Sreda, 9. 2. 2011, 12.11
8 let, 9 mesecev
Nepoznavalci za volanom BMW-ja 535d, toyote prius, vw transporterja in forda rangerja
Nepoznavalci nepoznavalsko za nepoznavalce
Naj na začetku povem, da moji kolegi, odgovorni urednik Franci Valjavec in uredniki drugih Siolovih portalov Aleksandar Mičić (News), Janez Voler (Sportal), Tea Anderlič (Trendi), Gregor Dovšak (Film/TV, Dajmedol) ter urednica fotografije Tina Deu niso poznavalci avtomobilov. Opažam celo, da jim je za avtomobile prav vseeno, nekateri čutijo celo nekaj odpora.
Rednim bralcem Avtomota, poznavalcem avtomobilizma, zato tokratni test ne bo povedal nič pametnega. Ko pa ga boste "forwardirali" svojim nepoznavalskim prijateljem, bo morda povedal, kar mora, in to je, da nakup avtomobila zahteva "šnelkurs" sodobne tehnike in obvezno testno vožnjo z dobro poučenim trgovcem.
Menjave voznikov in sovoznikov v prid gradnji odnosov
Team building je potekal takole: zbral sem štiri vozila za vožnjo v dvojicah - bilo je veliko menjav, tako da se je vsak vozil z vsakim, časa za medsebojne pogovore je bilo zato veliko, navsezadnje je bil naš izlet namenjen tkanju odnosov. Izlet je bil povsem avtomobilski: vožnja, vožnja, kosilo, pa spet vožnja, vožnja...
Trasa je obsegala vsaj tri odseke, ki po moji oceni spadajo med najlepše v Sloveniji: Trebnje - Žužemberk, Dvor - Kočevje ter Kočevska Reka - Borovec - Osilnica, za piko na i pa smo se iz Osilnice vrnili po hrvaških cestah do Babnega polja.
Prius, da bi začutili vonj po prihodnosti
Avtomobili? Štirje primerki, kakršnih novinarji našega plačnega razreda običajno ne kupujemo. Še najbolj uporaben za vsak dan iz te četverice je Toyotin prius, ki sem ga kolegom ponudil, da bi začutili vonj po prihodnosti, vonj po elektriki. Da bi spoznali, kako je, če avto ne "dela brrr, brrr". Kako je, če zaženeš motor, pa se ne zgodi nič.
BMW, da bi spoznali aktivni tempomat in podobne priboljške
Karoserijsko gledano je običajen tudi limuzinski BMW 535d, toda avtomobil je za naše plače "prava" ekskluziva. 90.000 evrov je namreč daleč nad dometom novinarskih plač. Avtomobil sem za test priskrbel zato, da sodelavcem predstavim novodobne tehnične priboljške: aktivni tempomat, ki samodejno ustavlja in speljuje, prilagajanje podvozja, 8-stopenjski samodejni menjalnik, vrhunski zvočni sistem in sploh občutke, ki so jih deležni samo bogati.
Kombi, da bi jih zamikal dvig natalitete
Kombija, kakršen je volkswagen transporter, v tem trenutku nobeden iz naše ekipe zares ne potrebuje. Po številu otrok vodi naš odgovorni urednik Franci Valjavec, a ima s tremi otroki vsaj enega premalo, da bi bil nakup takšnega kombija za osebni prevoz smotrn. Morda ga nekoč prehitimo, a za zdaj bo dovolj zavedanje, da ni nobena tragedija, če je zaradi štirih otrok potrebno kupiti enega od takšnih kombijev in se z njim voziti vsak dan.
Pickup, da bi okusili čar terenske vožnje
Seveda, tudi terenska vožnja je nekaj, kar marsikdo nikoli ne izkusi. Moji sodelavci na prejšnjem team buildingu so - vozili smo se po poligonu na Lavrici, torej na poligonu, ki smo ga Avtomotovci uporabili tudi pri naši šoli terenske vožnje. Moji sodelavci so terensko vožnjo spoznali na desnem sedežu subaruja forester in za volanom forda rangerja (takšnega z "ameriško" obliko in lovskimi lučmi na strehi").
