TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
27. 8. 2009,
16.17

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 8. 2009, 16.17

8 let, 8 mesecev

Pomoč za proizvajalce pšenice in mleka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada se je na seji odločila za "ukrep de minimis", ki bo v pomoč tistim, ki proizvajajo mleko in pridelujejo pšenico.

Za vsako področje je predvidenih po dva milijona evrov, ki se bodo razdelili tistim proizvajalcem, ki so najbolj ogroženi, je napovedal kmetijski minister Milan Pogačnik.

Zaradi padavin je 90 odstotkov pšenice primerne le za krmo V kmetijstvu krizo močneje čutita sektorja proizvodnje mleka in pšenice, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik. Zaradi obilnih junijskih in julijskih padavin je kakovost pšenice tako slaba, da je 90 odstotkov pšenice primerne le za krmo in se prodaja po ceni 95 evrov za tono.

Na področju mleka pa smo priča zaostrovanju razmer. Odkupne cene mleka so po poročanju slovenskih mlekarn junija dosegle 26,54 evrov na 100 kilogramov, kar je 25 odstotkov nižje kot lani, je poudaril minister.

Vlada predlagala, da se prouči možnost prilagoditve zakupa kmetijskih zemljišč Vlada tudi predlaga Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS, da prouči možnost ustrezne prilagoditve zakupa za večje zakupnike kmetijskih zemljišč, ki proizvajajo mleko in pšenico. To je prvi del ukrepov, ki bi omilili razmere v delu kmetijske proizvodnje, je izpostavil Pogačnik.

Minister je še pojasnil, da je Evropska komisija sprejela tudi uredbo, ki državam članicam unije omogoča, da že od 16. oktobra letos izvaja predplačila neposrednih plačil v okviru sheme enotnega plačila v letu 2009, in sicer v višini 70 odstotkov. Doslej je bilo s temi plačili mogoče pričeti šele s 1. decembrom.

Ni razpoložljive kvote, da bi ta ukrep izvedli letos "Skupaj z ministrstvom za finance smo proučili kakšne finančne možnosti ima Slovenija v okviru tega ukrepa, saj bi letos rabili 85 milijonov evrov sredstev, da bi ta ukrep izvedli," je dejal minister. Od tega je 51 milijonov evrov evropskih sredstev, 34 milijonov evrov pa sredstev iz Slovenije. Ugotovili so, da ni razpoložljive kvote, da bi to izvedli letos.

"Vendar smo se odločili, da bomo začeli s pripravo razpisa v novembru in da bodo prva izplačila izvedena po 5. decembru. 90 odstotkov izplačil naj bi bilo tako izplačanih januarja," je pojasnil Pogačnik, ki meni, da bodo na ta način bistveno prispevali k zmanjševanju učinkov krize v obeh kmetijskih sektorjih.

Ne spreglejte