Ponedeljek, 7. 7. 2008, 14.15
8 let, 8 mesecev
Toyota landcruiser V8 4,5 D-4D
Tehnično dovršeni sistemi vozila zagotavljajo udobno, dinamično in varno cestno vožnjo ter neverjetne terenske zmogljivosti. S tem modelom je Toyota močno popestrila svojo luksuzno terensko ponudbo, v kateri ostaja manjši land cruiser s tremi oziroma petimi vrati. Ob izboljšanih terenskih zmogljivostih je V8 dimenzijsko presegel Hummerjevega H3, blizu pa je modelu H2. In tu je najbrž edina slabost tega terenca, saj se s dvema metroma širine pri nas ne da riniti skozi vsak kolovoz.
Zunanjost, notranjost
V8 je širši in daljši kot na primer Renaultov trafic, zaradi terensko visoke oddaljenosti od tal pa po višini skoraj enak. Z maso 2,6 tone in dodano nosilnostjo še ostaja znotraj vozniškega dovoljena B kategorije - dokler ne zapnemo prikolice. Razsežna notranjost najbolj razvaja voznika, kateremu se volan pri izstopanju spoštljivo umakne, spomin za njegovo nastavitev skupaj z ogledaloma in sedežem pa si zapomni tri različne položaje. V vročih dneh pride prav velik (trodelni!) hlajen predal med sedežema. Če je prtljage več, se da zadnjo klop ločeno pomakniti naprej v razmerju 60/40, pa bo še prostor za noge. Nastavljivo naslonjalo se poklopi v treh delih (40/20/40), tako da se vmes lahko tovori kaj daljšega. Pri petih vratih se lahko odpira tudi spodnji del, v katerega so iznajdljivo namestili zaprta predala.
Vozne lastnosti
"Multi terrain system" zavore se samodejno prilagajajo različnim pogojem. Tako ABS dovoljuje tudi določeno blokiranje koles, kadar se z delnim drsenjem po podlagi doseže boljši pojemek. S tem je močno izboljšana varnost na slabo oprijemljivih podlagah, sploh pa v kombinaciji z nadzorom spuščanja (DAC), ki deluje res odlično. Inovacijo predstavlja hidravlična oprema na stabilizatorjih. Le-ta na ravnih podlagah ohranja toga stabilizatorja in tako zmanjšuje nagibanje vozila. Na tankovskem poligonu je elektronsko podprta hidravlika poskrbela za ustrezen pregib stabilizatorja in tako omogočila poln hod vzmetenja ločeno na vsaki strani. Vsa kolesa so imela tako med terenskim preizkušanjem ves čas stik s podlago. Zadeva deluje samodejno, enako kot že omenjene terenske zavore, sicer pa V8 postane pravi terenec s pritiskom na tri stikala: reduktor, zapora diferenciala in nadzor spuščanja po strmini.
Zanesljive vozne lastnosti uravnava še sistem, ki povezuje prednje in zadnje vzmetenje. Pri prehitri vožnji čez prevoj (poletov si nismo privoščili) land cruiser kljub veliki masi doskoči brez odskakovanja ali pokimavanja. Tudi vožnja okoli ovinkov je lahko hudo hitra, sploh ima pa V8 na armaturi šest različnih merilnikov, kot kakšen športni avto. Pohvaliti moramo menjalnik, naj bo v samodejnem ali pa sekvenčnem načinu, za pretikanje med N in D pa ni treba tiščati zavorne stopalke (hvala bogu). Če v tem poglavju iščemo kakšno slabost? No ja: tempomat bi lahko bolj odločno posegal pri zbijanju hitrosti navzdol, glede širine vozila smo pa že prej nekaj navrgli.
Zmogljivosti, poraba
Čeprav prednostno uvrščamo land cruiserja med terence, tudi kot cestak ne ostaja ničesar dolžan. Odlično pospeševanje tovornjaško težkega vozila preseneča, saj doseže hitrost 100 km/h v dobrih osmih sekundah. Terensko opremo Toyote smo preizkusili na takoimenovanem tankovskem poligonu. Pred tem smo opravili tudi naš testni krog, na katerem je 4,5-litrski D-4D V8 porabil povprečno 13,6 litra plinskega olja na sto kilometrov. Ta rezultat izpade še toliko boljši, ker je potovalni računalnik med celotnim testom izkazoval dva litra več. S takšno porabo pa se nismo mogli postavljati med terensko vožnjo, kjer je šlo proti 20. Ali v tej različni porabi tiči odgovor na vprašanje, ki se glasi: "Kako to, da se večina voznikov terenskih vozil nikoli ne poda na razdrapane kolovoze, ampak rajši ostajajo na asfaltu, kjer terensko prečijo robnike pločnikov"
Cena, tekmeci
Zaradi prvorazrednega udobja v notranjosti in zaradi sofisticiranih terenskih naprav se postavlja vprašanje ali je landcruiser V8 bolj namenjen cestam ali bolj brezpotjem. Argument, ki je v prid terenski prevladi, na primer trdi, da na cesti kljub skoraj 300 konjem potegne "samo" do 210. Po "noblesi" se lahko land cruiser V8 primerja z vozili, kot so range rover, mercedes GL in touareg. Z vgrajeno terensko znanostjo je ta hip v prednosti tudi pred manjšimi, spretnimi in zmogljivimi terenskimi vozili, samo drevesa ne smejo rasti preblizu skupaj, širina kolovozov pa mora biti primerna skoraj za dvosmerni promet. Sploh pa je na mestu vprašanje ali bodo kupci 80.000 evrov vrednega vozila res preizkušali vse njegove terenske vrline.