Torek, 1. 12. 2009, 19.56
9 let
Financial Times o odzivanju slovenskega gospodarstva na krizo

Sedaj pa se usmerja v preoblikovanje državnih investicijskih skladov in k odpiranju procesa privatizacije državnih podjetij, dodaja časnik. FT, ki je opisu razmer v Sloveniji v tokratni številki posvetil dve strani, med drugim ugotavlja, da je Slovenija od nekdanjih komunističnih držav prva prevzela evro, da je pri spopadanju s krizo v boljšem položaju kot večina ostalih novejših držav članic EU in da je v mnogo boljšem položaju kot ostale države nekdanje Jugoslavije.
Slovenska vlada po ugotovitvah časnika ne kaže več tolikšne pripravljenosti, da bi socialistične velikane, kot je Mura, ohranjala pri življenju. Še več, pod vprašaj se postavlja celo rdeča nit ekonomske politike v obdobju po samostojnosti, to je ohranjanje precejšnjih državnih deležev v skoraj vseh največjih podjetjih, navaja FT.
Slovenija se je dolgo oklepala modela ohranjanja državnega lastništva v podjetjih, kar je v preteklosti povzročalo tudi nesporazume z zasebnimi vlagatelji, nadaljuje FT. Pri tem omenja primer belgijske KBC, ki je želela povečati svoj delež v NLB, a ji to ni uspelo. Kot dodaja časnik, je v domačem lastništvu poleg NLB tudi Telekom Slovenije in podjetja, ki se ukvarjajo s trgovino na drobno.
Sicer pa se je v Sloveniji spremenila tudi javnofinančna slika, ugotavlja časnik. Slovenija ima sedaj javnofinančni primanjkljaj, v zasebnem sektorju pa so močno usahnila posojila. Rast kreditov naj bi letos ostala pri petih odstotkih, medtem ko je lani znašala 18 odstotkov, predlani pa je bila 28-odstotna, povzema FT.
FT še omenja načrte Luke Koper, ki se želi širiti, in bojazni nekaterih, da bo zaradi tega trpel turizem. Ta je v Sloveniji v zadnjih letih, kot navaja časnik, močno porasel. Vendar bo pri takšnih vprašanjih, kot je širitev Luke Koper, najbrž prevladala denarna korist.