TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
30. 12. 2007,
11.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 30. 12. 2007, 11.39

8 let, 8 mesecev

EU - 27 držav, 493 milijonov prebivalcev, 23 uradnih jezikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Evropska unija je skupnost 27 držav, med katerimi je tudi Slovenija.

Skupna površina povezave meri 4,2 milijona kvadratnih kilometrov, kar je sicer samo dve petini ozemlja ZDA, vendar ima EU kar 57 odstotkov več prebivalstva kot njena čezatlantska partnerica. V EU živi 492,8 milijona prebivalcev, kar je za Indijo in Kitajsko tretje največje število prebivalcev na svetu. EU uradno uporablja 23 jezikov, z vidika svetovnega gospodarstva pa je pomembna trgovinska sila.

Članice EU so: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Madžarska, Malta, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Velika Britanija.

Uradni jeziki unije so angleščina, bolgarščina, češčina, danščina, estonščina, finščina, francoščina, grščina, irščina, italijanščina, latvijščina, litovščina, madžarščina, malteščina, nemščina, nizozemščina, poljščina, portugalščina, romunščina, slovaščina, slovenščina, španščina in švedščina. V vseh 23 uradnih jezikov se v EU prevajajo zakonodaja in dokumenti javnega pomena ali interesa. Drugi dokumenti - na primer sporočila nacionalnim organom, odločbe, naslovljene na posameznike ali pravne osebe, in korespondenca - se prevajajo samo v ustrezne posamezne jezike.

Na EU smo prenesli del suverenosti

Povezovanje držav znotraj EU presega sodelovanje, kakršnega države poznajo v okviru mednarodnih organizacij. Članice EU so ustanovile skupne institucije, na katere so prenesle del svoje suverenosti, zato se odločitve o nekaterih vprašanjih skupnega interesa sprejemajo na evropski ravni, je zapisano na spletnih straneh EU.

Osrednje institucije EU so Evropska komisija, ki je glavna predlagateljica zakonodaje EU in varuhinja njenih pogodb, Svet EU, ki je osrednji organ političnega odločanja v EU ter Evropski parlament, ki je edina neposredno izvoljena institucija EU. Sedeži naštetih institucij EU so v Bruslju, Luksemburgu in Strasbourgu.

Združevanje sprva zaradi trgovine

Glavni namen združevanja evropskih držav je bila krepitev trgovine in gospodarskega sodelovanja, ki pa je s časom preraslo tudi v politično sodelovanje. EU je vzpostavila enotni gospodarski prostor in uvedla skupno evropsko valuto evro, ki jo je do sedaj prevzelo 13 članic, tudi Slovenija. Vzporedno z izgradnjo enotnega trga, ki je močno olajšal trgovino med članicami EU, saj omogoča prost pretok blaga, storitev, kapitala in ljudi prek državnih meja, se je EU prelevila tudi v pomembno svetovno trgovinsko silo.

Največ izvozimo v ZDA, največ uvozimo iz ZDA

Čeprav ima EU samo sedem odstotkov svetovnega prebivalstva, njen delež uvoza in izvoza predstavlja petino svetovnega uvoza in izvoza. ZDA je največji izvozni trg EU in večina blaga, ki vstopi v EU, je iz ZDA. Druge pomembnejše trgovinske partnerice EU so glede na obseg trgovine Kitajska, Japonska in Kanada.

Visok BDP in nizka brezposlenost

EU je v letu 2005 beležila 22.313 evrov bruto domačega proizvoda na prebivalca. Po podatkih Evropskega statističnega urada Eurostat je gospodarska rast v tretjem četrtletju tega leta v primerjavi z drugim četrtletjem v EU znašala 0,8 odstotka, letna stopnja inflacije je novembra letos znašala 3,1 odstotka, stopnja brezposelnosti se v EU konec leta giblje pri sedmih odstotkih.

Začetek s Schumanovo deklaracijo

Zametki EU segajo v čas po drugi svetovni vojni. Za prvi korak evropskega združevanja velja Schumanova deklaracija, s katero je leta 1950 tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman Francijo, Nemčijo in druge evropske države pozval, naj združijo svojo proizvodnjo premoga in jekla. Schumanov načrt je bil uresničen leto dni kasneje, ko je bila ustanovljena prva evropska skupnost - Evropska skupnost za premog in jeklo (ESCS), predhodnica današnje EU. Poleg Francije in Nemčije so ustanovno Pariško pogodbo 18. aprila 1951 podpisale še štiri evropske države: Belgija, Italija, Luksemburg in Nizozemska. EU se je do danes s prvotne šesterice v sedmih valovih širitve povečala na 27 držav.

EU ima tudi svoje simbole. Zastava je modre barve z 12 rumenimi zvezdami, za svojo himno pa EU od leta 1986 uporablja Odo radosti Ludwiga Van Beethovna. 9. maja EU praznuje dan Evrope.

Ne spreglejte