TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
9. 9. 2010,
15.02

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 9. 2010, 15.02

9 let, 1 mesec

Epilog zdravniške krize: visoki zaslužki z dežurstvi ostajajo

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Konec pogajanj o plačilih dežurstev zdravnikov je ohranil status quo: tako bo zdravnik specialist v 55. plačnem razredu za 24-urno nedeljsko dežurstvo še naprej prejemal 1.399 evrov bruto.

Da bi si ustvarili jasnejšo sliko o zaslužkih zdravnikov med dežuranjem, smo za uradne podatke zaprosili ministrstvo za zdravje. Podatki kažejo, da je kar 1.037 zdravnikov specialistov, to je tretjina vseh, uvrščena v najvišji, 57. plačni razred. Predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin ima sicer formalno prav, ko pravi, da dejansko v tem razredu ni še nobenega zdravnika, ker plačna nesorazmerja še niso odpravljena. Štiriindvajseturno dežurstvo zdravnika je enako povprečni slovenski mesečni plači Toda to ni ključno, saj dobijo zdravniki le štiri odstotke manj od 4.280 evrov, kot bi znašala osnovna bruto plača v 57. razredu, če bi bila nesorazmerja odpravljena. Povprečna izplačana osnovna bruto plače omenjene tretjine zdravnikov specialistov torej znaša 4.109 evrov, od nje pa so odvisna plačila dežurstev. Po izračunih ministrstva za zdravje zdravnik specialist v 57. plačnem razredu za 24-urno nedeljsko dežurstvo prejme plačilo v višini 1.513 evrov bruto, zdravnik specialist v 55. plačnem razredu pa 1.399 evrov bruto. To pa je le približno sto evrov manj od povprečne slovenske bruto plače.

Keber: Dobro plačani zdravniki ne bi smeli "jamrati" Nekdanji minister za zdravje Dušan Keber je za SiOL izrazil prepričanje, da je plačilo dežurstev precenjeno, poleg tega pa lahko zdravniki napredujejo hitreje kot večina drugih zaposlenih v javnem sektorju. Keber ne pozna nobene evropske države s primerljivimi plačili, zato Fides poziva, naj predstavi primerljive podatke iz drugih evropskih držav.

"Fides vedno navaja plače začetnikov, čeprav je mogoče hitro, v 17 letih, napredovati do najvišjega 57. plačnega razreda. Zdravniki kot poklicna skupina so si v zadnjih 15 letih izborili visok položaj." Zato je za Kebra nesprejemljivo, da v zdajšnjih zaostrenih gospodarskih razmerah zdravniki s 3.000 evri plače "jamrajo", ker jim bodo vzeli 150 evrov, medtem ko ima bolničarka v kliničnem centru v Ljubljani 700 evrov bruto plače.

Ne spreglejte