Pa vendar, okoljsko ozaveščenemu Sportalovemu uredniku Janezu Volerju ideja o vožnji po hribu ni dišala, tarnal je: "Čemu je takšno izživljanje sploh potrebno?"
Aleksandar Mičić z Novic je priznal, da mu je za forda zmanjkalo adrenalina. Peljal se je dva kroga v subaruju foresterju, pa njegov "želodec ni bil povsem prepričan, da je to dobra ideja".
"Kdo pa gleda punco v sivem kombiju?"
In ugotovitve? Transporter se je kar izgubil v tej četverici, sodelavcev ni zanimal. "Kdo pa gleda punco v sivem kombiju?” je pojasnila vodja fotografov Tina Deu. Morda je transporter preveč običajen, saj je odgovorni urednik Franci Valjavec takoj ugotovil, da je "kombi konec koncev samo velik enoprostorec."
Verjetno bi moral priskrbeti najdaljšega, najvišjega, najširšega in najbolj tovornega med kombiji, ki so na voljo na trgu, da bi v mojih sodelavcih vzbudil vsaj malo strahospoštovanja. Potem bi se jim morda zdela vožnja s kombijem izziv oziroma "dosežek", drži pa, da moje sporočilo o primernosti kombijev za vsakdan ne bi bilo očitno, urednik filma Gregor Dovšak pa ne bi dobil ideje, da bi "ustavil na obcestni postaji, kjer so ljudje čakali na avtobusni prevoz."
Franci kot lastnik enoprostorca je vendar hitro ugotovil prednosti velikih mer: "Je uporaben, če povabiš na izlet še taščo in tasta ali prijatelje in ko nekomu pomagaš pri selitvi. (Ups ... to je pa že delo na črno, prepovedani sadovi pa so najslajši!)"
Moji sodelavci očitno niso ekofriki
"A to je avto, ki ga vozijo vsi hollywoodski zvezdniki?" je takoj preverila urednica Trendov Tea Anderlič. No, v Ameriki so očitno okoljsko zelo ozaveščeni, a na našem izletu je hitro postalo jasno, da lahko s hibridnim vozilom shajajo samo za ekološko vožnjo zreli ljudje.
Namreč če priusa voziš brez okoljevarstvenih namenov, torej če priusovo stopalko za plin pritiskaš kot v vsakem drugem avtomobilu, je "motor pri večji hitrosti precej glasen, pri manjši ga pa ne slišiš in včasih niti ne veš, ali je avto prižgan ali ne. Njegova glasnost je verjetno povezana s hibridnim pogonom, zato je tudi moč motorja nekoliko manjša," je ugotavljal Aleksandar Mičić, urednik naše redakcije Novic.
Priporočamo šolo varčne vožnje
Ni kaj, predpogoj za nakup priusa je sprememba miselnosti in obvezna šola varčne vožnje. Morda bi moral moje sodelavce bolj pripraviti na to dejstvo.
Začuda je priusov hrup zmotil tudi Janeza Volerja s Sportala, ki je pričakoval, da bo v skladu s svojim čutom za okolje "najbolj navdušen ravno nad priusom, saj je ekološki in predstavlja avto prihodnosti. Žal pa se zarečenega kruha res največ poje."
Navdušile so priusove igračke
Urednik Novic Aleksandar zanimivo dodaja, da je prius "zanimiv avtomobil za ljudi, ki jih navdušujejo malenkosti, ki niso povsem povezane s samo vožnjo. Recimo digitalni odsev števca v šipi voznika, ki ga vidi samo voznik, je že ena taka igračka, ki je prijetna, vendar po moje ne nujno potrebna. Podobno je z drugimi merilniki, katerim se vidi, da so narejeni za voznike, ki jim navadni merilniki niso dovolj, da so narejeni za ljudi, ki hočejo nekaj več, pa čeprav so to enake informacije, kot jih dobiš kje drugje, samo podane v malo bolj naprednih oblikah."
