Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 9. 2009,
11.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57

8 let, 8 mesecev

Renault master furgon dCi 125

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Testni renault master furgon je opremljen z nekaterimi "šminkerskimi" dodatki, ob katerih se lahko vprašamo, ali je sploh namenjen prevažanju tovora. No, malo pretiravamo, seveda je tovorno vozilo!

Vpadljiv videz

Najbolj izstopa ugledno izdelan strešni prtljažnik, na katerega splezamo po lestvi, tako da imajo zadaj vozeči občutek, da sledijo avtodomu. Seveda spada k dodatni opremi. Spredaj kraljujejo maska z okraski in ogromni pokončni svetlobni enoti. Bočni površini sta predvsem zaradi drsnih vrat na obeh straneh razgibani in prav nič ravni oziroma gladki, kot to velja za večino furgonov. Opazni sta tudi smerni utripalki na ogledalih v tehnologiji LED in pokončni svetlobni enoti zadaj.

Praktično v kabini

Kabina je povsem v znamenju funkcionalnosti. Kdor prešteva odlagalna mesta, ni pri 20 naredil še nič. Ogromno prostora je pod srednjim in desnim sedežem (sedali sta dvižni), iz poklopljenega srednjega sedeža nastane uporaben pult z vrtljivo površino, inovativno je izvlečno držalo za tovorne listine … potem so tu predali, utori, pa tudi tovornjaška polica nad vetrobranskim steklom ne manjka.

Četvero vrat v tovornem delu

Viličarji lahko nalagajo palete skozi drsni par vrat ali pa po petelinčkovi metodi (to je od zadaj). Krilni par vrat se odpira vse do 270 stopinj, v popolnoma odprtem položaju jih ob karoseriji vozila zadržujeta močna magneta. V razsežnem in razsvetljenem tovornem prostoru so seveda vgrajene jeklene pritrdilne zanke, prostor za rezervno kolo pa je, kot običajno, pod vozilom.

Tovorni potovalnik

Voznik lahko brez napora potuje v nedogled, saj je master izdelan po izkušnjah proizvajalca težkih tovornjakov. Sedež je nastavljiv tudi po višini, enako kot pri konkurentih gre za dober pregled naprej, prestavna ročica je pomaknjena k volanu. Položaj obroča je bolj tovornjaški, nastavljiv je po višini, ne pa po osi. Na prečkah so stikala tempomata, upravljanje z radiem in potovalnim računalnikom pa je enako kot pri osebnih avtomobilih znamke Renault. V zunanjih ogledalih sta dve površini – zgornja večja je nastavljiva, manjša je nepomična in usmerja pogled k zadnjim kolesom.

Vožnja vzvratno

Poleg parkirnih senzorjev zadaj je vgrajeno še zvočno opozorilo za vožnjo vzvratno (obvezno). Če furgon ni polno naložen, lahko spremljamo dogajanje za seboj celo skozi notranje ogledalo, ker je za sedeži v kabini nameščeno okno. Posebej pohvalimo kamero zadaj in zanimivo rešitev, po kateri so zaslon vgradili v senčnik pred voznikom. Zanimivo je, da zajema tudi pogled na vlečno kljuko, tako da se voznik lahko natančno približa priklopnemu vozilu.

Načelno je master, kot lahko gospodarsko vozilo, namenjen primestnim relacijam in srednjim razdaljam. S 105-litrskim rezervoarjem bi se lahko podal tudi na daljša potovanja, kjer bi bilo več postankov na počivališčih za odtočit kot na bencinskih servisih za dotočit. Posebej, če voznik nastavi hitrost na 90 kilometrov na uro, pri čemer se motor vrti s tihimi in varčnimi 1750 vrtljaji na minuto. Na testnem krogu smo namerili povprečje 10,5 litra na 100 kilometrov, med umirjeno vožnjo pa je poraba obstala pri osmih litrih. Tu naj omenimo, da je med merilniki vgrajen tudi indikator prestavljanja, ki pri 1800 vrtljajih predlaga eno prestavo višje.

Kupec, ki potrebuje furgona, si ga ne izbere po avtomobilsko – v izložbi. Naj bo boxer, crafter, ducato, jumper, sprinter ali transit – pri vseh je izbira odvisna od predvidenega načina uporabe. Testni master ponuja ekonomično vožnjo, nizke stroške vzdrževanja, 40.000-kilometrski servisni interval, lahkotno pretovarjanje ... Od dodatne opreme, ki vzdigne ceno skoraj za šest tisočakov, bi se najlažje odpovedali na 700 evrov ocenjeni kovinski barvi. Skoraj 1000 evrov za tak prtljažnik ni veliko ali pa je, če ga uporabljaš samo za domislice, kakršne prikazujemo v videu. Sicer pa gre na seznamu dodatne opreme večinoma za koristne pripomočke, ki izboljšajo kakovost vožnje in olajšajo delo voznika.

Renault master furgon dCi 125

Testni renault master furgon je opremljen z nekaterimi "šminkerskimi" dodatki, ob katerih se lahko vprašamo, ali je sploh namenjen prevažanju tovora. No, malo pretiravamo, seveda je tovorno vozilo!



Ne spreglejte