V Evropski uniji se v razpravi o njeni vlogi v Bosni in Hercegovini omenja tudi možnost sankcij za nekonstruktivne voditelje, ki zavirajo reforme v tej državi.
Zunanji ministri unije bodo o BiH razpravljali v ponedeljek na zasedanju v Bruslju, vendar pa bodo sklepe o odnosu unije do te države, v katerih bi se lahko odločili tudi sankcije, predvidoma sprejeli šele marca. Kako verjetno je, da se bodo dejansko odločili za sankcije, je na tej točki po navedbah virov pri EU težko napovedati.
"Omejevalne ukrepe" omenjali že julija
Možnost "omejevalnih ukrepov" za voditelje v BiH, ki bi delovali v nasprotju z načeli daytonskega mirovnega sporazuma, se je po navedbah virov omenjala že v non-paperju, ki sta ga julija pripravila evropski komisar za širitev Štefan Füle in visoka zunanjepolitična predstavnica unije Catherine Ashton.
Med ukrepi zamrznitev sredstev in prepoved potovanja v države članice
Omejevalni ukrepi, ki jih lahko sprejme EU v odnosu do tretje države, so zamrznitev sredstev in prepoved potovanja v države članice. O tej možnosti se je po navedbah virov nato razmišljalo ob pripravi decembrskih sklepov o odnosu unije do BiH, vendar se na koncu države članice zanjo niso odločile.
EU bo krepila svojo prisotnost v BiH
EU sicer načrtuje krepitev svoje prisotnosti v BiH. Posebni predstavnik unije in visoki predstavnik mednarodne skupnosti v državi je sedaj koroški Slovenec Valentin Inzko, vendar se že dlje časa načrtuje zaprtje mednarodnega urada visokega predstavnika pod pogojem, da država prej izvede določene reforme, ki ji bodo omogočile prevzem pristojnosti tega urada.
Med kandidati za veleposlanika EU v BiH tudi Slovenci
Unija je v okviru evropske diplomatske službe trenutno v postopku iskanja svojega veleposlanika v tej državi. Razpis je bil prvič objavljen lani spomladi in nato ponovljen, ker so bila merila za ta položaj, ki naj bi simboliziral krepitev prisotnosti unije v državi, zaostrena. Med kandidati za to mesto naj bi bili tudi Slovenci.