Sreda, 23. 7. 2014, 15.03
8 let, 7 mesecev
Podpredsednica Betettova v zadevi Patria zavrnila tudi zahtevo za izločitev Marka Šorlija
Ob obravnavi predloga državnega tožilstva se je podpredsednica opredelila predvsem do dopisov Marka Šorlija Vesni Žalik in Odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju.
Komunikacija v konkretni zadevi, ki je, drugače, kot je to običajno, potekala prek kazenskega spisa in tako postala dostopna javnosti, odpira številna subtilna vprašanja, povezana z dinamiko odločanja in mnenji znotraj senata.
Podpredsednica je presodila, da ugotovljena dejstva ne utemeljujejo sklepanja o njegovi "predhodni vpletenosti" in "dvojni vlogi" v postopku, zaradi česar bojazen, da je pristranski, prav tako ne more biti objektivno upravičena, še navajajo na omenjenem sodišču.
Številni prispevki v medijih, ki so selektivno, zasledujoč politiko posameznega medija, povzeli omenjeno komunikacijo, ne morejo biti merilo videza nepristranskosti. Tega sklepa ne more spremeniti niti pravno mnenje sodnika Šorlija, da se lahko seja na podlagi četrtega odstavka 423. člena ZKP opravi, še preden se spis pošlje Vrhovnemu državnemu tožilstvu, še navajajo na sodišču.
Matoz je zahteval tudi izločitev predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše. O morebitni izločitvi Masleše bi moral odločati občni zbor vrhovnih sodnikov. Seja je bila sklicana za petek, a niso bili sklepčni, zato tudi niso mogli odločati. Masleša je nato odšel na dopust, zato je pristojnost odločanja o izločitvi preostalih treh sodnikov prešla v roke podpredsednice sodišča Betettove.
Senat vrhovnega sodišča bo odločal o vloženih zahtevah za varstvo zakonitosti, ki so jih vložili vsi trije obsojeni v zadevi Patria – predsednik SDS in nekdanji premier Janša, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič.