Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 7. 2012,
17.03

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 7. 2012, 17.03

7 let, 9 mesecev

Nemški ekonomisti: Merklova je bila prisiljena sprejeti napačne odločitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Skupaj 160 nemško govorečih ekonomistov je danes z javnim pismom pozvalo državljane, naj se ne strinjajo z izidi vrha EU, ki je bil prejšnji teden v Bruslju.

"Korake v smeri bančne unije, ki pomeni kolektivno jamstvo za dolgove bank v evrosistemu, spremljamo z veliko zaskrbljenostjo," so zapisali.

"Angela Merkel se je čutila prisiljeno sprejeti napačne odločitve" Ekonomisti v pismu, ki ga objavlja časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung, pravijo, da se je nemška kanclerka Angela Merkel "čutila prisiljeno" na vrhu EU sprejeti "napačne" odločitve. Opozarjajo, da dolgovi bank skoraj trikrat presegajo vladne dolgove, v petih kriznih državah pa dosegajo več milijard evrov.

Strokovnjaki: Banke naj se pusti tudi propasti "Davkoplačevalci, upokojenci in varčevalci v za zdaj še trdnih evropskih državah ne smejo jamčiti za te dolgove," menijo strokovnjaki v pismu, ki ga naslavljajo z "Dragi sodržavljani". Pozivajo k temu, da se banke pusti tudi propasti. "Če dolžniki ne morejo plačati svojih dolgov, obstaja le ena skupina, ki bi morala in je tudi sposobna nositi stroške: sami upniki, saj so ti zavestno sprejeli investicijsko tveganje in razpolagajo s potrebnim premoženjem," pišejo.

Politiki po navedbah ekonomistov verjamejo, da bodo lahko vsote, za katere bodo jamčili, in morebitne zlorabe omejevali skozi skupni bančni nadzor. "To pa ne bo mogoče, dokler imajo dolžniške države strukturno večino v območju evra," opozarjajo.

Bodo res pridobili le tisti, ki so tvegali? Tako se bojijo, da bodo Nemčija in druge močne države prisiljene stalno povečevati vsote, za katere jamčijo. "Prepiri in nesoglasja s sosedi so pod takimi pogoji neizbežni. Niti evro niti evropska ideja s povečevanjem jamstev za banke ne bosta rešena," menijo strokovnjaki. Nasprotno, s tem naj bi pridobili le tisti, ki so tvegali s svojimi naložbami in z njimi tudi nasedli.

Merkel: Nemčija ni sprejela nobenih dodatnih obveznosti Na pismo se je sicer že odzvala Merklova. Poudarila je, da Nemčija s sklepi iz vrha ni sprejela nobenih dodatnih obveznosti. Poudarila je še, da je bistvo krepitev nadzora nad bankami, kar je po njenih besedah nujno potrebno.

Ne spreglejte