Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
16. 4. 2008,
9.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 16. 4. 2008, 9.25

8 let, 8 mesecev

Nissan qashqai 2,0 dCi 4WD

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nekaterim avtom lahko ustreza le pogon na vsa kolesa. Tako bi lahko zapisali pri našem prvem testu dvopogonskega qashqaia. Nissan ga uvršča med osebna vozila, različico 4WD pa bi mi šteli med SUV-je.

Pri tem ne mislimo samo na pogon, ampak tudi na obliko, ki spominja na murana v nekoliko bolj robustni izdaji. In če lahko malemu dizelčku (1,5) oprostimo, da poganja le prednji kolesni par, je 150-konjski dCi ravno pravšnja stvar za štirikolesni pogon.

Zunanjost, notranjost

Štirikolesno gnani qashqai se od dvopogonskega ne razlikuje ne na zunaj, ne v notranjosti. No, seveda se na konzoli med sedežema mora nahajati tisti gumb za električno preklapljanje pogona. Enakega poznamo že od x-traila, podobno rešitev ponujata tudi suzuki SX4 oziroma fiat sedici. Smo se pa to pot vozili zelo "razsvetljeno", saj oprema tekna pack med drugim vključuje tudi steklo preko celotnega ostrešja.

Vozne lastnosti

Glede voznih lastnosti je oznaka SUV povsem opravičljiva. Pohvalimo volan, čeprav s številom zavrtljajev z ene na drugo stran (3,25) ni prav neposreden. Zato pa električni servo deluje zelo odločno - lahkotno med počasnejšo vožnjo in izrazito trdo na avtocestah. Pri 130 na uro hvalimo tiho delovanje (okoli 2500 vrtljajev v šesti prestavi).

Podvozje deluje zelo zanesljivo z malo nagibanja. Na suhih podlagah tudi med pretirano hitrim ovinkarjenjem skoraj ne potrebuje ESP posegov. Po drugi strani se s qashqaiem lahko v nedogled udobno vozimo po makadamskih cestah. Tudi če je podlaga slabša in če gre za večje strmine. Dodajmo še, da se qashqai večinoma pelje na 2WD, o pogonu na vse štiri lahko odloča ali elektronika ali pa voznik zaklene razdelitev na 50/50. Pohvalimo lahko še pregledni zunanji ogledali, senzorskim brisalcem pa pogosto zmanjka kašen dodatni zamah.

Zmogljivosti, poraba

150 konj preko 6-stopenjskega menjalnika odlično pospešuje, prav hitro se zavrti do rdečih 4500 vrtljajev, zato pa pod 2000 vrtljaji ustvarja motor opazno "turbo luknjo". V šesti prestavi se pri 90 na uro pelje zelo varčno (1700 vrtljajev in manj kot 6 litrov po potovalcu), pri 130 na uro pa zaradi vpliva sorazmerno velike osnovne ploskve prileze poraba nekje do 7,6. Na testnem krogu, kjer kombiniramo vse vozne režime, se je poraba zaustavila na 8,6 litra na sto kilometrov, kar je glede na maso, obris vozila in štiripogonsko konstrukcijo povsem sprejemljivo. Aja, števec hitrosti deluje dokaj prestrašeno zaradi napovedanih visokih kazni in pri 60 se qashqai dejansko vozi le 54. Se pa zato bolje izkaže potovalni računalnik, ki je v štirih poizkusih le enkrat "kiksnil" za dva deci pri izračunu povprečne porabe.

Cena, tekmeci

Manj kot 29.000 "keša" je treba pripraviti za testnega qashqaia, sicer pa 4WD glede na opremo in motor pričenja precej nižje. Kot ugodno ocenjujemo dodatno ponudbo samodejnega 6-stopenjskega menjalnika za slabih 1.500 evrov. S 4WD pogonom dobi qashqai tudi drugačen krog tekmecev, saj ne gre več samo za "svarilno" obliko, ampak za malo bolj izpostavljene terenske lastnosti. Tako mu je bližje seat altea freetrack, podoben sitem pogona pa uporabljata tudi suzuki SX4 oziroma fiat sedici. Glede na robustni izgled ima tudi kakšno podobnost z nekoliko večjima hyundaiem tucsonom oziroma kio sportage.

Ne spreglejte