Hehe, očitno je Aleksandar pravilno ugotovil, da je head-up display igračka, saj so največ simpatij do priusa pokazali prav Francijevi otroci, ko je eko-toyoto pripeljal pokazat domov. "Avtomatski menjalnik oziroma njegova ′minimalna′ ročica se jim je zdela silno zabavna," je pripovedoval dan pozneje.
BMW-ja so se najprej bali!
BMW bi na lestvici priljubljenosti Siolovega uredniškega kolektiva zasedel drugo mesto. O njem se je tisti dan res veliko govorilo. A spet ... Če želiš voziti BMW-ja, moraš prej na "tečaj". Vsaj na "šnelkurs". Učna snov se začne pri sedežih, pri nastavljanju dolžine sedala, dvojnem nastavljanju naklona, prilagajanju bočne opore, seveda vse na elektriko. Šok številka ena!
Zatem sem sodelavce navajal na samodejni menjalnik: "Leva noga počiva!". Pokazal sem električno odpiranje prtljažnika in nežno zapiranje vrat, razlagal prilagajanje podvozja, poudarjal spreminjanje neposrednosti volana, kazal parkirni sistem, a sodelavci so me samo debelo gledali.
Ko smo prišli do bistva, do radarskega tempomata, so se tega avta že skoraj bali. Janeza Volerja s Sportala BMW "zaradi preobilice elektronike ni navdušil (še prižgati ga nisem znal)."
BMW navdušil, a ne s tehniko
Vseeno je BMW počasi lezel pod kožo ali kot ugotavlja urednica fotografije Tina Deu: "Ni me zanimal njegov aktivni tempomat, pa cel kup lepih lučk na armaturi in ročica menjalnika, ki spominja na krmilno enoto concorda, še manj pa njegova cena …, a šarm in moč prevzameta, o tem ni dvoma. Na avtocesti sem pač bila carica in gospodje so zavistno zrli le v moj izpuh, ki je bojda kljub ′trem litrom′ presenetljivo čist. Bavarec je avto, ki sede tudi v damske roke!"
Ranger sprožil evforijo
Če bi se vozili dalj časa, bi BMW morda s prvega mesta izrinil rangerja. Resda ni šlo za primerjalni test, a na izletu je bilo povsem očitno, da je ta terenski pickup sprožil največ evforije. Sportalov Janez Voler ga kar ni hotel več zamenjati. "V njem se počutim domače," je razložil.
Trendovka Tea in fotografinja Tina sta dobesedno vriskali, ko sta rangerja preganjali po poligonu na Lavrici. "Adrenalin mi je pognal kri po žilah že ob sami misli na to, kaj storiti, če obtičim sredi tistega klanca, v avtomobilu, nagnjenem za 45 stopinj v desno in 60 stopinj navzgor. Ampak ob nepogrešljivi pomoči tako imenovanega reduktorja sem poligon uspešno zvozila do konca, čeprav me je, priznam, ob prigovarjanju, naj spustim sklopko, plin in zavoro, močno grabila panika," je bila navdušena Tea. "Jaz sem punca za terence!" je po vožnji skoraj vriskala Tea. "Še en krog po poligonu, prosim!" je bil jasen filmski Gregor.
Vožnja ali uporaba?
Razmišljanja mojih kolegov vam na dolgo in široko ponujamo na spodnjih povezavah, članek pa naj zaključim z mislijo, da nakup sodobnega avtomobila nujno zahteva nekaj vloženega truda. Zahteva branje naših člankov, listanje navodil za uporabo in testno vožnjo skupaj s prodajalcem. Sicer se lahko zgodi, da avtomobil samo voziš, ne pa tudi uporabljaš.