Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Torek,
14. 4. 2009,
9.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 4. 2009, 9.24

9 let, 2 meseca

Ford kuga 2,5 T

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Karizmatični petvaljnik v nosu kuge je glavni razlog za ponoven test verjetno enega najlepših športnih terencev ...

Zanimiva kombinacija

Tokrat se je v testni kugi znašel dvainpollitrski bencinski petvaljnik z dvesto "konji", ki smo ga v nekoliko močnejših izvedbah spoznali že v focusu ST in mondeu. Če kugo primerjamo z običajnimi tekmeci, kot so honda CRV, toyota RAV4, citroën C-crosser, peugeot 4007, mitsubishi outlander, nissan X-trail in podobnimi, potem hitro postane jasno, da nihče od njih ne ponuja podobno zmogljivega bencinskega agregata. Za takšne usluge se je potrebno obrniti k dvema posebnežema razreda, mazdi CX-7 in Subarujevi tribeci ali pa nemškim konkurentom iz vrha razreda. Tu pa se postavi vprašanje, če si kuga tudi na takšen način kupuje oziroma pridobiva ugled, ki ga uživajo premiumski predstavniki tega segmenta.

Primerna oprema

K zmogljivemu motorju se seveda poda tudi primerna, bogatejša stopnja opreme – titanium. Usnjeni sedeži, ki so se izkazali za nekoliko ozke, v osnovi ne poskrbijo samo za višjo stopnjo udobja, ampak tudi z dobro bočno oporo in konec koncev tudi za bolj "fancy" videz. Seveda sta oba prednja sedeža električno nastavljiva. Tokrat smo uporabljali tudi tempomat, ki smo ga pri prejšnjem testu kuge pogrešali.

Petvaljni znanec

Peti valj tokrat ne pomeni 163 kW, kakor smo jih bili vajeni pri focusu ST oziroma pri mondeu s praktično enakim agregatom. V kugi smo jih bili deležni "le" 147 oziroma okroglih dvesto konjev, torej petindvajset oziroma dvajset manj. Rezultat je v sodelovanju z višjo težo vozila le nekoliko manj živahen kot pri denimo mondeu, a kuga kilograme nadomesti s sicer nekoliko zadušenim a prijetnim in dobro znanim zvokom iz izpušnih cevi. Kljub vsemu avto po naših izkušnjah s poskočnostjo lahko preseneti marsikaterega lažjega in na papirju hitrejšega soudeleženca v prometu. Testna poraba se je ustavila na 12,1 litra, kar je pričakovano.

Še bolje z dvojno sklopko

Odkar pri Fordu ponujajo samodejni menjalnik z dvojno sklopko menimo, da bi ga morala biti deležna tudi kuga, pri kateri kupec sicer lahko izbere avtomatika, a le tistega starejšega, ki razpolaga s samo petimi stopnjami. Ročni šeststopenjski menjalnik se športnemu karakterju vozila sicer poda, ročica teče gladko, a vseeno predvidevamo, da bi se s tem motorjem verjetno najbolje razumel prav menjalnik najnovejše generacije. Smatramo, da bo svojo pot v kugo našel ob prenovi, ki pa je še dolgo ne bo …

Reševanje prostorskih težav

Absolutno gledano si kupci tovrstnih vozil želijo tudi konkretnega prtljažnika, čemur pa se kuga in še nekaj tekmecev upira (se kaže nov trend?). Vse za izgled, bi lahko rekli. A če na papirju izgleda, da je kuga prikrajšana, v prkasi ni tako hudo in litrsko manjši prltjažnik kupce ne bi smel odvrniti od nakupa. Sicer pa se kuga ravno zaradi tega odkupi z izgledom.

Na cesti nič novega

To pomeni, da je kuga še vedno udobno nameščena pri vrhu v razredu, ko je govora o voznih lastnostih na asfaltu. Trše nastavljeno podvozje in relativno malo nagibanja pa ne pomeni slabše oblvladovanje makadamske podlage in večjih lukenj. O štirikolesnem pogonu pa toliko, da kugi skupaj z zmerno oddaljenostjo od tal omogoča varno in bolj zanesljivo pot tudi po grobih podlagah, v praksi pa bo bolj prav prišel predvsem pozimi oziroma v takšnih voznih razmerah, ki je oprijema manj.

Ne spreglejte