Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
15. 4. 2008,
13.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 4. 2008, 13.27

8 let, 8 mesecev

Toyota hilux DC 2,5 4x4 city

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z opremo city ni hilux prav nič tovornjaški, saj se mu kromirano blešči zadnji odbijač, zunanji ogledali, pa še doplačilni "rolbar" na kesonu.

Toyotin pickup hilux je na kljub petdesetletni zgodovini na slovenskem tržišču novost in kot tak predstavlja zanimivost celo za uslužbence generalnega distributerja, ki baje čakajo v vrsti za vožnjo s tem avtom. Pri nas na SiOLu smo uporabnost tovrstnih vozil že večkrat prikazali - z lovci smo šli nakrmit divjad, na keson smo naložili vso balonarsko opremo, s pickupom smo že prevažali enduro motocikel, vse na primerih terenskih pickupov drugih znamk. Vsak od njih je po svoje zanimiv, čeprav so si na zunaj podobni, imajo sorodne, in to odlične, terenske zmogljivosti, ter turbodizle s skoraj enakimi delovnimi prostorninami. Vsi so namreč narejeni po mnogokrat preverjenem receptu. Izboljšati nekaj dobrega je zahtevno delo, a se da ...

Zunanjost, notranjost

Z opremo city ni hilux prav nič tovornjaški, saj se mu kromirano blešči zadnji odbijač, zunanji ogledali, pa še doplačilni "rolbar" na kesonu. Vse skupaj je izrazito terenskega videza, ki ga poudarjata bočni stopnici in visoka nasajena dvojna kabina. Ta nudi obilo prostora v notranjosti tudi sto in "večkilskim" potnikom tako spredaj kot tudi na zadnji klopi, seveda ko se enkrat povzpnejo čez visoko nameščen prag. Ampak, kadar so sedeži polno zasedeni, mora tudi aktovka običajne velikosti na keson. Prostor za večji tovor je v notranjosti na razpolago samo, če zadaj ni potnikov. Sedalo se namreč lahko postavi navpično proti naslonjalu, s tem pa nastane za prednjima sedežema velik tovorni volumen.

Vozne lastnosti

Voznikov prostor je delovno ustvarjen, z ergonomsko razporeditvijo pomembnih vzvodov. Volan je terensko posreden in bolj primeren za razgibane podlage, kamor naj bi hilux zahajal pogosteje kot na avtoceste. Če se razmere na cesti poslabšajo, je mogoče do hitrosti 80 km/h v hipu preklopiti iz zadnjega pogona na vse štiri, saj ročica za preklop oziroma za reduktor teče lepo in brez zatikanja (kar velja tudi za prestavno ročico). Malo manj ergonomska je razporeditev stikal levo pod volanom, kjer je treba v temi tipati za vklop prednjih meglenk, ki za povrh ne premorejo kontrolne lučke.

Vožnja? S pogonom na samo par koles je zadek lahko poskočen, saj gre za togo premo na listnatih vzmeteh, medtem ko prednji del z dvojnimi prečnimi vodili dobro sledi ukazom volana. Na strmih kolovozih se hilux izkaže kot terenec, ugoden kot vstopanja v strmino pa naj ne zavede - zadnji previs je namreč večji od prednjega. Na običajnih makadamih voznik praktično ne opazi, da to ni asfalt. Na avtocesti pri 130 v kabini ni hrupa, tako da Toyotina hvala o dobri izoliranosti drži. Prav tiha kabina in udobje se nam zdi kot ena od bistvenih hiluxovih prednosti v primerjavi s tekmeci.

Zmogljivosti, poraba

Od vseh tovornih terenskih vozil, ki jih ponuja slovensko tržišče, ima hilux (ta hip) najšibkejši motor. Kljub temu po hitrostnih zmogljivostih ne odstopa in tudi ni počasnejši od ostalih, razen od Nissanove navare, ki po novem "pretirava" s kar 174-im konji. Med preizkusom smo se prepričali, da je 75 kilovatov (102 KM) povsem dovolj za terensko uporabo, na običajnih cestah in na avtocestah pa tudi ne zaostaja za osebnimi avti. Prav vsi 2,5-litrski dizli so nas presenečali z nizko porabo, pri tem se je hilux odrezal odlično z 10,2 litra na sto.

Cena, tekmeci

Vse kar je pickupov na našem trgu smo preizkusili na naših testih. Se pravi, tisto kar se najbolje prodaja, to je mazda B2500 in ta je skoraj enaka kot ford ranger. Preizkusili smo Nissanov pickup, ki ima tekmovalno ozadje, saj se redno pojavlja na "dakarju". Podobno smo že objavili test Mitsubishijevega modela L200. Precej raznolika delovna druščina se ta hip cenovno razteza nekje med šestimi in osmimi milijoni. So tudi cenejši, samo da tistih, ki niso 4WD, ne štejemo zraven. Vsem tekmecem je skupen 2,5-litrski turbodizel, ki se je na naših testih v vseh pickupih izkazal z varčnostjo. Naše povprečne porabe so se raztezale med 10,0 in 10,6 l/100 km. Poleg različnih stopenj opreme ponujajo tekmeci še različno velike kabine, s čimer si kupci izbirajo tudi večji ali manjši keson. Kot pri tekmecih, tudi pri hiluxu velja, da najbolj dvigne ceno stopnja opreme in lepotni dodatki. Tako je toyota za terensko tovorno rabo z dvojno kabino za 1,2 milijona cenejša od testne različice.

Ne spreglejte