Petek, 5. 2. 2010, 8.04
8 let, 9 mesecev
Goriški muzej z Aleksandrinkami gostuje v Ljubljani
"Večinoma so naši izseljenci delali v tovarnah in na kmetijah. Aleksandrinke so bile edine, ki so prišle tako blizu najvišjim družbenim krogom v mestih, ki so bila takrat prestolnice omikanega sveta," je minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš poudaril ob otvoritvi razstave Skriti obrazi Aleksandrije v prostorih Slovenske izseljenske matice. Razstava Goriškega muzeja, ki so jo poleti premierno predstavili v Kromberku, je tako iz koprskega muzeja pripotovala še v prestolnico. Panojska razstava, pod katero se je podpisala kustodinja Inga Miklavčič Brezigar, predstavlja delo šolskih sester Sv. Frančiška Kristusa kralja, ki so več kot sto let v Egiptu pomagale slovenskim izseljenkam. Ob tem pa niza zgodbe aleksandrink in slovenskih družin v tej afriški deželi. Razstavo je spremljala tudi projekcija dokumentarnega filma v koprodukciji muzeja in televizije Vi-tel z naslovom Aleksandrija, ki odhaja.
Veliko zanimanje za razstavo tudi v prestolnici
Na otvoritvi so navdušile članice društva žena iz Prvačine, ki so v izvirnem nastopu predstavile originalne obleke, modne dodatke in nakit. Predstavitev teh dragocenih predmetov, ki so k nam, skupaj z vračajočimi se aleksandrinkami, pripotovali v lesenih potovalnih skrinjah, baulih, so povezale z dramsko izvedbo resničnih zgodb iz življenja tedanjih lastnic oblek.
Obiskovalci, ki so do zadnjega kotička napolnili prireditveno dvorano, so tako v živo in od blizu začutili duh aleksandrinstva. Članice društva, večinoma potomke aleksandrink, so na oder uspešno in iskreno prenesle spomine in besede, ki so prek zgodb mam, babic in prababic od nekdaj del njihovega življenja. Otvoritev razstave je spremljal še nastop Prvačke pleh muzike pod vodstvom dirigenta Gregorja Braliča. Pihalni orkester je igral značilne plesne skladbe iz prve polovice dvajsetega stoletja, časa, ko je bilo aleksandrinstvo na vrhuncu. V izvedbi orkestra so torej zazvenele pesmi, ki so jih v starih časih igrali tedanji prvački godbeniki in ob katerih so dekleta plesala na brejarjih, preden so se odpravila na dolgo pot v Egipt.