TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 4. 2010,
7.51

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 4. 2010, 7.51

9 let, 2 meseca

Častna meščana Ljubljane bosta Kerševanova in Stanovnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ljubljanski svetniki so potrdili, da bosta častna meščana Ljubljane postala nekdanja ljubljanski županja Ana Nuša Kerševan in predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik.

Nekateri opozicijski svetniki so se glasovanja vzdržali, po mnenju nekaterih bi bil primernejši kandidat pisatelj Boris Pahor. Kot pojasnjuje predsednica komisije za priznanja Milena Mileva Blažič, bo Pahor središče svetovnega prestolništva knjige v Ljubljani. Gre za pisatelja svetovnega slovesa, zato je edino relevantno priznanje zanj Nobelova nagrada in "biti glasnik slovenske književnosti je pot k temu", dodaja Blažičeva. Cizelj: Dogovor je bil, da se politikov ne bo imenovalo Po besedah Boštjana Cizlja (SDS) komisija ni spoštovala dogovora, da se za častnega meščana ne imenuje politikov. Glede utemeljitve, da Pahor ni bil toliko povezan z Ljubljano, Cizelj poudarja, da nihče od častnih meščanov ni naredil nekaj zgolj samo za Ljubljano, vendar je Ljubljana glavno mesto in bi se lahko Pahorju s podelitvijo takega naziva oddolžila. Cizelj o predlogu podelitve naziva ni glasoval. Po mnenju Metke Tekavčič (SD) bi bilo nekorektno, da politiki ne bi smeli dobiti tovrstnega naziva. Kerševanova si, kot poudarja svetnica, zasluži naziv častne meščanke zaradi vseh aktivnosti pred, po tem in tudi takrat, ko je bila županja.

Podelitvi naziva Stanovniku nasprotujejo v NSi. Kot pojasnjuje Ignac Polajnar, ima zveza borcev pomembno vlogo v slovenski družbi tudi danes, a izkušnje z njo niso najboljše. Ko so jih prosili, naj pomagajo pri iskanju množičnih grobišč, so dobili pozitiven odgovor, "ampak potem se ni zgodilo nič", pravi svetnik. Od predsednika te organizacije bi namreč pričakoval kakšno gesto v to smer, da tisti, ki imajo kakršne koli podatke o izvensodnih pobojih, te tudi predajo.

Gorenšek: Stanovnik nima ničesar s poboji Svetnik Liste Zorana Jankoviča Bogomir Gorenšek je izrazil prepričanje, da Stanovnik nima ničesar z omenjenimi poboji. Ker se ne strinja, da častne meščane sprejemajo s preglasovanjem, se je sam glasovanja vzdržal. Kot je ob tem spomnil Roman Jakič z Jankovićeve liste, ki je predlagana kandidata podprl, je Stanovnik dejal, da povojne poboje absolutno obsoja.

Ziherl: Častni meščan bi moral biti sprejemljiv za večino Prav tako pa se je glasovanja vzdržal Slavko Ziherl (LDS), ki podobno kot Gorenšek meni, da bi moral biti častni meščan sprejemljiv za večino svetnikov in ne bi spodbujal silovitega nasprotovanja. Kot predlaga, bi bilo modro, da bi bil eden od predlaganih z drugega in ne političnega področja ali pa iz druge politične opcije.

19 novih imen ulic Svetniki so potrdili tudi osnutek odloka o poimenovanju 19 ulic v prestolnici. Tako naj bi Ljubljana dobila ulice, poimenovane po lani umrlem pisatelju Petru Božiču, po pisatelju Lojzetu Kovačiču in po telovadcu Leonu Štuklju. Po različnih glasbenikih je v osnutku odloka predvideno poimenovanje več ulic na Rudniku, po državah Srednje in Južne Evrope pa se bodo imenovale nekatere ulice v BTC.

NSi meni, da je Štukelj dobil neprimerno ulico Kot so sporočili iz NSi, nasprotujejo, da se po Štuklju imenuje ulica, ki predstavlja "nadaljevanje Titove ceste", saj je komunistična oblast Štuklja "popolnoma ponižala", ko ga je odstavila z mesta sodnika.

