Ponedeljek, 29. 11. 2010, 6.54
8 let, 7 mesecev
Tartufi, istrsko zlato
Črni tartufi sicer rastejo domala po vsem svetu, žlahtni beli tartuf pa le na dveh koncih: v italijanski pokrajini Langhe v deželi Piemont in v Istri.
Osrednje prizorišče je bil ogrevan šotor v Brezovici, v gostilni Belvedur pa je Sandi Tripar ponujal razširjen nabor jedi z belim tartufom. Prirediteljem jo je zagodlo vreme, v petek je bilo zaradi zasneženih cest kar težko priti v vas na visokem slemenu v osrčju Istre. Tako je odpadel načrtovani prikaz lova na tartufe z izurjenimi psi, obiskovalci pa so lahko okušali nekaj jedi s tartufi v šotoru v Brezovici, kjer so jih tudi prodajali.
V Sloveniji še vedno prepoved lova na tartufe
Čeprav so bili med tartufi v Brezovici tudi takšni, ki so jih izkopali slovenski lovci, so imeli vsi hrvaško poreklo. Pri nas namreč še vedno velja prepoved lova na tartufa, v čemer je Slovenija edinstvena med državami, v katerih rastejo tartufi, čeprav je znano, da ob pravilnem izgrebljenju nabiranje pospešuje rast tartufov.
Prepoved je plod birokratske zmote, saj so uradniki ob pripravi zakona o glivah napačno tolmačili statistične podatke. Domnevali so namreč, da je razlog za velik padec izvoza tartufov po letu 1991 njihovo izkoreninjenje, zato so jih razglasili za ogroženo rastlino. Šlo pa je preprosto za to, da so do razpada skupne države s tartufi trgovali predvsem v koprskem podjetju ACK, ki jih je na veliko odkupovalo od lovcev v hrvaški Istri. Zdaj prihaja do paradoksalnih situacij, da naši tartufarji tartufe spravijo na Hrvaško in jih od tam legalno uvozijo.