Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 4. 2010,
13.54

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 4. 2010, 13.54

7 let, 12 mesecev

Nemčija še vedno zadržana do pomoči Grčiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Nemška ministra Westerwelle in Schäuble sta potrdila zadržanost Nemčije do pomoči Grčiji. Italijanski zunanji minister Frattini pa je ob tem izrazil zaskrbljenost nad nemškim stališčem.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je ob prihodu na zasedanje vodij evropskih diplomacij v Luksemburgu zavrnil možnost pomoči Grčiji, ne da bi država najprej predstavila verodostojen program za zmanjšanje svojega javnofinančnega primanjkljaja. "Preveč obljub o konkretni pomoči bo le ublažilo pritisk na Grčijo," je menil. Schäuble: Pomoč Grčiji le po končanih pogovorih z EU in IMF Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je po srečanju s predsedniki nemških parlamentarnih strank v Berlinu dejal, da je Nemčija zaradi stabilnosti evra zavezana pomoči Grčiji, a hkrati jasno povedal, da Berlin prošnje te južnoevropske države ne bo sprejel, dokler v Atenah ne bodo končali pogovorov z Evropsko komisijo in IMF.

Nemčija - ta bo prispevala levji delež posojila držav članic evrskega območja Grčiji, približno 8,4 milijarde evrov - je sicer upala, da bo že sama ponudba finančne pomoči Grčiji pomirila nastalo krizo.

"Nemčija bo pomagala, ko bodo izpolnjeni določeni pogoji" Nemčija vztraja, da mora Grčija pred odobritvijo pomoči končati pogovore z Evropsko komisijo in Mednarodnim denarnim skladom (IMF) o načrtu reševanja krize in sprejetju potrebnih ukrepov za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja. Temu je pritrdila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Nemčija bo pomagala, ko bodo izpolnjeni določeni pogoji," je v Berlinu jasno povedala Merklova in dodala: "To bo trajalo še nekaj dni."

Nemško javno mnenje Grčiji ni naklonjeno Schäuble je dejal, da bi lahko predlog zakona, ki bo omogočil finančno pomoč Grčiji, pripravili prihodnji teden. Zakon mora nato potrditi še nemški parlament. Poslanci sprejetju zakona niso naklonjeni, ker bodo v nemški zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija 9. maja volitve v deželni parlament, nemško javno mnenje pa je pomoči Grčiji nenaklonjeno.

Italijo skrbi nepopustljivost Nemčije Vodja italijanske diplomacije pa je zaradi nepopustljivosti Nemčije zaskrbljen. "Nobenega dvoma ne sme biti - če je naša hiša v težavah, moramo utrditi njene temelje, saj vsi živimo v tej hiši," je ponazoril in dodal, da ne gre za reševanje Grčije, temveč utrjevanje evra in vseh v območju skupne valute.

Grčija, katere državni dolg znaša 300 milijard evrov, je minuli teden države v območju evra in Mednarodni denarni sklad zaprosila za pomoč pri spopadanju s svojo dolžniško krizo. V primeru območja evra gre za mehanizem usklajenih bilateralnih posojil, ki naj bi v prvem letu znašala do 30 milijard evrov.

Ne spreglejte