Torek, 20. 3. 2012, 21.11
8 let, 9 mesecev
Falklandsko otočje - dom optimistov
Namesto starih običajnih hiš v Port Stanleyju rastejo moderne dvonadstropne hiše, na dovozih pa so parkirani terenci. Ljudje tukaj vozijo hitreje kot na drugih predelih otoka, kot da bi bili v nekem velemestu. Vendar pa Port Stanley obkroža temačna zgodovina, upodobljena v ogrodju starih ladij ter razbitinah argentinskih helikopterjev. Otok je pravi muzej na odprtem.
Leta 1914, v času prve svetovne vojne, so nemške bojne ladje neuspešno napadle Port Stanley. Dobrih 60 do 80 let pozneje pa je Falklandsko otočje zase želela Argentina.
Port Stanley je mesto, ki zbuja vedno več pozornosti pri novinarjih, ki so se letos zbrali na 30. obletnici argentinske invazije.
179-letni spor med Britanijo in Argentino glede Falklandskega otočja je še kako živ. Na to kažejo visoke cene sadja in zelenjave, uvožene iz Južne Amerike. Širijo pa se tudi govorice o ukinitvi tedenskega leta, ki je edina vez med Falklandskim otočjem in preostalim svetom.
Spor
V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je britanska vlada predvidela Falklandsko otočje v argentinski lasti, saj sta si geografsko najbližja. Argentina je uvidela tesnejše gospodarske vezi in v sedemdesetih zgradila prvo letališče Port Stanley. Zaradi umika Britancev prebivalci Falklandskega otočja niso mogli nasprotovati željam Argentine. Kljub nejevolji prebivalcev so se Britanci nagibali k predaji Falklandskega otočja z argumentom prevelike oddaljenosti. Vrhunec je nastopil leta 1980 s predlogom, da bi oblast predali Argentini, nato pa bi Velika Britanija zakupila otok za omejeno obdobje. Novembra leta 1980 je Margaret Thatcher poslala zunanjega ministra Nicholasa Ridleyja z namenom podpisa predloga, vendar je prišlo do konfliktov, ko je Argentina začela spreminjati pogoje pogodbe. Osemnajst mesecev pozneje je Argentina napadla Falklandsko otočje.
Kljub končani vojni so na Falklandskem otočju še kako vidne vojne rane, med drugim velik problem predstavljajo pozabljena argentinska minska polja.