Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
7 let, 9 mesecev
Honda CR-Z 1,5 GT

Evolucija modela CRX
Čeprav na prvi pogled močno spominja na Hondin model izpred dveh desetletij, je oblika zelo sveža in posebna. Klinasto silhueto z visoko in položno postavljeno šipo na kratkem zadku je podedoval po modelu CRX, a je videti veliko agresivneje. Široki boki nad kolesi tako spredaj kot zadaj delujejo zelo športno, elegantne linije pa sveže.
Notranjost kot v vesoljski ladji
Armaturno ploščo, ki bolj spominja na kokpite vesoljskih ladij kot avtomobilov, smo pri hondi že navajeni, a v modelu CR-Z se zdi, da je še korak dlje. Stikal je za nekatere preveč, za nekatere ravno prav, vsekakor pa je nekaj posebnega interaktivna armaturna plošča, ki ne kaže le, kaj se dogaja z baterijami in elektromotorjem, temveč nevsiljivo, a zelo očitno z barvami merilnika vrtljajev sporoča, kako agresivno oziroma ekološko vozimo. Posredno tako spodbuja k varčni vožnji.
Športnost, ne praktičnost
Notranjost je majhna, a lična. Zadnji sedeži so bolj za okras oziroma odlaganje prtljage, saj je tudi prtljažnik zaradi baterij zelo plitek in nudi le 233 litrov prostornine. Če zadnje sedeže podremo, dobimo dvosed z dobrimi štiristo litri prostora za prtljago v kabini. Po drugi strani pa so sprednji sedeži odlični, postavljeni so zelo nizko in dajejo občutek športnosti. To vse skupaj z dodelano notranjostjo dokazuje, da ne gre za klasičen majhen trivratni kupe, temveč za zabaven športen dvosed.
Koliko je CR-Z športen?
Honda CR-Z je podvozje in elektromotor v osnovi podedovala po modelu insight, motor pa po modelu jazz. Toda v resnici s tema dvema modeloma vozniško nima veliko skupnega, saj so vozne lastnosti modela CR-Z zelo športne. Volan je v programu "sport" neposreden, podvozje ne pretrdo, a vendar športno nastrojeno. Brez dvoma se ta honda pelje natančno in zabavno. Na zaviti podeželski cesti, kjer ni pomembna največja moč, je vožnja tako zelo hitra in dinamična.
Ne daje hibridnega občutka
Honda CR-Z je prvi hibrid z ročnim menjalnikom, ki s kratkim in natančnim pretikanjem daje športen občutek, ki ga nadgrajuje še zvok. Ker regenerativni mehanizem za polnjenje baterij pri zaviranju ni osnova zavornega sistema, temveč le dodatek hidravličnim zavoram, avtomobil tudi ustavlja prepričljivo in športno. Prednost hibridnega pogona pa je v tem, da je v nosu relativno lahek le poldrugi liter velik bencinski motor in avtomobil zato pri priganjanju ne sili z nosom iz ovinka.
Neagresiven pogonski sklop
Kljub športnemu občutku za volanom pogonski sklop ne deluje tako prepričljivo. 1,5-litrski bencinski motor pridela 84 kilovatov, elektromotor še dodatnih deset, kar komaj zadostuje za pospešek z mesta do sto kilometrov na uro v desetih sekundah. Elektromotor res pripomore k bistveno večjemu skupnemu navoru v nižjih motornih vrtljajih, saj ima avtomobil največji navor že pri 1500 vrtljajih na minuto, vendar za športne pospeške to ni dovolj. Še posebej, ker so prestavna razmerja relativno dolga.
Ne pelje izključno na elektriko
Ob pomoči z navorom je naloga baterij oziroma elektromotorja v tem, da pomaga bencinskemu pri pospeševanju. Ne, avtomobil ne pelje izključno na elektriko. Pomoč pri pospeševanju je dobrodošla za varnejše prehitevanje in manjše emisije, vendar je v praksi prešibka. Baterije se preveč polnijo, praktično že, če ne pospešujemo na polno, bilo bi bolje, da bi imele manjšo kapaciteto in večjo moč, tako da bi bila pomoč elektromotorja bolj občutna. Podobno velja tudi za porabo goriva, saj imajo v praksi mnogi zmogljivejši dizli lahko manjšo.
Trije programi vožnje
Avtomobil ima tri programe vožnje. V ekonomičnem je odzivnost motorja manjša, ne pusti nam priganjanja, zato lahko dosežemo manjšo porabo – to je uporabno, ko vozimo v gneči, a nežno lahko vozimo tudi z drugimi avtomobili. Obenem je ta honda zasnovana tako športno, da bomo večinoma verjetno vozili v programu "sport" – z visoko odzivno stopalko plina in neposrednim volanskim mehanizmom. Toda če je zmogljivost oziroma značaj motorja iz varčnega v športnega mogoče spremeniti s pritiskom na gumb, pri gumah to ni mogoče. Serijske so za odtenek "prezelene", a to je seveda malenkost, ki jo je po želji mogoče spremeniti pri obisku gumarja.