Četrtek, 12. 6. 2008, 8.05
8 let, 8 mesecev
Peugeot 207 3v 1,4 16V
Morda je zato bolj primeren za začetnike, torej za voznike, ki bi po določeni dobi pridobivanja izkušenj dozoreli in upravičili preskok na zmogljivejši motor. Peugeot v testni različici tako predstavlja vozilo, pri katerem podvozje prenese več kot lahko nudi njegov motor.
Zunanjost, notranjost
Značilo pežojevska oblika dvestosedmice, z lučmi zašiljenimi še bližje vetrobranu, se je že udomačila. Stopnje opreme ponujajo različno obarvane in različno odete notranjosti, kar je razvidno iz fotografij v tem testu, kjer gre za "sport", za razliko od "premiuma" v predhodnem testu. Če smo prej pozabili, naj sedaj omenimo skoraj kičasto opremljen pokrov predala pred sovoznikom, v katerega so vgradili kar šest različnih uporabnosti. Dostop na zadnjo klop predstavlja otrokom malo šalo, visokorasli pa naj uporabljajo petvrane peugeote, čeprav za nepreštoraste ni težav. Sedenje zadaj srednjim postavam ni naporno, razen kadar mora voznik pomaknit svoje sedalo povsem nazaj (ampak ga pri stodevetdesetih centimetrih še ni bilo treba). Peugeot tudi pri trivratni dvestosedmici ohranja (kar hvalimo) tradicijo bočnih stekel za izmaknit pa vendar čakamo, kdaj ji bo lahko "izmikal" voznik z električnim gumbom.
Vozne lastnosti
Športna, se pravi belo obarvana, osrednja merilnika ponujata med ostalim tudi spremljanje temperature olja. Volanski obroč je sorazmerno velik, v mestu deluje lahkotno, na odprtih cestah je dovolj natančen. Če se nam je zdel volanski mehanizem na domači predstavitvi nekoliko ohlapen, tega pri testnem vozilu nikakor ne trdimo. Tudi namestitev na vozniškem sedežu je odlična, ugaja športno usnje na volanu in prestavni ročici. Sicer se glede položaja voznika že pri dvestošestici ni bilo kaj za pritožit, model 207 pa ponuja nastavitev volana tudi po globini.
Zmogljivosti, poraba
1,4-litrski bencinski motor ima zelo podobne zmogljivosti kot na našem testu predhodno predstavljeni 1,6 HDi. Bencinar je za dva kilometra na uro počasnejši (180 km/h), do sto pa pospeši dve desetinki sekunde hitreje (12,7). Seveda pa je bencinski motor bolj žejen (na testu 8,7 l/100 km), kar pomeni dobra dva litra več od dizla na vsakih sto kilometrov. Motor s spremenljivim krmiljenjem na sesalni strani pri nižjih vrtljajih ne zahteva pretiranega prestavljanja (kar sicer ni običajno za 1,4-litrske 16-ventilce), ker je največji navor nastavljen dovolj nizko (3250 vrtljajev v minuti). Tako smo našo povprečno porabo ocenili za dovolj ugodno, saj smo med testom, poleg mestne vožnje, prevozili več gorskih prelazov.
Cena, tekmeci
Peugeot 207 sport z 1,4-litrskim bencinskim motorjem predstavlja za ceno 3,1 milijona tolarjev dobro opremljeno vozilo. Na spisku dodatne opreme testnega vozila najdemo namreč le kovinsko barvo, vse ostalo pa je vgrajeno serijsko. Oprema sport z imenom meri na ciljno skupino (seveda če ji zadošča 1,4-litrski motor), je pa na voljo le s trivratno karoserijo. Torej se za tega peugeota odločajo tudi pari, ki za seboj ne prevažajo nikogar. Za petvratno kombilimuzino je treba odšteti manj, če izberemo opremo trendy ali pa več, če posežemo po premiumu ali celo GT-ju. Med tekmeci v nižjem razredu, ki smo jih navedli v predhodnem testu posebej omenjamo clia, ki se je s tretjo generacijo povečal podobno, kot je 207 prerasel dvestošestico. Po drugi strani pa lahko trdimo, da oba francoza, ki se trudita s podobno raznoliko paleto motorjev, "vlečeta" za seboj vsak svojo klientelo, ki večinoma ne preskakuje med obema znamkama.