Petek, 9. 3. 2012, 9.22
4 leta, 10 mesecev
Calvin in Hobbes prvič v slovenščini

Založba Didakta je izdala prvo knjigo stripov o dogodivščinah Calvina in Hobbesa, Nekaj pod posteljo se slini. Knjiga je izšla pod okriljem projekta Ljubljana, svetovna prestolnica knjige.
Calvin in Hobbes je zabaven strip o dogodivščinah navihanega šestletnika Calvina in njegovega plišastega tigra Hobbesa, ki je v njegovih očeh pravi živi tiger in nepogrešljivi prijatelj. Bralci in kritiki uvrščajo Calvina in Hobbesa med trojico najboljših stripov, ki so kadar koli izhajali. Na vrhuncu njune slave je Calvina in Hobbesa objavljalo 2400 časopisov po vsem svetu, v 50 državah. Do sedaj so prodali tudi 45 milijonov izvodov knjig z zbranimi stripi o Calvinu in Hobbesu.
ZGODBA O CALVINU IN HOBBESU
Calvin
Calvin je impulziven, kreativen, energičen, radoveden, sebičen in razgledan šestletnik z bogato domišljijo in velikim besednim zakladom. Ime je dobil po teologu iz 16. stoletja, ki je verjel v usodo.
Nekateri sklepajo, da so osnova za Calvinovo osebnost avtorjevi spomini na lastno otroštvo. Avtorjeve besede tega ne potrjujejo: »Bil sem tih in ubogljiv otrok, pravzaprav skoraj Calvinovo nasprotje. Eden od razlogov, zakaj tako rad rišem Calvina, je v tem, da se velikokrat ne strinjam z njim. Calvin je avtobiografski v tem, da razmišlja o stvareh, o katerih jaz razmišljam. Vendar se to nanaša bolj na mojo odraslo dobo kot na otroško. Po eni strani je tudi odraz »otroka v meni«, ki mi pomaga, da ohranjam svojo radovednost, da zasmehujem svoje lastne obsedenosti, komentiram človeško naravo in bolje razumem življenje.«
Hobbes
Hobbes je poimenovan po filozofu iz 17. stoletja, ki je imel negativen pogled na človeško naravo. Navdih za njegovo osebnost in celo obrazne in telesne poteze je avtor črpal pri svoji mački Sprite; dolgo telo, prijazen značaj, inteligenca, prijaznost in navdušenje. Tudi mnogi stripi, kjer se Hobbes prikrade in se z veliko hitrostjo zaleti v Calvina na vratih, izhajajo iz njenega karakterja.
Hobbes je veliko bolj razumski kot Calvin in se bolj zaveda posledic, vendar redko poseže v Calvinove vragolije. Kot pri večini živali, ki nastopajo v stripih, se humor tudi tu razvije zaradi njihove človeškosti. Hobbes hodi pokončno in seveda govori, vendar je avtor v njem obdržal njegovo »mačjo stran«, kot je njegovo fizično obnašanje, in tudi ponos, da ni človeško bitje. Hobbes v stripu nastopa kot živo bitje, kadar je s Calvinom, in kot plišasta lutka, kadar so zraven tudi drugi ljudje.
Avtor Bill Watterson pravi: »Nekateri zmotno mislijo, da ja Hobbes plišasta igrača, ki ob Calvinu čudežno oživi ali da je Hobbes plod Calvinove domišljije. Prava narava Hobbesa me ne zanima. Preprosto ga Calvin vidi na en način, drugi pa na svoj način in vsakemu se zdi njegov pogled smiseln. Tako je v življenju: vsak vidi svet na svoj način. To sem dobesedno narisal v stripu.«
AVTOR STRIPA BILL WATTERSON
Bill Watterson (rojen 1958 v ZDA) je ameriški stripar, ki je poznan predvsem po stripih Calvin in Hobbes. Že v mladih letih je odkril čare stripov, ki so vplivali na njegovo delo (Peanuts (stripi o Snoopy-ju), Crazy Cat, Pogo ...). V svoje delo je vpletel številne elemente iz svojega življenja, zanimanja, prepričanja, poglede, vrednote, hobije, spomine na svojo mladost ... Kot je povedal, je vedno delal predvsem za svojo osebno izpolnitev. Med svojo stripovsko kariero se je zavzemal tudi za priznanje umetniške vrednosti stripa. Prepričan je, da umetnosti ne smemo soditi po mediju, v katerem se pojavlja, ter da ni visoke in nizke umetnosti, je samo umetnost.
NAGRADE IN RECENZIJE STRIPOV CALVIN IN HOBBES
Risanje zabavnega stripa je bistveno bolj pomembno, kot se zdi. Strip mora tekmovati z drugimi zabavnimi mediji in če stripar ne naredi nič več kot to, da ilustrira neko šalo, potem ne bo uspešen. Zbirka stripov Calvin in Hobbes vsebuje zelo zabavne risbe, ki jih preprosto ni mogoče prenesti v druge medije. Na kratko, brati te stripe je zelo zabavno, prav zato so tako uspešni. (Charles M. Schulz - avtor stripov o Snoopyju).
NEKAJ ZANIMIVOSTI O CALVINU IN HOBBESU
Vpliv in odmevnost stripov o Calvinu in Hobbesu dobro ilustrira naslednji primer. V enem od stripov Calvin kritizira izraz »veliki pok«, ki se mu zdi preveč navaden za tak neverjeten dogodek, zato je predlagal izraz »strašanska vesoljska eksplozija« (Horrendous Space Kablooie). Izraz je postal priljubljen v znanstvenih krogih (predvsem v neformalnih pogovorih), uveljavila se je celo kratica HSK, prav tako so ga navajali v nekaterih časopisih, knjigah in celo na univerzitetnih predavanjih. Leta 2010 je v ZDA v seriji znamk, ki so počastile najslavnejše stripovske junake, izšla uradna poštna znamka z motivom Calvina in Hobbesa.
Stripi o Calvinu in Hobbesu so prejeli številne prestižne nagrade.
POGOVORITI SE MORAMO O CALVINU IN HOBBESU
Knjigarna Konzorcij in Založba Didakta vabita na literarni večer v petek, 16. 3. ob 18. uri (Knjigarna Konzorcij, Slovenska c. 29, Ljubljana)
Dobrih šestnajst let po tem, ko je Bill Watterson potegnil črto pod enim najveličastnejših poglavij ameriškega stripa, je v slovenščini izšla prva zbirka njegovih stripov o Calvinu in Hobbesu, Nekaj pod posteljo se slini. Zelo redke so stvari v življenju, ki nas lahko tako nasmejijo in pretresejo, tako zbistrijo misli in sežejo globoko v srce, nam nudijo toliko estetskih in sentimentalnih užitkov, kot dogodivščine Calvina in Hobbesa. Zato ni nič nenavadnega, kako zelo priljubljeni so stripi o Calvinu in Hobbesu. O tem, kako izjemen vpogled v psihologijo otroka nam nudita Calvin in Hobbes, se bosta pogovarjala Dr. Kristijan Musek Lešnik (dr. psihologije) in Nejc Juren (prevajalec Calvina in Hobbesa).