Petek, 14. 11. 2008, 11.09
8 let, 7 mesecev
Območje evra v recesiji
Kot je danes sporočil Evropski statistični urad Eurostat, je bruto domači proizvod (BDP) v tretjem četrtletju v primerjavi z drugim v območju evra in v celotni EU padel za 0,2 odstotka. V drugem letošnjem četrtletju je gospodarska rast v območju evra znašala -0,2 odstotka, v celotni EU pa 0,0 odstotka. Po tehnični definiciji gospodarstvo zapade v recesijo po dveh zaporednih četrtletnih padcih rasti. Eurostat ni imel podatkov za gospodarsko rast v Sloveniji v tretjem četrtletju tega leta. Na letni ravni je bila gospodarska rast v tretjem letošnjem četrtletju v območju evra 0,7-odstotna. V celotni EU pa 0,8-odstotna, je v prvi oceni danes še sporočil Eurostat.
Inflacija oktobra navzdol
Inflacija na letni ravni je v območju evra oktobra znašala 3,2 odstotka in se je znižala glede na september, ko je bila 3,6-odstotna. V celotni EU se je letna stopnja inflacije oktobra v primerjavi s septembrom znižala s 4,2 na 3,7 odstotka. Oktobra lani je letna stopnja inflacije v območju evra znašala 2,6 odstotka, v sedemindvajseterici pa 2,7 odstotka. Na mesečni ravni je bila inflacija oktobra tako v območju evra kot v celotni uniji ničelna, je še sporočil Eurostat. V Sloveniji so cene oktobra ostale nespremenjene glede na september. Na letni ravni pa je bila inflacija v Sloveniji 4,8-odstotna.
Čeprav se inflacija v zadnjih mesecih znižuje, še vedno ostaja krepko nad mejo, ki jo za stabilnost cen postavlja Evropska centralna banka in je blizu, vendar pod dvema odstotkoma.
Francija se je v tretjem četrtletju izognila recesiji
Francija je v letošnjem tretjem četrtletju v primerjavi s četrtletjem prej zabeležila 0,1-odstotno gospodarsko rast, v danes objavljeni prvi oceni ugotavlja francoski državni statistični urad (Insee). Francija se je s tem za las izognila recesiji. V drugem četrtletju se je namreč francosko gospodarstvo skrčilo za 0,3 odstotka, če bi do negativne gospodarske rasti prišlo še v tretjem četrtletju, pa bi Francija vstopila v tehnično recesijo. K temu, da je Francija v tretjem četrtletju zabeležila rast, sta največ prispevala potrošnja gospodinjstev in investicije podjetij.