Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 6. 2008,
10.05

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 6. 2008, 10.05

8 let, 8 mesecev

Peugeot 1007 1,6 16V 2 Tronic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Da je 1007 vozilo namenjeno zabavi, smo na en način dokazovali s pomočjo firbcev. Kadar so se zbrali okoli parkiranega avta, smo nič hudega slutečim, z daljincem pred nosom odpirali drsna vrata.

Nakar so v paniki skakali stran kot kobilice. Sicer smo že pri prvem testu 1,4-litrskega HDi-ja zapisali, da je peugeot 1007 prestižni posebnež. To še mnogo bolj velja za različico, ki smo jo preizkusili v drugo. Poleg močnejšega bencinskega motorja nas je dodatno razvajala z milijon vredno doplačilno opremo.

Zunanjost, notranjost

Glede oblike šminkerskega pežojčka smo se že razpisali v testu 1,4-litrske različice. Bencinska nas je razsvetljevala z razsežno sončno streho (0,867 m2), v tej obliki pa celotna steklena površina vozila meri skoraj štiri kvadratne metre. To pot smo v notranjosti namesto sivega namestili komplet "cameleo" v rdečeorančnem barvnem odtenku, ki je lepo popestril osnovno modro oblazinjenje. Morda še tole: Zaradi izredne dolžine drsnih vrat se je treba na prednjih sedežih neznansko stegnit nazaj po pasova, vendar se ju da "prelisičit". Na bočnih straneh obeh naslonjal sta namreč ročaja za preklop in prav nanju se da zataknit oba pasova pri izstopanju iz vozila.

Vozne lastnosti

Velike steklene površine zagotavljajo dobro preglednost, enoprostorsko oblikovan prednji del z dolgo armaturno ploščo pa daje občutek varnosti. Možnost ročnega prestavljanja izza volanskega obroča nakazuje na športnost, čeprav to ni značilnost tega sicer uživaškega avta. Vseeno pa vozniku ostane veliko zadovoljstva med upravljanjem neposredega volana, ne premehko podvozje pa omogoča zanesljivo vodenje vozila na vseh podlagah. Robotizirani menjalnik 2 Tronic ima enako kot Citroenov sensodrive pluse in minuse. V položajih "1" in "R" ne leze nikamor, dokler voznik ne stopi po plinu, kar je pred semaforji prednost, pri tesnem parkiranju pa ni. Voznik tudi v položaju "automatic" ve, katera prestava je vključena, menjalnik pa zna uporabiti vmesni plin, kadar kdo po nerodnosti ročno prestavi navzdol pri (pre)veliki hitrosti.

Zmogljivosti, poraba

190 km/h je zelo spodobna končna hitrost, ki za celih 30 presega tisto pri 1,4 HDi-ju. Bolj kot doseganje visokih hitrosti pa avtu značajsko pristoji umirjena udobna vožnja, tako da zamujanje 2 Tronica ni moteče. Robotizirana sklopka namreč potrebuje čas za premislek, kar smo že spoznali pri Citroenu. Primerjava klasičnega menjalnika in menjalnika sensodrive v vozilu citroen C3 1,6 pokaže dobro sekundo razlike pri pospeševanju do hitrosti 100 km/h. Če smo pri malem dizlu potarnali da je premalo zmogljiv, to za bencinarja ne velja. In če smo pri malem dizlu hvalili varčnost, je pri bencinarju ne bomo grajali. Povprečje 8,4 za 1600 kubikov ni slabo, ampak več kot 40-litrsko posodo za gorivo bi pa lahko vozil s seboj.

Cena, tekmeci

Kot rečeno, se je testni peugeot 1007 kitil z dodatno opremo, ki ga je povzdignila na 4,7 milijona tolarjev. Oprema gor ali dol, za tistega, ki primerja ceno s številom sedežev, je peugeot 1007 predrag avto. Torej se ne bo pojavljal kot prvi oziroma edini družinski avtomobil, ampak kot drugi ali tretji, prvi bi morda lahko bila kar šeststosedmica. Avto je ravnopravšnji za finančno zmogljive veseljake, ki se radi pokažejo in ki radi uživajo v množici prestižnih podrobnosti. Pri tem ni nujno, da so zapriseženi "peugeot fani", saj konkurenti ta hip ne ponujajo podobnih igrač.

Ne spreglejte