Četrtek, 12. 6. 2008, 14.03
8 let, 8 mesecev
Peugeot 807 2,2 HDi
Sorodnega C8 smo že preizkusili, razlike pa so bolj filigranske. Ali pa tudi ne; mnogi vozniki se imajo za "pežojevce", drugi so zapriseženi citroenovci. Sicer pa tudi znotraj PSA-ja vlada konkurenca, kar se najbolje vidi na svetovnem prvenstvu v rallyju.
Notranjost
Partijo taroka lahko trije v peugeotu 807 vržejo med vožnjo, ne da bi drug drugemu gledali v karte. Za v štiri pa je treba avto parkirati in poleg sovozniškega sedeža tudi vozniškega zasukati za 180 stopinj. Testni peugeot je bil opremljen s sedeži v treh vrstah in sicer 2-2-2. Na nivoju opreme SR in ST je vgrajenih pet sedežev, torej 2-3, v tretji vrsti pa sta za doplačilo na voljo dva ločena sedeža ali pa klop za tri potnike. Sedeži v zadnji vrsti poberejo prtljagi kar precej prostora, tako da je razporeditev 2-3 verjetno najbolj uporabna potovalna kombinacija. Premeščanje sedežev nam je delalo težave, so pa na servisu rekli, da gre to ponavadi brez komplikacij. Tudi električno pomična drsna vrata so bila včasih malo muhasta, upravljanje z njimi pa se izvaja s stikali v notranjosti, daljinsko ali pa kar s premikom kljuke. Za doplačilo je s tremi strešnimi okni na voljo več zraka in več svetlobe, če pa je te preveč, se da zastreti okna v drugi in tretji vrsti enako pa tudi zadnje okno. Dvostezno klimatizirana notranjost je prostorna, pa vendar naj višji potniki ne sedejo v tretjo vrsto. Ob tem pogoju lahko peugeota 807 označimo za udobno potovalno vozilo, v katerem bodo tudi potniki občutili veselje do vožnje.
Vozne lastnosti
Vožnja enoprostorca je za voznika doživetje, občutek je varen, prostoren, malo tudi vzvišen. Podvozje osemstosedmice je po svoji zasnovi, sploh pa po zasnovi celotnega vozila, namenjeno udobju med vožnjo. Med ostrejšim zavijanjem torej prihaja do nagibanja, ki pa ni pretirano. Da se potniki v notranjosti ne bi nagibali, poskrbijo posamični sedeži in to nalogo opravljajo dovolj dobro. Med aktivnimi pripomočki za varno vožnjo, ki so vgrajeni serijsko, bi na prvem mestu omenili ESP in ASR. Na makadamu smo oba elektronska sistema hitro spravili v akcijo, na asfaltni podlagi pa se je veliki enoprostorec kar trmasto držal svoje smeri. Na mokri cesti bi bilo verjetno drugače. ABS deluje preverjeno dobro, tako da je pri ostrem zaviranju dobro opazovati ogledalo, čeprav se takrat kot opozorilo vključijo varnostne utripalke. In če bi bila vsa ta aktivna varnost zaman, bi nastopili dve čelni varnostni blazini, dve stranski in še zavesi za vse tri vrste sedežev. Pohvalimo lahko tudi ugoden občutek med vožnjo, ki ga vozniku zagotavljata vsestransko nastavljiva volan in sedež.
Zmogljivost, poraba
128 KM je povsem dovolj za dinamično vožnjo, ki je lahko tudi zelo hitra, vseeno pa ne športna. V klance, kakršne poznamo na slovenskih avtocestah, mu v peti prestavi zlepa ne zmanjka moči, na morje in nazaj pa se tudi pri povprečni hitrosti skoraj 90 km/h ne boste pritoževali nad porabo goriva. Prav gotovo bo ostala pod osmimi litri, v mestu pa smo mu namerili 9,8 litra plinskega olja na sto km. Tudi navor 314 Nm, ki je na razpolago že pri 2000 vrtljajih na minuto je opazen, saj med vožnjo ni potrebno neprestano prestavljati.
Cena, tekmeci
Peugeot se s ceno in opremo prilagaja kupcu, seveda pa tudi konkurenci. Tako je že za dobrih 5,6 milijona na voljo dvolitrski bencinar z upoštevanja vrednim spiskom serijske opreme. Tu mislimo na omenjena elektronska pomagala, na pasivno varnost, na avtomatsko dvostransko klimatsko napravo in ne nazadnje na številna odlagalna mesta, ki bi morala biti v vsakem poštenem enoprostorcu. Zahtevnejša ST oprema še vedno ostaja pod sedmimi milioni, pri čemer je bila testna različica še dodatno opremljena. Bogato opremljeni pullman, ki komaj preseže osem milijonov pa ponuja 3-litrski V6 motor z avtomatskim menjalnikom. Skratka, SR, ST in ST pullman so tri različne opreme in vsaka je vredna razmisleka.