Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 12. 2010,
19.53

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 12. 2010, 19.53

9 let, 2 meseca

Dan človekovih pravic s številnimi opozorili

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mednarodni dan človekovih pravic je bil zaznamovan s številnimi dogodki in apeli.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik ga je letos posvetila pravicam starejših oseb, v poslanici pa je opozorila, da Slovenija ostaja brez nacionalne institucije za varovanje človekovih pravic, kar je po njenem resna pomanjkljivost.

Prednost imajo pravice otrok, starejših in invalidov "Nimamo nacionalne institucije, ki bi delala raziskave, koordinirala mednarodne kampanje, bila sogovornik nevladnim organizacijam in civilni iniciativi ali predstavljala Slovenijo na mednarodnih konferencah in forumih o človekovih pravicah," v poslanici opozarja varuhinja. Prednostnim nalogam, ki si jih je določila in jim še vedno sledi, so pravice otrok, starejših ljudi in invalidov. Med pojavi, ki jih še zlasti spremlja, pa so nasilje, varovanje okolja in revščina. "Žal glede vseh omenjenih ne moremo govoriti o velikih spremembah na bolje," pravi.

"Znova in znova bomo morali govoriti o pravicah otrok. Kljub obljubam politikov še vedno ni bila uzakonjena prepoved telesnega kaznovanja otrok. Namen, da bo to pomanjkljivost odpravil družinski zakonik, se je izjalovil," je zapisala. Sprašuje pa se, "zakaj ne sprejmemo preprostega zakona z imenom Prepoved telesnega kaznovanja otrok in enkrat za vselej jasno pokažemo domači in svetovni javnosti, da mislimo resno". Enako se moramo po njenem mnenju vprašati, kaj Slovenijo že več kot tri leta in pol zadržuje, da ne ratificira konvencije proti spolnemu zlorabljanju otrok.

Poleg tega izpostavlja vprašanje diskriminacije, vprašanja različnih oblik nadzora, dostopnosti zdravstvenih in socialnih storitev, zaupanja in nezaupanja v delovanje sodstva, socialne varnosti in varstva otrokovih pravic.

Pri starejših kršena pravica do informiranja Na posvetu v Ljubljani je varuhinja opozorila, da se starejše zelo redko sliši v medijih, njihove pravice in težave ostajajo v ozadju. Največkrat jim je kršena pravica do informiranja in odločanja, kje bodo živeli, problem je tudi revščina, je dejala.

Državo na področju urejanja problematike življenja starejše populacije, ki postaja vse številčnejša, nas tako po njenih besedah čaka še veliko dela. Med drugim je treba starejšim omogočiti pomoč, da bi lahko živeli tam, kjer sami želijo, ali v svojem okolju ali znotraj institucije. Boj aktivno mora država omogočati tudi pomoč starejšim, ki živijo sami.

Nadalje opozarja na pravico koriščenja tistih zdravstvenih ali nastanitvenih uslug, ki jih starejši potrebujejo. Na tem mestu varuhinja navaja potrebo po zakonu o zavarovanju za dolgotrajno oskrbo, ki bi naj ta problem rešil.

Okoli polovica upokojencev hudo ogroženih Predsednica Združenja upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak med kršenjem pravic starejših izpostavlja zapostavljanje njihovega znanja, izkušenj in modrosti, tudi s strani politikov. Opozarja tudi na revščino, saj je okoli polovica upokojencev hudo ogroženih, najbolj revna skupina v Sloveniji pa so starejše ženske.

Ob dnevu človekovih pravic je pravosodno ministrstvo pohvalilo delo sodišč. Vzpodbuden je podatek, da slovenska sodišča v zadnjih desetih letih še nikoli niso imela tako nizkega števila nerešenih zadev ter tako nizkega povprečnega časa, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, kot sedaj, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ministrstvo pojasnjuje, da se je povprečni čas, ki je potreben za reševanje sodnih sporov, skrajšal na šest mesecev, število nerešenih zadev pa se še zmanjšuje, saj sodni sistem reši več zadev, kot jih prejme. Kljub temu, da sta gospodarska in finančna kriza povzročili povečanje števila novih sporov, tako gospodarskih in izvršilnih kot družinskih, je ministrstvo optimistično glede reševanja sodnih sporov v optimalnih rokih v prihodnosti.

Zunanje ministrstvo je pozdravilo odločitev Sveta Evrope, da ga letošnje leto, ki je bilo v marsičem prelomno, posveti boju proti diskriminaciji. Ob tem so poudarili, da si za dvig standardov spoštovanja človekovih pravic prizadevajo tako doma in v slovenski diplomaciji kot tudi v mednarodnem okolju.

Z novim letom tudi nova Agencije za ženske Med prelomnimi dogodki so izpostavili odločitev Združenih narodov o oblikovanju nove Agencije za ženske, ki bo začela delovati 1. januarja 2011. S tem je uresničena ena dolgoletnih prioritet vrste držav, tudi Slovenije, o bolj sistematičnem vključevanju načela enakosti v sistem ZN, je zapisal MZZ v izjavi.

Ekvilib Inštitut je tudi ob letošnjem dnevu človekovih pravic objavil mednarodni fotografski natečaj. Z njim želi spodbuditi odgovorno uporabo fotografije kot orodja za zaščito in promocijo človekovih pravic ter za izražanje kritičnega pogleda na globalna družbena dogajanja.

Na filmsko projekcijo prišel tudi predsednik Türk Ob svetovnem dnevu človekovih pravic so na Policijski akademiji premierno predstavili dokumentarni film o delu policije v romskih skupnostih. Filmske projekcije so se udeležili predsednik republike Danilo Türk, varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, notranja ministrica Katarina Kresal in generalni direktor policije Janko Goršek.

Na večernem tradicionalnem sprejemu na ljubljanski Pravni fakulteti, ki so se ga udeležili številni predstavniki državnih ustanov in civilne družbe, je varuhinja znova opozorila na pomanjkanje nacionalne institucije za varovanje človekovih pravic.

Ne spreglejte