Torek, 3. 6. 2008, 12.49
8 let, 8 mesecev
Ford focus 5v 1,6 TDCi CVT
Tudi oprema v "avtomatiku" je bila za dve stopnji višja, oba pa smo preizkušali v povsem različnih vremenskih razmerah. Prvega med poletno vročino, drugega pa med snežnimi padavinskimi rekordi na Gorenjskem.
Zunanjost, notranjost
Na hitro bi različico z "ghia" opremo težko ločili od že prej preizkušenega focusa z osnovno, trend opremo. Na zunaj prednji meglenki, 16-palčna lita platišča in kakšna pritiklina v barvi karoserije. Notranjost "ghia" je bogatejša za bolj opazne (na primer usnjen volan) ali pa manj opazne elemente (na primer varnostne zavese), ene je sploh treba prebrati iz spiska (na primer paket za boljšo vidljivost), druge pa opazi predvsem voznik (na primer senzor za dež). Kdor se odloči za CVT bo seveda najprej opazil razliko okoli ročice menjalnika.
Vozne lastnosti
Hvalimo voznikovo namestitev in CVT menjalnik. Ta pospešuje povsem zvezno, bi rekli da se elastično razteguje. Ročno izbiranje med sedmimi prestavnimi razmerji? Ha, zabave polna vreča, deluje zelo hitro, brez sunkov. Funkcijo "kick down" smo samo preverili, pred prehitevanjem smo rajši ročno izbrali ustrezno prestavo. Tako smo postopali tudi med dinamično vožnjo pred ostrejšimi ovinki. Stikala tempomata so pregledno razporejena na obeh prečkah volanskega obroča, imajo pa dve slabosti: s pritiskom na "ON" se še nič ne zgodi in tudi kontrolna lučka zasveti šele po pritisku na "SET", ko zadeva že deluje. Ponoči je treba tipke poznati na pamet, ker žal niso osvetljene. Volanski obroč je športno neposreden, servo naprava vključuje tudi možnost dvostopenjskega delovanja (nastavitvi standard in sport). Ročna zavora je pri opremi ghia malo manj dosegljiva voznikom, ki radi uporabljajo naslon za roko. Toni Gardemaister, ki nas je na predstavitvi focusa z ročno zavoro gnal po poligonu, je zato naslon privzdignil navzgor. Aja, grelna naprava za vetrobransko steklo! Le kakšno minuto potrebuje pa smo rešeni zaledenelega ali pa zasneženega prednjega stekla.
Zmogljivosti, poraba
Focus je s CVT menjalnikom in končno hitrostjo 183 km/h le za pet na uro počasnejši od različice z ročnim menjalnikom in za 0,6 sekunde kasneje doseže hitrost 100 km/h. Pri hitrosti 130 km/h se motor vrti z manj kot 2200 vrtljaji, kar seveda vpliva na nizko porabo goriva. Pa vendar je pri CVT menjalniku "uradna" poraba za mešani ciklus precej višja (5,5 l/100 km) od tiste, ki velja za običajni menjalnik (4,8 l/100 km). Tudi naša testna poraba 7,7 l/100 km je za cel liter presegla porabo, ki smo jo zabeležili pri focusu 1,6 TDCi s petimi prestavami. Ampak pri tem je le treba upoštevat, da je ves čas snežilo kot iz "topa" in tudi v snegu smo obstali kljub lopati med svojo opremo. Da se da s focusom vozit precej bolj varčno, smo dokazali med 100-kilometrsko mestno vožnjo, kjer je poraba znašala 6,3 l/100 km.
Cena, tekmeci
Oprema ghia je za priblizno 570 tisočakov dražja od osnovne (trend), spisek opreme, ki sodi zraven pa je kar zajeten. Različica s CVT menjalnikom navrže še dodatnih 300 tisočakov. Razredne tekmece smo v prejšnjem testu opredelili, za focusa s CVT menjalnikom menimo, da je v prednosti pred tistimi, ki ponujajo samodejne menjalnike s štiri ali petstopenjskim prenosom. Prednost je bolj očitna pred štiristopenjskimi samodejnimi menjalniki, tudi če imajo možnost sekvenčnega prestavljanja. Pač zaradi daljšega razpona, ki ga mora pokrivati posamezno prestavno razmerje. Glede tega so nekoliko na boljšem petstopenjski "avtomatiki", dejstvo pa je, da CVT deluje mnogo bolj uglajeno. Poleg tega je s sedmimi "prestavami" dana možnost večje izbire režima delovanja motorja po želji voznika.