Sreda, 27. 2. 2008, 19.44
8 let, 8 mesecev
Lancia ypsilon 1,3 JTD multijet
Ko smo preizkusili najšibkejšo bencinsko različico z 1,2-litrskim motorjem, smo si želeli kakšnega konja več, čeprav gre pri ypsilonki za mestni avto. No, želja se nam je "uresničila" in tako smo preizkusili tudi malce močnejšo turbodizelsko različico. 1,3 JTD zmore sicer samo deset konjev več, zato pa je na testu porabila skoraj tri litre manj goriva na vsakih sto kilometrov.
Zunanjost, notranjost
Izstopajoča prednja maska poudarja ypsilonko kot zelo fino gospodično, ki že ne bo odpirala ust na stežaj, kadar mora globoko vdihnit. Namesto z izbrano šminko pa so ta "usteca" obrobljena z uglednim kromom. Izbran okus se nadaljuje v notranjosti, sedežne obloge prekriva alkanatara, plastika v dveh barvah pa vsaj na pogled deluje mehko. Izvirna obdelava in bogata oprema je očitno potegnila nase nekaj proizvodnih stroškov, tako da je za kakšno malenkost zmanjkalo "špage". Posoda za gorivo je ostala brez zaklepanja, s predali niso pretiravali niti po številu, niti po njihovi prostornini. Sicer pa je notranjost prijetna in sveža, predvsem pa ima v tej lancii človek občutek, da sedi v uglednem avtomobilu. In to je čisto res ...
Vozne lastnosti
Voznik se razveseli usnjenega volana, ki je v mestu lahkoten (dualdrive dobro deluje), pri višjih hitrostih pa ravno prav otrdi (city program se sam izklopi pri 50 km/h). Poleg tega je tudi zelo neposreden, tako da ima voznik tudi na zavitih cestah kaj veselja od tega avta. Lancia ypsilon se namreč najbolj izkaže kot okreten mestni avto in to pri višjih hitrostih zunaj naselij tudi naglas pove. Naprimer pri 130 po števcu na avtocesti. Poleg tega, da postane glasna, se še malce zlaže, tako da se lahko to hitrost brez bojazni, da bi bili v prekršku, dvigne še za 10 km/h. Tudi prestavna ročica, ki je pomaknjena prikladno višje k volanu, ustreza mestni vožnji, kjer je pač večkrat na vrsti, njen hod pa je malce daljši, kot bi pričakovali glede na "kratkost" vzvoda. Podvozje ni namenjeno pretirani športni vožnji, pa vendar je lega na cesti zelo dobra, predvsem po zaslugi širokih nizkopresečnih gum. Med vožnjo v megli v pasovih smo disciplinirano ugašali in znova prižigali prednje in zadnje meglenke. Pri tem smo morali pokazati kar nekej trme, saj sta bili obe stikali zakriti za ročico menjalnika vsakič, kadar smo vozili v tretji ali pa v peti prestavi.
Zmogljivosti, poraba
70 KM je za v mesto povsem dovolj, na podeželskih cestah je že tako vsak avto prehiter, na avtocestah pa se, kot rečeno lancia ypsilon, vozi naglas. Na testu se je izkazala s 5,8 litra povprečne testne porabe, verjamemo pa, da tovarniški podatek o porabi pri mešanem ciklusu ni pretiran (4,6 l/100 km). Bi rekli, da na nizko porabo odločilno vpliva visok navor (180 Nm) pri nizkih 1750 vrtljajih. Sploh višji navor se pokaže kot velika prednost pred zgoraj omenjenim šibkim bencincem, saj ypsilonka JTD deluje lahkotneje in je znatno bolj živahna.
Cena, tekmeci
Lancia ypsilon je majhen avto, ki cilja na "velike kupce". Mislimo na tiste velike z več denarja. Za različico argento high je potreben kup denarja, za katerega se kupi precej večje vozilo, ampak lancie pa že ne. Lancia je majhna tudi po delovni prostornini motorja, ki bi se mu namesto 1,3 mirno lahko reklo 1,2 JTD. Kubikov je samo 1248, za konkurenco pa vemo, da večinoma pričenja pri 1,4 litra. Od treh motorjev, ki ji ponuja lancia ypsilon, je dizelska različica prav gotovo najboljša, saj razpolaga z enako močjo kot 1,4-litrski bencinski motor, bencinske servise pa je treba obiskovati precej redkeje.