvi pogled nepovezana dogodka - eksplozija na Kontovelu v zrak odnese hišo, temu pa sledi še grozljiv umor ... Laurenti, ki sicer preživlja burno obdobje v osebnem življenju, saj ga je ravnokar zapustila žena, začne primera raziskovati. Gre za nečedne posle tihotapcev na morju ali so zločina povzročile še vedno plamteče strasti med italijanskimi nacionalisti ter italijanskimi in slovenskimi komunisti?

Dosega vrhove branosti Tako nekako se začne zapletati zgodba Mrtvecev s Krasa (v slovenščino je roman prevedla Jasmina Krstevski), ki je veliko zanimanja, tako kot tudi druge pisateljeve knjige, požela med nemško govorečimi bralci. Heinichenove kriminalke so sicer izjemno priljubljene in dosegajo vrhove branosti v tovrstnem žanru tudi v Italiji. Nekdanji knjigarnar in založnik ter soustanovitelj založbe Berliner Verlag, ki je Trst prvič obiskal pred tremi desetletji, danes velja za izjemnega poznavalca tega mesta, pa tudi Krasa in Istre, zgodovina, običaji in navsezadnje kulinarika teh krajev pa najde posebno mesto tudi v njegovih kriminalnih romanih.

Ne spreglejte