TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 1. 2008,
19.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 1. 2008, 19.34

8 let, 8 mesecev

Podnebni paket: Barroso in komisija ostajata trdna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Že od začetka smo vedeli, da preoblikovanje Evrope v gospodarstvo z nizko porabo fosilnih goriv ne bo lahka naloga, je izjavil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Komisija bo prihodnji teden obelodanila podnebno-energetski paket, Barroso pa je dejal, da komisija ne bo popuščala. Barroso: Biti moramo resni in odgovorni Prevesti lanskoletne marčevske zaveze Evropskega sveta - znižati toplogredne pline za 20 odstotkov do leta 2020 v primerjavi z letom 1990, dvigniti delež obnovljivih virov energije na 20 odstotkov do leta 2020 ter dvigniti delež biogoriv na deset odstotkov v energetski mešanici EU - je težka naloga. Zato moramo biti resni, odgovorni in delovati moramo skladno z zavezami, je v Strasbourgu v Evropskem parlamentu ob predstavitvi slovenskih prioritet predsedovanja uniji povedal Barroso. Podrobnosti komisija ni želela razkriti Pritiskov na komisijo naj bi bilo precej. Nezadovoljne so nekatere države, v torek so svoje mnenje in pobude predstavili tudi delodajalci in delojemalci na evropski ravni. Evropska komisija je potrdila le, da so reakcije različne zaradi različnih interesov, saj paket vsebuje dokumente na različnih področjih. Podrobnosti pa komisija ni želela razkriti, saj ne želi ogroziti dogovarjanj o paketu.

Omenjeni paket predstavlja eno izmed prioritet predsedstva Slovenije. Slovensko predsedstvo želi, da Bruselj obelodani kar se da usklajen paket, da se bo na njegovi osnovi sploh mogoče pogajati. Slovensko predsedstvo je tako kot komisija zelo previdno in uradnih izjav ne želi dajati.

Francijo skrbi znižanje emisij ogljikovega dioksida Viri v Bruslju so povedali, da države skrbijo različne stvari. Francija je zaskrbljena zaradi znižanja emisij ogljikovega dioksida (CO2) in opozarja, da bi bilo treba pri tem upoštevati trenutno realno stanje. Boji se namreč, da bo morala sama precej znižati izpuste CO2, medtem ko bodo nekatere nove članice lahko celo izpuste povečale.

Barroso: Komisija bo sledila uravnoteženemu pristopu Barroso je zatrdil, da bo komisija "sledila uravnoteženemu pristopu" glede naporov, ki jih bo zahtevala od držav članic. "Države namreč izhajajo iz različnih položajev, se nahajajo v različnih okoliščinah in nekatere so bolj kot druge sposobne financirati naložbe," je poudaril Barroso in dodal, da je pri tem tudi treba kar se da zmanjšati stroške prilagajanja evropske industrije in se tudi spopasti z izzivi, ki so pred energetsko intenzivno industrijo.

Bruselj ne bo ogozil evropski interes

"Komisija se teh realnosti zelo zaveda, kar bo tudi pokazal naš predlog," je trden Barroso. Ob tem je namreč dodal, da naj nihče ne pričakuje, da bo Bruselj ogrozil "evropski interes". Ta pomeni "voditi globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam", "zagotovitev varne oskrbe z energijo" ter tudi "konkurenčne prednosti našim gospodarstvom".

Podnebni paket bo spodbudil inovacije in povečal konkurenčnost Barroso je na države tudi pritisnil tako, da je izpostavil verodostojnost. "Oboje, tako mednarodna verodostojnost kot verodostojnost pred evropskimi državljani, je odvisno od izpolnjevanja ciljev, ki smo si jih postavili marca 2007," je poudaril. Po njegovem je treba podnebno-energetski paket videti kot "priložnost" v ekonomskem smislu, saj bo spodbudil inovacije in povečal konkurenčnost.

Barroso: Ustvarili bomo nova tržišča in nova delovna mesta

EU mora po besedah Barrosa voditi v svetu v boju proti podnebnim spremembam, evropska industrija pa mora prav tako ostati vodilna. Ustvarili bomo nova tržišča in nova delovna mesta ter zagotovili, da se bo v večini sektorjev uresničilo načelo prednosti tistega, ki prvi ukrepa, pravi predsednik komisije, ki je tudi javnosti zagotovil, da paket Bruslja pomeni okolju prijazno Evropo.

Zakrebljenost zaradi znižanja CO2 in obnovljivih virov energije Države so poleg znižanja CO2 zaskrbljene tudi zaradi obnovljivih virov energije, ki bodo kot znižanje emisij CO2 prav tako del omenjenega paketa. Velika Britanija ima izrazito nizek delež tovrstnih virov, medtem ko skrbi tudi tiste - predvsem skandinavske države - z visokim deležem obnovljivih virov energije. Kot so pojasnili viri, bodo morale tudi te države vložiti v obnovljivih virov energije nova prizadevanja, čeprav je že njihov delež sedaj ogromen v primerjavi z drugimi.

Problematičen tudi t. i. feed-in sistem

Nenazadnje je problematičen tudi t. i. feed-in sistem, ki ga ima med drugimi Slovenija. Odjem zelene elektrike, imenovan tudi sistem feed-in, pomeni zagotovljen oziroma obvezen odkup električne energije z vnaprej znanimi cenami električne energije. V primeru državne pomoči proizvajalcem te energije, le-ti ne bodo smeli ustvarjene energije prodati na evropskem, temveč zgolj na domačem trgu. Sistem bi lahko bil ogrožen z novim podnebno-energetskim paketom. O tem sta pismo komisiji poslali Nemčija in Španija. Slovenija pismo podpira, a ga ni podpisala, so ob tem še pojasnili viri.

Predlogi zakonodajnih aktov Podnebno-energetski paket bo vključeval predloge več zakonodajnih aktov: direktivo o shemi trgovanja z izpusti toplogrednih plinov (ETS), odločitev o delitvi prispevka med članicami EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, direktivo o obnovljivih virih energije skupaj z delitvijo prispevka med državami članicami za obnovljive vire, ter direktivo o zajemanju in shranjevanju ogljikovega dioksida.

Ne spreglejte