Svetniki potrdili prostorski odlok za prenovo bežigrajskega stadiona Ljubljanski svetniki so potrdili tudi predlog prostorskega odloka o ureditvi območja bežigrajskega stadiona. Predlogu zaradi treh poslovnih objektov na severni strani stadiona nasprotujejo predvsem stanovalci Fondovih hiš. V svetu četrtne skupnosti Bežigrad se sprašujejo, ali je vsebina programa pod stadionom in ob njem zakonita in možna. Kot pojasnjuje predsednik odbora za urejanje prostora in urbanizem Janez Koželj, je odbor predlog sprejel, ker je ugotovil, da "smo po dolgih letih šli na pot".

Predsednik četrtne skupnosti Bežigrad Viljem Grebenc je ponovno poudaril, da ne nasprotujejo prenovi stadiona, ampak gradnji ob njem. Svetniki niso potrdili vloženih amandmajev, ki bi sporne objekte črtali iz odloka. Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je ob tem spomnil na odlok o razglasitvi Plečnikovih del za kulturni spomenik, ki določa "ohranjanje obstoječega odprtega nepozidanega prostora, ker je to nujno za ohranjanje integritete spomenika".

"Projekt bo obtičal v sodnih postopkih in imeli bomo razvalino" Če so poslovni objekti nujno potrebni za vzdrževanje stadiona in je to edini argument zanje, naj zasebni investitor Joc Pečečnik dobi prostor za takšne objekte na drugi lokaciji, predlaga Peter Sušnik (SDS). Zaradi nesposobnosti narediti kompromis pri nadzemnih objektih severno od stadiona bo projekt po njegovem mnenju "obtičal v sodnih postopkih in imeli bomo razvalino".

Gradnja treh stanovanjskih objektov v Rožni dolini Med drugimi prostorski akti so svetniki kljub nasprotovanju pristojnega odbora potrdili dopolnjen osnutek prostorskega odloka za območje v Rožni dolini, ki predvideva gradnjo treh stanovanjskih objektov. Kot so med pripombami zapisali v pristojnem odboru, je bilo območje sprva namenjeno zelenim površinam, nato pa s spremembo namembnosti izgradnji študentskih domov.

Zaradi obvezne razlage odloka odloka za urejanje območja v središču mesta, ki so jo sprejeli svetniki in ki dovoljuje odmik prizidave Mahrove hiše preko gradbenih linij in odmikov, s čimer se ne bi izognili tamkajšnjemu kostanju, Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo) napoveduje referendum.

Stavb v Celovških dvorih občina še ni prevzela Na Sušnikovo vprašanje, ali je občina že prevzela stavbe v Celovških dvorih, kjer stanovanja zanjo gradi Vegrad, je direktorica ljubljanskega stanovanjskega sklada Jožka Hegler odgovorila, da stanovanj še ni bilo možno prevzeti, ker še niso izdana uporabna dovoljenja. Stanovanja so, kot poudarja, že pregledali in ni bistvenih nepravilnosti. Ob tem je dodala, da se je pogodbenih kazni, ki jih občina od februarja Vegradu dnevno zaračunava zaradi zamude pri gradnji, do sedaj nabralo že skoraj milijon evrov. Če bi bila zamuda večja od 180 dni, pa je mogoč tudi odstop od pogodbe, pojasnjuje Heglerjeva.

Svetniki za ureditev evidence premoženja z javno-zasebnim partnerstvom Ljubljanski mestni svetniki so potrdili obstoj javnega interesa, da se ureditev evidence nepremičnega premoženja občine izvede v obliki javno-zasebnega partnerstva. Kot pojasnjuje načelnica oddelka za ravnanje z nepremičninami Simona Remih, je ureditev nujna tudi zaradi zahteve računskega sodišča, ki opozarja na neurejene evidence.

Svetniki so prav tako sprejeli tudi osnutek koncesijskega akta za podelitev koncesije za izvajanje storitev ureditve evidence občinskega nepremičnega premoženja. Kot je pojasnila Remihova, bodo z omenjenim projektom dosegli boljšo osnovo za gospodarno ravnanje z nepremičninami.

Ne spreglejte