Torek, 1. 4. 2008, 11.11
9 let
EU in ZDA kršile pravila o prepovedi uvoza hormonske govedine

Prepoved EU je tako WTO ocenila kot znanstveno neutemeljeno, ZDA in Kanadi pa je očitala, da nista spoštovali vseh postopkovnih pravil organizacije. Spor sega deset let nazaj, ko je EU izgubila spor pred WTO, ker njena tedanja zakonodaja glede hormonske govedine ni temeljila na ustrezni znanstveni oceni tveganja in je bila brez zadostnih znanstvenih utemeljitev.
ZDA in Kanada so proti EU posledično uvedle sankcije, ki so v veljavi od julija 1999. Te obsegajo povečanje carin za izbran seznam izdelkov v vrednosti 116,8 milijona ameriških dolarjev oziroma 11,3 milijona kanadskih dolarjev. Med njimi so med drugim trtufi, francoska gorčica Dijon ter sir s plemenito plesnijo Roquefort.
Sankcije so nezakonite
Bruselj je pred WTO nato vložil dve novi pritožbi proti severnoameriškima državama, s katerima želi doseči, da bi ti odpravili omenjene trgovinske sankcije proti EU. Sankcije so namreč po mnenju Evropske komisije nezakonite, saj naj bi EU odpravila vse ukrepe, ki niso bili skladni z določili WTO.
Osrednji svetovni organ za reševanje trgovinskih sporov v ponedeljek presodil, da "preučeni znanstveni dokazi ne podpirajo zaključkov v oceni tveganja EU" glede škodljivosti hormonske govedine, ki je osnova za prepoved uvoza. Obenem pa je WTO presodila, da bi Kanada in ZDA v luči spremembe evropske zakonodaje iz leta 2003 morali vložiti revidirani pritožbi proti uniji. Vseeno pa jima je dovolila, da še naprej ohranjata 100-odstotne carine na nekatere evropske izdelke.
Obe strani sta po objavi presoje trdili, da gre pri odločitvi WTO za njihovo zmago. Brendan McGivern iz ženevske odvetniške pisarne White&Case pa po poročanju britanskega časnika Financial Times trdi, da je "EU mogoče res dobila proceduralno bitko, vendar pa sta ZDA in Kanada dobili vsebinsko vojno".