Nedelja, 7. 10. 2018, 4.10
2 leti, 3 mesece
Francoski prelaz, ki se mu poklonijo tudi najboljši vozniki #video
Col de Turini se s 1607 metri nadmorske višine ne uvršča med najvišje evropske prelaze. Zaradi neverjetne kulise, bogate zgodovine in zavite ceste, ki vodi na vrh, je francoski prelaz priljubljena točka kolesarjev in voznikov športnih avtomobilov. Vsako leto se v objemu snega in ledu tam za večno slavo spopadajo tudi na reliju Monte Carlo.
Spektakularna cesta ni le raj za kolesarje in vozniške navdušence, na svoj račun pridejo tudi ljubitelji narave in čudovitih razgledov.
Do vrha na tri načine
Na vrh prelaza sicer vodijo tri poti, toda večina popotnikov se na Col de Turini povzpne po jugovzhodni cesti, tisti, ki vodi iz Nice oziroma Monaka. Vzpon po cesti D 2565 se začne pri mestecu Sospel v francoskem kantonu Alpes-Maritimes in se na razdalji 24 kilometrov povzpne za 1260 metrov s povprečnim naklonom 5,2 odstotka. Druga ceste se začne pri mestecu L'Escarene in je dolga 30,2 kilometra. Povprečen vzpon je 5,1 odstotka, cesta pa se dvigne za 1532 metrov. Tretja opcija je 15,3 kilometra dolg vzpon, ki se dvigne za 1107 metrov, vendar ima v povprečju kar 7,2-odstotni vzpon.
Cesta na Col de Torini se uvršča med ene izmed najbolj nevarnih cest na svetu. A tveganje se poplača s prečudovitimi razgledi na kanjone in soteske, cesta prečka stare in čudovite mostove, hkrati pa se proti vrhu odpirajo neverjetni razgledi na sosednje vršace.
Prelaz je del slovite velike alpske ceste, ki vodi po francoskih Alpah. Dih jemajoča cesta se vije vse od jezera Leman in do Mediterana prečka kar 16 prelazov, med njimi je tudi Col de Turini. Celotna cesta je dolga 684 kilometrov in poleg prelazov potnike začara z neverjetnimi naravnimi zakladi in kulturnimi posebnostmi. Cesto so začeli graditi leta 1909 in so jo odprli leta 1913. Šele leta 1937 so jo v celoti asfaltirali. Zaradi nepredvidljivih vremenskih pogojev je pozimi zaprta, odprejo jo šele junija, ko se stopi sneg, in jo zaprejo oktobra oziroma, ko zapade prvi sneg.
Vzpon na prelaz Col de Turini predstavlja eno najtežjih etap relija Monte Carlo. Sneg, led in mraz vsako leto krojijo vrstni red pri vrhu, množice gledalcev pa lahko uživajo v divjih dirkalnikih.
Čudovita poleti, smrtno nevarna pozimi
Prelaz Col de Turini je načeloma odprt celotno leto, toda zaradi obilnega sneženja je lahko pozimi tudi zaprt, vse dokler ne splužijo cest. Pozimi se po 34 serpentinah v zimskih dneh zapodijo tudi vozniki relija v svetovnem reli prvenstvu, etapa pa velja za eno najtežjih in najbolj nevarnih odsekov relija Monte Carlo. Na zamrznjene ceste pride vozniške junake podpirat nepregledna množica, ki se mora tako pozimi kot tudi poleti držati hitrostne omejitve 30 kilometrov na uro.
Nizka omejitev hitrosti je tam zaradi izredno ozke ceste in 180-stopinjskih zavojev. Dva avtomobila se morata srečati izredno previdno, hitrejše voznike pa lahko na koncu zavoja presenetijo številni kolesarji. Obisk se seveda priporoča v pomladnih ali jesenskih dneh, ko je tam bistveno manj kolesarjev in turistov.
Poleti so vidni čudoviti razgledi po dolini. Na vrhu se razkrije pogled na gorske vršace.
1